Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Podczas 38. Festiwalu Młodzi i Film odbędzie się Retrospektywa zmarłego w 2018 roku wybitnego reżysera Piotra Szulkina.
Wśród filmów Piotra Szulkina pokazany zostanie między innymi jego pełnometrażowy debiut fabularny z 1979 roku - "Golem". Film w 1980 roku otrzymał podczas Festiwalu w Koszalinie Nagrodę Dziennikarzy. Ponad to w Retrospektywie znalazły się m.in.: "Wojna światów - następne stulecie" z 1981 roku, która zdobyła liczne nagrody na międzynarodowych Festiwalach, uniwersalna refleksja o człowieku i społeczeństwie "O-bi, o-ba. Koniec cywilizacji", czy inspirowana m.in. „Pięknością dnia” Luisa Buñuela adaptacja powieści Krystyny Kofty - "Femina".
Widzowie Festiwalu będą mogli zobaczyć także brawurowy kolaż socjologicznego eseju, komedii muzycznej i groteski, symboli i narodowych świętości, czyli krótkometrażowych film Szulkina "Mięso" oraz "Ubu Król" - groteskę i surrealistyczną fantazję na temat Polski i mechanizmów władzy, do realizacji której Piotr Szulkin przygotowywał się przez ponad dekadę.
Festiwal Młodzi i Film odbędzie się w dniach 10-15 czerwca 2019 roku w Koszalinie. Wstęp na wszystkie otwarte wydarzenia Festiwalu jest bezpłatny.
Piotr Szulkin, fot. Kuba Kiljan/SFP.
Piotr Szulkin (1950 – 2018)
Reżyser, scenarzysta, plastyk, prozaik i wykładowca, artysta odrębny i wszechstronny, obdarzony niezwykłą wrażliwością plastyczną i zmysłem obserwacji. Jedna z największych osobowości polskiego kina. Zawsze kroczył własną ścieżką. Prowokował i nie lubił prostych rozwiązań. Zmuszał do refleksji nad ludzką kondycją, złem i głupotą. Przyglądał się społeczeństwu, jego bezwolności i podatności na manipulację, uzależnieniu od spektaklu i ułudy. Gatunkowy sztafaż wykorzystywał do surowej oceny rzeczywistości. Był mistrzem absurdu i groteski.
Piotr Szulkin był absolwentem warszawskiego Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych. W 1975 roku ukończył Wydział Reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi. Początkowo zajmował się filmami krótkometrażowymi i dokumentami, sporadycznie animacją. Bardzo interesowała go wówczas kultura ludowa. Szybko został dostrzeżony na festiwalach. Już w 1975 za "Dziewcę z ciortem" otrzymał FIPRESCI na Krakowskim Festiwalu Filmowym i Złotego Dukata na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Mannheim. Z kolei "Oczy uroczne" z 1976 roku przyniosły mu nagrody w Sitges i Trieście. W 1977 zadebiutował jako reżyser spektakli Teatru Telewizji – przez lata pracował m.in. nad tekstami Krystyny Kofty, Sławomira Mrożka i Bertolta Brechta.
Jako reżyser kinowy zadebiutował w 1979 roku filmem "Golem", do którego scenariusz napisał razem z Tadeuszem Sobolewskim na podstawie książki Gustava Meyrinka. Dzieło stało się pierwszą częścią głośnej i wielokrotnie nagradzanej w Polsce i na świecie tetralogii science fiction, na którą składają się także: „Wojna światów – następne stulecie” (1981), „O-bi, o-ba. Koniec cywilizacji” (1984) oraz „Ga, ga. Chwała bohaterom” (1985). Swój ostatni film, dramat „Ubu Król”, nakręcił w 2003 roku.
Był członkiem Polskiej Akademii Filmowej i Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Przez lata wykładał w Szkole Filmowej w Łodzi.
AK
Młodzi i Film
Ostatnia aktualizacja: 12.04.2019
fot. materiały prasowe
Rusza 2. Festiwal Filmów Polskich "Wisła" na Białorusi
Pogrzeb Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2025