PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
5 kwietnia 2019 roku w kawiarni Jewish Community Center w Warszawie odbyła się ceremonia finałowa 4. edycji Nagrody im. Krzysztofa Krauze. Otrzymał ją Wojciech Smarzowski za "Kler".
W finale Nagrody im. Krzysztofa Krauze przyznawanej przez Gildię Reżyserów Polskich znaleźli się, obok Wojtka Smarzowskiego, Marek Koterski za "7 uczuć" i Agnieszka Smoczyńska za „Fugę”. Gildia co roku nagradza reżyserów, których filmy wyróżnia wrażliwość społeczna, kunszt artystyczny i nonkonformistyczne podejście do sztuki filmowej.

Andrzej Chyra, Wojciech Smarzowski, Anna Jadowska

Kapituła tegorocznej edycji w składzie Anna Jadowska (przewodnicząca), Sławomir Fabicki, Joanna Kos-Krauze, Paweł Maślona i Łukasz Ronduda brała pod uwagę filmy, które miały premierę w 2018 roku.



„Wiele recenzji <Kleru> Wojtka Smarzowskiego zaczyna się od słów »Fenomen«, »To więcej niż kino«. Smarzowski po raz kolejny udowodnił, że potrafi celnie diagnozować naszą rzeczywistość i nazywać rzeczy po imieniu, unikając zbędnej dyplomacji i kunktatorstwa – wygłosiła laudację przewodnicząca tegorocznego jury, Anna Jadowska – Smarzowski z filmem <Kler>, trafił idealnie w odpowiedni czas i miejsce, wyraził to wszystko, co od wielu lat zamiatane pod dywan, zdawało się niemożliwe do wyciągnięcia. Smarzowski wyciągnął problem na światło dzienne i analitycznie rozłożył na czynniki pierwsze. A co więcej, w swojej eksploracji Kościoła katolickiego nie zatracił elementu ludzkiego. Postaci, które stworzył na ekranie, są nie tylko egzemplifikacją problemu, ale posiadają złożony, ludzki wymiar, i tak bardzo jak ich nie lubimy, tak samo jest ich nam szkoda. <Kler> daje wielką wiarę, nie tę kościelną, ale wiarę w siłę kina, moc oddziaływania filmu. Działanie <Kleru> dopiero się rozpoczęło. Za kilka lat będziemy mogli zobaczyć jego efekty. Nie tylko w języku, gdzie na pewno na zawsze zagości »złote a skromne«, ale  w świadomości Polaków, którzy otworzyli oczy i dzięki <Klerowi>, zobaczyli,  że król jest nagi.” 

 
Andrzej Chyra, Wojciech Smarzowski, Joanna Kos-Krauze, Anna Jadowska

Wyczekiwane i szeroko komentowane dzieło Wojtka Smarzowskiego trafiło na ekrany polskich kin 28 września i z miejsca zanotowało najlepsze otwarcie roku, a przy tym pierwsze najlepsze otwarcie w historii polskiego kina na przestrzeni ostatnich 30 lat. Kinową dystrybucję skończył z rekordową frekwencją ponad 5,5 miliona widzów.


Laureat otrzymał obraz Kasinatha Chauhana, prymitywisty z Indii. Malarz był niepiśmiennym pucybutem pracującym pod sklepem obuwniczym Bata. Jego rysunki wykonane na pudełkach po butach dostrzegli ponad dekadę temu podczas pobytu na festiwalu w filmowym w Pune Joanna Kos Krauze i Krzysztof Krauze. Dziś obrazy Kasinatha Chauhana są pokazywane w uznanych galeriach sztuki na całym świecie. Obraz pochodzi z prywatnej kolekcji Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze.

Magdalena Lankosz (dyrektorka Gildii Reżyserów Polskich), Andrzej Chyra, Anna Jadowska, Sławomir Fabicki

Nominowani i kapituła: Wojciech Smarzowski, Agnieszka Kurzydło (producentka "Fugi"), Andrzej Chyra ("7 uczuć"), Joanna Kos-Krauze, Magdalena Lankosz, Anna Jadowska, Sławomir Fabicki, Paweł Maślona

Partnerem imprezy była firma Moët Hennessy.

Dziękujemy za udostępnienie zdjęć Gildii Reżyserów.





WRÓB
Gildia Reżyserów
Ostatnia aktualizacja:  9.04.2019
Zobacz również
Nieznany amatorski film z getta warszawskiego w „Warszawa: Miasto Podzielone”
Joanna Kulig w serialu Netflixa
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll