PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Jan Tadeusz Janik – kierownik produkcji wielu filmów fabularnych i dokumentalnych, wieloletni członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, 9 kwietnia 2019 roku obchodzi swoje 60. urodziny.
Pochodzi z Mszany Dolnej. Początkowo nic nie wskazywało, że zawodowe życie zwiąże z filmem.  Dopiero po ukończeniu Wydziału Mechanicznego Politechniki Częstochowskiej (1983) i Podyplomowego Studium Zarządzania Logistycznego SGH w Warszawie zdecydował się na Podyplomowe Studium Organizacji Produkcji Filmowej i Telewizyjnej w PWSFTviT w Łodzi, które ukończył w 1987 roku.

Pracę w kinematografii rozpoczął jako asystent kierownika produkcji filmu „Kingsajz” (1987) Juliusza Machulskiego, następnie pełnił funkcję kierownika planu przy realizacji m.in. „Kiedy rozum śpi” (1992) Marcina Ziębińskiego, „Listy Schindlera” (1993) Stevena Spielberga i „Króla olch” (1996) Volkera Schlöndorffa. Pracował w pionie produkcyjnym wielu filmów fabularnych, m.in. „Żelazną ręką” (1989) Ryszarda Bera, „Życie za życie. Maksymilian Kolbe” (1990) i „Dotknięcie ręki” (1992) Krzysztofa Zanussiego,  „Wielki Tydzień” (1995) Andrzeja Wajdy, a także seriali, m.in. „Kanclerz” (1989) Bera i „Plecak pełen przygód” Janusza Dymka (1993).

Był II kierownikiem produkcji m.in. francusko-kanadyjsko-izraelsko-polskiego „Prominenta” (1990) Johna Irvina oraz hiszpańsko-polskiego „Detektywa i śmierci” (1994) Gonzalo Suareza. Pracował głównie jako location manager przy koprodukcjach zagranicznych realizowanych w Polsce. Jako kierownik produkcji ma na swym koncie także kilka filmów dokumentalnych. Przez dwanaście lat związany był z Canal+ , obecnie jest redaktorem w TVP Historia. Zajmuje się także pracą pedagogiczną w Warszawskiej Szkole Filmowej.
Jerzy Armata
SFP
Ostatnia aktualizacja:  9.04.2019
Zobacz również
fot. SFP
Agnieszka Holland otrzymała Nagrodę Uniwersytetu Europejskiego Viadrina
Robert Wiśniewski w krainie dźwięków
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll