PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Dom Spotkań z Historią zaprasza na przedpremierowy pokaz filmu Mariusza Orskiego „Devi – książę miniatury” – opowieści o życiu i twórczości Deviego Tuszyńskiego (1915–2002), wybitnego twórcy miniatur.
Tuszyński urodził się w biednej żydowskiej rodzinie w Brzezinach pod Łodzią, młodość zaś spędził w Płocku i Łodzi. Zmobilizowany w 1939 walczył w kampanii wrześniowej i obronie Warszawy. Po zakończeniu II wojny światowej trafił do Paryża. Tam – szybko stając się częścią paryskiej cyganerii – mieszkał i tworzył do końca życia.

- Poczucie humoru połączone z mądrością płynącą z podróży i doświadczeń długiego i bogatego we wszystkie odcienie życia sprawiają, że Devi Tuszyński jest jakby uosobieniem archetypu „starego mistrza” – mówi Mariusz Orski, reżyser i scenarzysta filmu filmu – mędrca, którego słucha się z fascynacją.

Miniatura autorstwa Devi Tuszyńskiego, fot. Dom Spotkań z Historią.

Zdjęcia do filmu powstawały w ostatnich latach życia artysty (głównie w Paryżu oraz w Polsce, którą Devi Tuszyński odwiedził po ponad pięćdziesięciu latach w 1997 roku), ale opowieść obejmuje całe jego barwne życie. Artysta oprowadza po swoim świecie - wspomina, prezentuje własne prace - a także pozwala podglądać proces powstawania miniatury i uczestniczyć w jego spotkaniach z przyjaciółmi, m.in. z wybitnym mimem, Marcelem Marceau. Wzruszająco opowiada też o swojej Żonie, którą od lat portretował na swoich miniaturach.

Miniatura autorstwa Devi Tuszyńskiego, fot. Dom Spotkań z Historią.

Przetworzone i zamknięte w delikatnych, chagallowskich miniaturach, życie Deviego Tuszyńskiego staje się zapisem wzlotów i upadków całego stulecia. Wybór zaś głęboko osadzonej w żydowskiej tradycji i narosłej znaczeniami formy miniatury nadaje mu dodatkowej mocy opowieści o kwestiach uniwersalnych. Tak, jak dzieło jego życia – zbiór ilustracji do biblijnej „Księgi Psalmów” – dedykowane bratu, którego zabrał Holocaust.

Producentami filmu są Mirosław Chojecki i Piotr Weychert. Zdjęcia zrealizował Tomasz Malinowski, a muzykę wykonali Karolina Cicha & Spółka (Chanuka;  Simches Tojre Lid) i  Jan Kasprzyk (Jewish Dance).

Pokaz filmu odbędzie się 9 kwietnia o godz. 18:00 w Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa 20) w Warszawie. Po projekcji organizatorzy zapraszają na spotkanie z reżyserem. Wstęp wolny.

Devi Tuszyński, fot. Dom Spotkań z Historią.

Devi Tuszyński (1915–2002)
„Mistrz miniatury”, który wystawiał w muzeach i galeriach na całym świecie. Czarno-białe i kolorowe miniatury, zadziwiające precyzją rysunku, często tworzące zamknięte cykle („Znaki zodiaku”, „Tarot”) lub nawiązujące do rodzinnych losów i tragedii – gęste są od symboliki i cytatów. Jednocześnie tworzą zagadkowy, baśniowy wręcz świat. Nie brakuje w nim jednak znajomych obiektów – uważny widz w wielu miejscach wypatrzy widoki z Płocka czy Paryża, w którym Devi Tuszyński spędził większość swojego życia.

Za dzieło swojego życia artysta uważał cykl ponad 120 ilustracji do Księgi Psalmów Dawidowych – pełen różnorodnych motywów ikonograficznych, zamkniętych w oryginalnej koncepcji graficznej, wykorzystujący litery ze słów Psalmu.
AK
Dom Spotkań z Historią
Ostatnia aktualizacja:  8.04.2019
Zobacz również
fot. Dom Spotkań z Historią
Konkurs Główny 12. Mastercard OFF CAMERA
Trwają zdjęcia do "Króla"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll