PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  8.04.2019
7 kwietnia rozpoczął się 9. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animocje. O Grand Prix zawalczy 39 animacji z kilkunastu krajów. Nagrodę za osiągnięcia w dubbingu, odbierze twórczyni pół tysiąca ról dubbingowych Anna Apostolakis-Gluzińska. Animocje są częścią "Wiosny Festiwali" w Bydgoszczy.
Animocje to jeden z ciekawszych festiwali kina animowanego Polsce. Od lat przekonuje widzów, że animacji filmowej nie należy kojarzyć tylko z kreskówkami dla dzieci, że najlepsze dzieła z tego nurtu, to fascynujące plastycznie produkcje, podejmujące najtrudniejsze tematy dzisiejszego świata.

Najważniejszym pasmem festiwalu jest Konkurs Międzynarodowy. O Grand Prix zawalczy 39 animacji z Chorwacji, Argentyny, Japonii, Gruzji, Izraela, Iranu, Serbii, Singapuru i kilkunastu innych krajów.

Filmy konkursowe oceni pięcioosobowe, międzynarodowe Jury. W jego skład wejdą: amerykańska animatorka Nina Paley,  twórczyni szeroko komentowanych pełnometrażowych animacji, chętnie sięgająca do feministycznej interpretacji znanych nam wydarzeń. Marcell László, węgierski animator z ogromnym doświadczeniem, eksplorujący m.in. płaszczyzny animacji 3D. Igor Prassel to wielka postać słoweńskiej animacji. Obecnie kieruje Slovenian Cinematheque. Jest też twórcą kluczowego Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animateka. Rafał OER Skiba to ceniony producent muzyczny, laureat Złotej Płyty za udział w produkcji albumu rapera Bisza "Wilk Chodnikowy".  Kajetan Obarski jest animatorem, fotografem i muzykiem oraz wieloletnim współpracownikiem Animocji.

Laureatką Nagrody za Szczególne Osiągnięcia w Dziedzinie Dubbingu jest w tym roku Anna Apostolakis-Gluzińska. „Shrek”, „Epoka lodowcowa”, „Harry Potter” czy też Monika Geller z kultowych „Przyjaciół”, wszędzie tam słyszeliście jej głos. Ponad 500 ról w animacjach, grach, serialach i filmach fabularnych czyni z niej jedną z najważniejszych gwiazd polskiego dubbingu. Artystka była też reżyserką dubbingu w kilkudziesięciu filmach i serialach. Wręczenie nagrody i spotkanie z Laureatką odbędzie się 8 kwietnia.

Pięć specjalnych pokazów pełnometrażowych animacji, to uczta dla fanów tego gatunku filmowego. Na Animocjach odbędzie się polska premiera chorwackiego "Szwajcara Chrisa" w reżyserii Anji Kofmel. To autobiograficzna historia reżyserki, która próbuje rozwiązać zagadkę swojego kuzyna, dziennikarza Chrisa. W 1992 roku wyruszył on na wojnę w dawnej Jugosławii, gdzie został zamordowany w niewyjaśnionych okolicznościach.

W Bydgoszczy zobaczycie też kontrowersyjny "Seder-Masochism", którego reżyserka - Nina Paley będzie jurorką festiwalu. Paley postanowiła zinterpretować na nowo biblijne historie z Księgi Wyjścia i przyjrzeć się postaci Mojżesza, także z feministycznego punktu widzenia. "To niezwykłe ciasto!" przenosi nas do kolonialnej Afryki pod koniec XIX wieku.

Ucztą dla wielbicieli sztuki będzie "Ruben Brandt, kolekcjoner" Milorada Krstića. Tytułowy Ruben to znany psychoterapeuta artystów. Nawiedzany w nocnych koszmarach przez postaci z największych dzieł sztuki, postanawia ukraść je z najsłynniejszych muzeów świata. Po filmie odbędzie się spotkanie ze współreżyserem animacji Marcellem László. Warto także obejrzeć pierwszy słoweński pełnometrażowy film animowany "Socjalizacja byka?" Zvonko Čoha i Milana Eriča oraz "Dom wilka" Cristóbala Leóna i Joaquína Cociñy.
 
Animocje, jak co roku, proponują ciekawe wydarzenia towarzyszące. Na koncert z wizualizacjami tworzonymi na żywo zaprasza grup Ala Kryształ. Trio poruszające się w obszarze wzajemnych, subtelnych oddziaływań widmowo-dźwiękowych tworzą animatorka Monika Kuczyniecka oraz muzycy Radosław  Drwęcki i Marcin Karnowski. 

Pofestiwalowe Afterparty zagra skład: LESU / OER / YAKI. O Rafale "OER" Skibie już pisaliśmy. Lesław Sołtysiak aka Lesu jest miłośnikiem brudnego, streetartowego stylu muzycznego. DJ Yaki to producent, multiinstrumentalista, współzałożyciel i lider projektu mihuyaki operującego w ramach muzyki improwizowanej. Na festiwalu wystąpi Teatr Improwizowany wymyWammy ze spektaklem "Improwizowane Spoilery" inspirowanym... zwiastunami filmowymi.   Festiwalowi towarzyszyć będzie też wystawa prac Kajetana Obarskiego pt. "Kiszkiloszki i inne kiełbaski".
 
Festiwal jak zawsze dba o dzieci. Będzie Konkurs filmów dla dzieci oraz Małe Animocje. W ich ramach obejrzymy filmy "Gordon i Paddy" o przyjaźni myszki i komisarza ropucha, którzy łączą siły, by chronić mieszkańców lasu oraz "Tito i ptaki" o małym chłopcu, który wraz z ptaszkami walczy z tajemniczą epidemią. 

Jak co roku organizatorzy zapraszają też na bogaty program warsztatów. Pod czujnym okiem Karoliny Rucińskiej i Marcina Roszczyniały dzieci stworzą film animowany w różnych technikach poklatkowych. KinoMANUAL, czyli Aga Jarząb i Maciek Bączyk wprowadzą uczestników w świat tworzenia filmów bezpośrednio na taśmie filmowej oraz techniki animacji rysunkowej. Z Natalią Dziedzic i Andrzejem Poprostu możecie stworzą animowany mural.
 
Program jak zawsze pełen jest przeglądów specjalnych. Organizatorzy zaczynają od przeglądu animowanych dokumentów z Rising of Lusitania AnimaDoc Film Festival. Potem będą "Animacje sci-fi, czyli animując nierzeczywiste koncepty", "Wschód spotyka Zachód, czyli animowany western" i animowane teledyski z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Ciekawie zapowiada się pokaz i wykład młodych artystów z bydgoskiego Liceum Plastycznego "Co widzimy po zamknięciu oczu i zatkaniu sobie uszu, czyli oswajamy animację abstrakcyjną i eksperymentalną".

 13 kwietnia poznamy laureatów Bydgoskiej Nagrody za Najlepszy Film Animowany 9. MFFA Animocje. Jury przyzna Grand Prix i wyróżnienia, a Publiczność wybierze po jednym filmie z konkursu dla dorosłych i dla dzieci. Statuetki zdobi oczywiście festiwalowe zwierzę - Ośmiornica Barbara. Po wręczeniu nagród wystąpi zespół Małe Instrumenty, który specjalnie na tę okazję przygotował muzykę do filmów animowanych.

9. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMOCJE odbędzie się w dniach 7-14 kwietnia 2019 roku w Bydgoszczy, w ramach projektu "Wiosna Festiwali".

Wszystko o Animocjach na oficjalnej stronie festiwalu: www.animocje.com
AK
Animocje
Ostatnia aktualizacja:  8.04.2019
Zobacz również
fot. Animocje
Trwają zdjęcia do "Króla"
Błażej Hrapkowicz nowym dyrektorem festiwalu Cinemaforum
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll