PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Bronisław Zeman – scenarzysta, reżyser oraz autor opracowania plastycznego ponad osiemdziesięciu filmów animowanych, uhonorowany w 2008 roku Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”, a dziewięć lat później – Nagrodą Stowarzyszenia Filmowców Polskich za wybitne osiągnięcia artystyczne, także laureat festiwalowych trofeów, m.in. w Annecy, Espinho i Wiedniu, 2 kwietnia 2019 roku obchodzi swoje 80. urodziny.
Pochodzi ze Starej Wsi koło Oświęcimia. Po ukończeniu Liceum Technik Plastycznych w Bielsku-Białej (1958) związał się z miejscowym Studiem Filmów Rysunkowych, któremu pozostał wierny przez całe swe zawodowe życie. Początkowo pracował jako fazista, następnie jako animator, a także autor opracowania plastycznego. Animacji uczył się więc na planie, od innych bardziej doświadczonych kolegów z bielskiego Studia. W 1974 roku uzupełnił wykształcenie w łódzkiej Szkole Filmowej, kończąc zaocznie Wydział Reżyserii (dyplom uzyskał dwa lata później). „Od dziecka lubiłem rysować i ta pasja zdeterminowała całe moje życie” – wyznał na łanach „Magazynu Filmowego” (nr 2/2018), przy okazji odebrania Nagrody SFP za całokształt twórczości (2017).

W 1967 roku zadebiutował jako reżyser (także współscenarzysta z Kazimierzem Faberem) zabawną opowiastką o tym, że pieniądze szczęścia nie dają, zatytułowaną po prostu „Pieniądz”. Kolejne filmy kierował również do dorosłego widza, piętnując w nich nasze wady, przywary i złe przyzwyczajenia – nałóg palenia w „Papierosie” (1967) czy niezbyt czyste chwyty w robieniu kariery w „Fair Play” (1970), a także wyrażając tęsknotę za ucieczką od cywilizacji w wyróżnionym na Viennale „Balaście” (1969). Satyryczne, tryskające niekonwencjonalnym – niekiedy bardzo gorzkim – humorem animacje Zemana przyniosły artyście wiele prestiżowych nagród, m.in. „Och! Och!” (1972) uhonorowano Nagrodą Specjalną w Annecy, a „Historia nie z tej ziemi, czyli igraszki w parku” (1982) wygrały konkurs filmów do 12 minut na Cinanimaffa w Espinho.

„Zająłem się tematyką obyczajową w ujęciu satyrycznym, ukazującym człowieka z licznymi wadami, śmiesznego, zagubionego, żyjącego w pośpiechu. Śmiech jest potrzebny jako rodzaj higieny psychicznej” – wyznaje. „Zeman imponuje wyczuciem znaczenia ruchu, jego kreacyjności i wagi. W autorskich dokonaniach reżysera dominuje skrót myślowy, metafora, czasem alegoria. W czasach słusznie minionych odważnie i dowcipnie komentowały one naszą rzeczywistość” – trafnie zauważa na łamach „Magazynu Filmowego” (nr 2/2018) Andrzej Orzechowski, dyrektor Studia Filmów Rysunkowych.

W 1970 roku Zeman został współscenarzystą (z Józefem Ćwiertnią) „Przemytnika”, odcinka serialu „Bolek i Lolek wyruszają w świat”, a dwa lata później scenarzystą i reżyserem „Deszczowych wakacji” (1972), jednego z najciekawszych odcinków „Przygód Bolka i Lolka”, najpopularniejszego serialu dla dzieci w dziejach rodzimej kinematografii, który sprzedano do ponad 80 krajów na wszystkich kontynentach. Te tytuły zapoczątkowały długotrwałe – trwające do dziś – niezwykle intensywne związki Zemana z kinem skierowanym do najmłodszego widza. Bardzo dużą część dorobku bielskiego artysty wypełniają właśnie odcinki popularnych seriali dla najmłodszych, poza wspomnianymi przygodami Bolka i Lolka m.in. „Misia Kudłatka” (1973), „Pampaliniego, łowcy zwierząt” (1975-1980), „Kangurka Hip-Hop” (1975-1983), „Podróży kapitana Klipera” (1986-1990), „Lisa Leona” (1993), „Bajek pana Bałagana” (1994), „Kuby i Śruby” (2011-2016).
Jerzy Armata
SFP
Ostatnia aktualizacja:  1.04.2019
Zobacz również
fot. SFP
Krzysztof Zanussi nagrodzony na Litwie
Zgłoś się do konkursu Papaya Young Directors 2019
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll