PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
„Wiatr. Thriller dokumentalny” Michała Bielawskiego otworzy 59. Krakowski Festiwal Filmowy. To pełna emocji opowieść o halnym – jednej z najbardziej nieprzewidywalnych sił w polskich górach. Film zostanie zaprezentowany w międzynarodowym konkursie filmów dokumentalnych oraz w konkursie polskim. Ceremonia otwarcia Festiwalu i polska premiera filmu z udziałem twórców odbędzie się 26 maja w kinie Kijów. Centrum.
- Gdy nadchodzi, narzuca własne prawa, staje się dyrygentem zdarzeń i muzyką. Może dlatego, gdy wspominają o nim ludzie, wiatr halny wydaje się omijanym z daleka krewnym: trudnym, konfliktowym i brutalnym, czymś, z czym ciągle trzeba uczyć się żyć. To dla mnie wspaniałe, że spotkanie z nim otworzy tegoroczny festiwal w Krakowie – podkreśla Michał Bielawski, reżyser filmu.

Kiedy na Podhalu wieje halny, pozostawia za sobą zniszczone domy i połamane lasy. Zmieniające się gwałtownie ciśnienie atmosferyczne wpływa także na samopoczucie ludzi i zwierząt. Zafascynowani tajemniczym żywiołem twórcy dokumentu obserwują, jak wraz z nadejściem niszczycielskiej wichury zmienia się życie kilkorga mieszkańców podtatrzańskich miejscowości.

Reżyser Michał Bielawski stworzył nie tylko opowieść o potędze natury, lecz także o niezwykle silnych więziach człowieka z przyrodą. W filmie wybrzmiewają różnorodne historie zanurzone w niesamowitej góralszczyźnie, pełne lęków, pasji, miłości i grozy, ukazując ludzkie słabości w obliczu nieprzewidywalnego żywiołu.


- Na otwarcie festiwalu zawsze wybieramy film spektakularny, który porwie publiczność i zachęci do niewychodzenia z kina przez najbliższy tydzień. »Wiatr« jest nam szczególnie bliski, bo podmuchy halnego odczuwamy nawet tu w Krakowie. Nam kojarzy się lepiej, bo odgania smog, a jego obecność nie jest już na ogół tak złowieszcza, ale w Zakopanem oczekiwany jest zawsze z niepokojem – uzasadnia wybór Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Michał Bielawski jest scenarzystą, twórcą filmów dokumentalnych i telewizyjnych. Nagrodzony przez Polski Instytut Sztuki Filmowej za „Jedną scenę” – cykl wywiadów z uznanymi filmowcami polskimi. Zadebiutował w 2013 roku pełnometrażowym dokumentem „Mundial. Gra o wszystko”. W kolejnych latach wyreżyserował filmy dokumentalne: „1989” – o kluczowym roku zmian politycznych i społecznych w Polsce i bloku wschodnim, „Drużynę” – o reprezentacji Polski w siatkówce oraz „W mgnieniu oka” – film zrealizowany z okazji czterdziestolecia Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

„Wiatr. Thriller dokumentalny” to koprodukcja Telemark z HBO Europe Nextra Film we współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym i wsparciem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Słowackiego Funduszu Audiowizualnego. Projekt filmu był z sukcesami prezentowany podczas sesji Docs to Start! w 2015 roku i Docs to Go! w 2017 roku, w ramach programu DOC LAB POLAND podczas KFF Industry. Otrzymał wówczas nagrodę DOK LEIPZIG oraz nagrodę Krakowskiego Parku Technologicznego. Światowa premiera filmu odbędzie się w konkursie głównym prestiżowego festiwalu Visions du Réel w Szwajcarii w kwietniu bieżącego roku.
   
59. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 26 maja – 2 czerwca 2019 roku.
AK
Krakowski Festiwal Filmowy
Ostatnia aktualizacja:  26.03.2019
Zobacz również
fot. Krakowski Festiwal Filmowy
Polański i Skolimowski z nagrodami ZAiKS-u
Rusza 8. edycja Script Fiesty
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll