PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  26.03.2019
Rozpoczynająca się 26 marca Script Fiesta to międzynarodowy projekt edukacyjno–kulturalny łączący formułę festiwalu, konkursu, konferencji, warsztatów i indywidualnych konsultacji. Wykłady, spotkania autorskie, panele dyskusyjne, sesje pitchingowe, networking - wszystko za darmo od roku 2012 w Warszawskiej Szkole Filmowej. Festiwalowi towarzyszą trzy konkursy na: scenariusz krótkiego filmu, koncepcję serialu i scenariusz gry komputerowej, których celem jest promocja i nagrodzenie najzdolniejszych autorów.
„Ciemno prawie noc” oraz „Postacie”
W tym roku festiwal otwiera specjalny pokaz filmu "Ciemno, prawie noc". O procesie adaptowania powieści Joanny Bator na scenariusz uczestnicy Script Fiesty rozmawiali w zeszłym roku podczas panelu, którego gośćmi byli Borys Lankosz, Magdalena Lankosz oraz Leszek Bodzak. Podczas tegorocznej edycji Festiwalu będzie można poznać efekty ich pracy. Gościem specjalnym będzie Magdalena Cielecka, grająca główną rolę w filmie.

Galę Wręczenia Nagród w Konkursach na Koncepcję Serialu, Scenariusz Etiudy i Gry Komputerowej uświetni natomiast specjalny pokaz multimedialnego spektaklu „Postacie” z muzyką Przemysława Gintrowskiego. Spektakl w reżyserii Magdaleny Kizinkiewicz stanowi innowację w podejściu do interpretacji muzyki. Za pomocą połączenia wielu dziedzin sztuki - obrazu, dźwięku, choreografii, scenografii i nowych technologii powstaje poruszające dzieło audiowizualne z udziałem młodych aktorów z Warszawskiej Szkoły Filmowej.

Zagraniczni goście tegorocznej edycji
W tym roku, w roli Gościa Honorowego, w festiwalu weźmie udział Jonathan Lynn, który poprowadzi warsztaty na temat pisania komedii, masterclass na temat komedii oraz będzie promować swoją książkę „Żarty na bok. Zasady Komedii”, którą na polski rynek filmowy wprowadza Warszawska Szkoła Filmowa we współpracy z Wydawnictwem Akademickim Dialog. Warto dodać, że dzięki współpracy szkoły i wydawnictwa do księgarń wraca kultowa w środowisku scenarzystów pozycja - „Scenariusz na miarę XXI wieku. Obszerny przewodnik po technikach pisania nowoczesnych scenariuszy filmowych” Lindy Aronson.

Gościem specjalnym będzie również Kira-Anne Pelican (pracowała m.in. przy takich produkcjach jak "Matrix" czy „Ladykillers”), która przeprowadzi masterclass na temat pisania dialogów. Trzecim zagranicznym gościem będzie Helen Jacey - autorka książki „Kobieta w roli głównej”, która podczas masterclassu opowie o sposobach konstruowania kobiecych postaci, czyli podejmie temat szczególnie ważny w kontekście tego, co się dzieje obecnie na rynku filmowym w Polsce i na świecie.

Spotkania, filmy i dyskusje
Gościem masterclassu na temat pisania i tworzenia interesujących bohaterów będzie jeden z najlepszych polskich aktorów dramatycznych i komediowych - Arkadiusz Jakubik. Drugim ważnym gatunkiem filmowym, o którym będziemy rozmawiać - obok komedii - będzie horror. Wykład o nim poprowadzi Tomasz Kolankiewicz. Obejrzymy też nagradzanego na świecie „Wilkołaka” Adriana Panka i porozmawiamy z twórcami filmu. To nie koniec rodzimych produkcji – podczas festiwalu widzowie będą mieli okazję zobaczyć „Córkę trenera” Łukasza Grzegorzka, a po filmie odbędzie się case study z twórcami. Przedstawiciele Match &Spark, najpopularniejszej i najlepiej radzącej sobie obecnie na rynku polskim i międzynarodowym agencji talentów opowiedzą, jak pracować z agentem i czym w ogóle agent się zajmuje - i co najważniejsze - jak można go zdobyć?

Odbędzie się panel, podczas którego przedstawiciele nowo powstałej Gildii Scenarzystów Polskich - Krzysztof Rak i Grzegorz Łoszewski - opowiedzą o tym, jak poprawić sytuację scenarzysty na polskim rynku. Barbara Pawłowska, wykładowczyni Warszawskiej Szkoły Filmowej i ekspertka Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, odpowie na pytanie, jak napisać scenariusz filmu dokumentalnego, a także poda przykłady podejścia reżyserów do scenariusza przy realizacji wybranych, najgłośniejszych polskich produkcji z ostatnich lat. Milenia Fiedler, wybitna montażystka opowie z kolei, jak pisać scenariusz, żeby nie wycinać scen w montażu. Marcin Łunkiewicz, producent, który zajmuje się tworzeniem materiałów VR podzieli się wiedzą, jak myśleć o narracji w świecie wirtualnym. Dorota Piskor, absolwentka Warszawskiej Szkoły Filmowej podzieli się wiedzą, jak pisać scenariusze do teledysków, czyli form bardziej wizualnych i abstrakcyjnych - oraz pozbawionych dialogu, a operujących wyłącznie obrazem. Wieloletnia Dyrektor Artystyczna Festiwalu Script Fiesta i jego twórczyni - Agnieszka Kruk - pojawi się na scenie Kina Elektronik, żeby opowiedzieć o pierwszym punkcie zwrotnym, czyli najważniejszym elemencie każdego scenariusza.

Podczas festiwalu odbędą się także warsztaty pisania tekstów dla dzieci oraz warsztaty konstruowania seriali. Jak co roku festiwal otworzy Klinika Scenariuszowa, a zamknie go Pitch Fiesta, podczas której wszyscy chętni twórcy będą mogli zaprezentować swoje teksty i pomysły profesjonalnym producentom. Po raz drugi festiwalowi towarzyszy również Śniadanie dla Wydawców Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej oraz Branży Filmowej.

Organizatorem Festiwalu Script Fiesta jest Warszawska Szkoła Filmowa. Partnerzy Strategiczni: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Mazovia Warsaw Film Commission, Krajowa Izba Producentów audiowizualnych – KIPA.

Szczegółowe informacje na oficjalnej stronie festiwalu:
scriptfiesta.pl
AK
Script Fiesta
Ostatnia aktualizacja:  26.03.2019
Zobacz również
„Wiatr. Thriller dokumentalny” filmem otwarcia Krakowskiego Festiwalu Filmowego
Orły 2019: 7 statuetek dla "Zimnej wojny"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll