PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Film „Kawki na drodze” („Winter Flies”) w reżyserii Olmo Omerzu w sobotę 23 marca zdobył aż sześć Czeskich Lwów – najważniejszych nagród filmowych w Czechach, w tym za najlepszy film. Oprócz tego obraz nagrodzono także za reżyserię, scenariusz, montaż oraz role drugoplanowe. “Kawki na drodze” to czesko-słoweńsko-polsko-słowacka produkcja. Polską producentkę filmu jest Natalia Grzegorzek z Koskino.

Film, który w konkursie głównym MFF w Karlowych Warach miał swoją światową premierę, otrzymał nagrodę za najlepszą reżyserię, a także wyróżnienie Jury Ekumenicznego za poetyckie zdjęcia i historię, która pokazuje zmianę naiwnych marzeń i odnalezienie nowych perspektywach życia i domu. Międzynarodowa premiera filmu miała miejsce na festiwalu w Toronto, był on też zeszłorocznym czeskim kandydatem do Oskara.


Kadr z filmu "Kawki na drodze", fot. materiały prasowe


"Kawki na drodze" to subtelne kino drogi o dwóch czternastolatkach, którzy samodzielnie przemierzają Czechy samochodem. Zły policjant i jeszcze gorsza policjantka próbują ustalić, co się naprawdę stało - jakie jest pochodzenie samochodu i jaki był cel tej niebezpiecznej podróży.


Autorem scenariusza jest Petr Pýcha, a zdjęć - Lukáš Milota. Poza producentką film ma także inne polskie akcenty. Muzykę skomponował Paweł Szamburski, a DI Factory, które jest polskim koproducentem zadbało o postprodukcję obrazu. Za przekład dialogów na polski odpowiada Karolina Błażejczak. Film otrzymał dofinansowanie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Polska premiera filmu odbyła się w lipcu podczas Festiwalu Filmowego Transatlantyk w Łodzi, gdzie film zakwalifikowany został do sekcji Nowe Kino. Do kin w Polsce film trafi latem tego roku.  

Olmo Omerzu to urodzony w Słowenii reżyser realizujący swoje filmy Czechach. Zadebiutował w 2011 roku filmem „Noc jeszcze młoda”, który po udanej premierze na sekcji Forum Berlinale w 2012 był zapraszany na wiele międzynarodowych festiwali filmowych. Zdobył kilkadziesiąt nagród, w tym nagrodę Czeskich Krytyków Filmowych i Odkrycie Roku. W 2015 Omerzu skończył swój drugi film fabularny „Rodzina nade wszystko” - koprodukcję międzynarodową we wsparciu funduszy Media i Eurimages. Swoją premierę miał na San Sebastian IFF. Otrzymał nagrodę za największy wkład artystyczny na Tokio IFF, a przez Czeskich Krytyków został uznany Filmem Roku.

 

 

MR
Koskino
Ostatnia aktualizacja:  25.03.2019
Zobacz również
fot. materiały prasowe
Znamy finalistów 4. edycji Nagrody im. Krzysztofa Krauze
59. KFF. DOC LAB POLAND | ANIMATED IN POLAND - aktualne nabory
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2019
Scroll