PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Andrzej Skoczylas, autor zdjęć do ponad osiemdziesięciu dokumentów, także scenarzysta i reżyser, wieloletni członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, 24 marca 2019 roku obchodzi swoje 80. urodziny.
Pochodzi z Krakowa, zawodowo związał się z Warszawą, początkowo  z Wytwórnią Filmową „Czołówka”, następnie ze Spółdzielczą Wytwórnią Filmową oraz Telewizją Polską. W latach 1971-1972 studiował w Studium Zaocznym Wydziału Operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.

Praktycznie profesji operatorskiej uczył się na planach dokumentów, realizowanych przez kolegów z „Czołówki” – „Do kroniki Krakowa” (1971) Mariana Duszyńskiego i „Z życiorysu majora Ryszarda” (1972) Zygmunta Adamskiego. Jako operator zadebiutował w 1973 roku zdjęciami do dokumentów Duszyńskiego  – „Wiosna 73” (współautorstwo zdjęć: Jan Wileński, Zbigniew Pietrzykiewicz) oraz „Kraj 73” (samodzielnie). Ma na swym koncie zdjęcia do ponad osiemdziesięciu tytułów dokumentalnych, oświatowych, instruktażowych, niezwykle zróżnicowanych treściowo i formalnie, m.in. do antywojennego plakatu „Alarm dla pokoju” (1984) Roberta Stando, nagrodzonego na Festiwalu Filmów Społeczno-Politycznych w Łodzi (1984), wzruszającej opowieści o niechcianych dzieciach „Co czuje bocian” (2003) Katarzyny Maciejko-Kowalczyk, uhonorowanej Platinum Remi na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Houston (2005), czy dokumentu o legendarnym pilocie „Album Skalskiego” (2004) Zbigniewa Kowalewskiego, wyróżnionego na Międzynarodowym Festiwalu Filmów o Tematyce Lotniczej w Dęblinie (2010). 

Warto wspomnieć, że Skoczylas specjalizował się w zdjęciach lotniczych, czego dowodem „spojrzenia z lotu ptaka” jego autorstwa w kilku pełnometrażowych fabułach, m.in.: „Teście pilota Pirxa” (1978) Marka Piestraka, „Wściekłym” (1979) Romana Załuskiego, „Białym smoku” (1986) Jerzego Domaradzkiego i Janusza Morgensterna.

W 1988 roku operator zadebiutował jako scenarzysta i reżyser dokumentem „Chcesz, to bierz”, a pięć lat później zrealizował – wspólnie ze Zbigniewem Kowalewskim – przejmującą „Drogę” (1993), poświęconą rowerowej wycieczce niewidomych z Lasek do sanktuarium maryjnego pod Wiedniem. Film ten został uhonorowany Złotym Sześciopunktem w konkursie programów telewizyjnych o niewidomych (1993).
Jerzy Armata
SFP
Ostatnia aktualizacja:  24.03.2019
Zobacz również
fot. F/DrogawHimalaje
59. KFF. DOC LAB POLAND | ANIMATED IN POLAND - aktualne nabory
"Gość" z nagrodą na Short Waves Festival
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll