PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Album jest wyborem najlepszych prac Renaty Pajchel, pochodzących z kilkudziesięciu filmów – od „Wszystko na sprzedaż” aż po „Samotność w sieci”.
- Czyż można bowiem sobie wyobrazić osobę bardziej predestynowaną do tego, by nazwać ją królową fotosistek, fotograficznym autorytetem, niezaprzeczalną mistrzynią fachu, która zawód dokumentalizująco-promocyjny wyniosła na wyżyny sztuki? Czy można sobie wyobrazić kogoś równie odpowiedniego na bohaterkę książki jak Renata Pajchel? – pisze Rafał Syska, Dyrektor Narodowego Centrum Kultury Filmowej we wstępie do albumu „Fotosy: Renata Pajchel”.

Autorka zdjęć towarzyszyła największym reżyserom: Andrzejowi Wajdzie, Andrzejowi Żuławskiemu, Januszowi Morgensternowi czy Radosławowi Piwowarskiemu. Podniosła zawód fotosisty do rangi sztuki i nadała swoim fotografiom autonomiczny i artystyczny charakter. „Fotosy: Renata Pajchel” nie jest zatem opowieścią o reżyserach i filmach, lecz o szczególnym zawodzie osoby, która – dokumentując pracę ekipy na planie filmowym i uwieczniając w formie fotosów plastyczną esencję filmowych scen – wpływa na pamięć o dziełach kinematografii. Jest wizualną wędrówką po historii kina, ale również opowieścią o samym fenomenie fotosu i werku, o czym traktuje wstęp autorstwa Rafała Syski, dyrektora Narodowego Centrum Kultury Filmowej, które wydało album.

Album ukazał się w serii „Fotogenia”. Za Encyklopedią PWN: „teoria fotogenii zakłada różnego typu subiektywne widzenie oraz wykorzystanie w określonym okresie historycznym specyficznych właściwości techniczno-chemicznych fotografii i filmu, odróżniających je od estetyki malarskiej; opiera się na odrzuceniu wszelkiej manipulacji technicznej i dąży do uzyskania obrazu o cechach dokumentu, ale też i „magiczności”, będącej konglomeratem trzech jakości: cienia, odbicia i widma”. W tej serii ukazywać się będą publikacje oparte o materiał wizualny: albumy fotografii, rysunku, grafiki czy malarstwa związanego z filmem.

Spotkanie z Renatą Pajchel i Rafałem Syską połączone z promocją albumu odbędzie się 28 marca o 17.30 w Sali Rejs warszawskiego Kina Kultura. Poprowadzi je Remigiusz Grzela – dziennikarz, poeta, prozaik, scenarzysta, dramatopisarz i reżyser teatralny, za swoje wywiady nominowany m.in. do Grand Press i Nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej.
AK
EC1 Łódź
Ostatnia aktualizacja:  20.03.2019
Zobacz również
fot. Renata Pajchel
Danuta Kępczyńska – dokument przede wszystkim
Bodo Kox kręci serial historyczny
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll