PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Już po raz drugi w historii Polskich Nagród Filmowych Orły odbędzie się przegląd filmów Laureata Orła za Osiągnięcia Życia. W tym roku, podczas ceremonii Orłów 2019, która odbędzie się 25 marca, nagrodę tę otrzyma doceniany na festiwalach filmowych całego świata, wybitny reżyser Krzysztof Zanussi.

W weekend poprzedzający galę, w dniach od 22 do 24 marca, kino Iluzjon Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego w Warszawie, podczas przeglądu realizowanego wspólnie z miastem stołecznym Warszawa, pokaże filmy wybrane osobiście przez Laureata. Sam reżyser spotka się z widzami w niedzielę, 24 marca, po seansie filmu „Eter”. Na spotkanie, które rozpocznie się około godz. 16:00, wstęp jest wolny, natomiast bilety na seanse dostępne są w kasie kina. 


W ramach weekendowego przeglądu filmów Krzysztofa Zanussiego, wybranych osobiście przez Laureata jako prezentacja jego dorobku, zostaną wyświetlone filmy:


Piątek, 22 marca

godz. 18:00,SUPLEMENT, 108 min.

godz. 20:15,SERCE NA DŁONI, 96 min.

seanse: sala Mała Czarna


Sobota, 23 marca

godz. 18:00,  STAN POSIADANIA, 102 min.

godz. 20:15,  REWIZYTA, 96 min.

seanse: sala Mała Czarna

 

Niedziela, 24 marca

godz. 14:00,  ETER, 117 min.

seans: sala Stolica


Na spotkanie WSTĘP WOLNY. Bilety na wydarzenie dostępne są w kasie kina Iluzjon przy ul. Narbutta 50A.


Krzysztof Zanussi to scenarzysta, reżyser filmowy, teatralny i operowy, filozof, uznawany za jednego z najwybitniejszych twórców polskiego kina.  Nie licząc szkolnych etiud oraz debiutanckich filmów dokumentalnych i fabularno-telewizyjnych, karierę reżyserską rozpoczął głośnym, pełnometrażowym obrazem „Struktura kryształu” (1969), nagrodzonym m.in. na festiwalach w Hiszpanii, Argentynie, Panamie i Sri Lance, a także rodzimą Syrenką Warszawską.


Jest laureatem kilkudziesięciu nagród na polskich i międzynarodowych festiwalach filmowych. Dwukrotnie zdobył Nagrodę Jury Ekumenicznego w Cannes: w 1978 r. za film „Spirala” oraz w 1980 r. za „Constans”. W 1973 r. za „Iluminację” otrzymał m.in. Złotego Lamparta dla Najlepszego Filmu, nagrodę FIPRESCI i nagrodę jury ekumenicznego w Locarno. Rok 1984 przyniósł Zanussiemu Złotego Lwa na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji za „Rok spokojnego słońca”, a w 2001 r. nagrodzony został czterema statuetkami Orłów – za Najlepszy Film, Najlepszą Reżyserię, Najlepszy Scenariusz oraz dla Najlepszego Producenta – za film „Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową”.


W 1999 r. reżyser został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi dla kultury polskiej, za osiągnięcia w pracy twórczej”. W 2005 r. otrzymał medal „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”. W 2006 r. – Krzyż Oficerski Orderu Zasługi Republiki Włoskiej. W 2012 r. Zanussiemu przyznano Komandorię Orderu Sztuki i Literatury Republiki Francuskiej.


Zanussi jest autorem książek „O montażu w filmie amatorskim”, „Rozmowy o filmie amatorskim”, „Między jarmarkiem a salonem”, wspomnień zatytułowanych „Pora umierać” oraz sześciu tomów „Scenariuszy filmowych”. Od 1980 r. pełni funkcję dyrektora Studia Filmowego TOR.  Jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej, a od roku 2011 r. zasiada w jej zarządzie.

 

MR
Polskie Nagrody Filmowe Orły
Ostatnia aktualizacja:  18.03.2019
Zobacz również
fot. materiały prasowe
Nabór projektów dokumentalnych na market koprodukcyjny Doc Lab Poland
Ogrodnik, Kot i Cielecka na plakacie filmu „Dzień czekolady”
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll