PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Trwa 1. Festiwal Polskich Filmów w Eslite Art House w dystrykcie Xinyi w Tajpej. W dniach 8-14 marca prezentowanych jest siedem filmów wybranych przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich.
- Ideą festiwalu jest zaprezentowanie polskiej historii i kultury mieszkańcom Tajwanu – mówił Jacek Bromski, prezes SFP. Zaznaczył, że wcześniej filmy pokazywane były w innych krajach kontynentu m.in. Japonii i Wietnamie w celu upamiętnienia setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Maciej Gaca, dyrektor generalny Biuro Polskiego w Tajpej wyraził nadzieję na dalszą współpracę i uczynienie festiwalu dorocznym wydarzeniem promującym polską sztukę filmową.

Podczas 1. Festiwalu Polskich Filmów pokazywane są wybrane dzieła ukazują różne okresy historyczne – od Polski pod zaborami ("Ziemia obiecana", "Noce i dnie"), przez drugą wojnę światową ("Pianista", "Wołyń") i powstanie warszawskie ("Miasto 44"), aż po walkę przeciwko komunistycznej władzy po wojnie ("Popiół i diament", "Człowiek z marmuru"). Te wybrane utwory pozwalają spojrzeć na historię Polski z perspektywy kilku pokoleń – począwszy od klasyka polskiej kinematografii – Andrzeja Wajdy, aż po przedstawiciela najmłodszej generacji twórców – Jana Komasę.

Jacek Bromski odwiedził również tajwańskie Ministerstwo Kultury i Taipei Film Commission, by pogłębić bilateralną wymianę kulturalną i stworzyć więcej możliwości współpracy. Prezes SFP wyraził również nadzieję na organizację wymiany polskich i tajwańskich reżyserów. We wrześniu planowany jest Przegląd Filmów Tajwańskich w Polsce.

Partnerem Festiwalu Polskich Filmów na Tajwanie jest Ministerstwo Spraw Zagranicznych Tajwanu oraz Biuro Polskie w Tajpej.

MR
SFP
Ostatnia aktualizacja:  13.03.2019
Zobacz również
fot. Biuro Polskie w Tajpej
Zgłoś film na Nespresso Talents 2019
"Wilkołak": polski horror w reżyserii Adriana Panka
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll