PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
NIEPODLEGŁOŚĆ
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
Niepodległość
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
"Monument" to drugi i wyczekiwany przez wielu film Jagody Szelc, autorki "Wieży. Jasnego dnia", nagrodzonego podczas 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Złotymi Lwami za najlepszy debiut reżyserski oraz najlepszy scenariusz.

W swoim najnowszym filmie Szelc opowiada przerażającą historię grupy studentów hotelarstwa, którzy w środku nocy pojawiają się w tajemniczym hotelu, by odbyć w nim praktyki. Bardzo szybko okazuje się jednak, że nic nie jest takie, jak się wydaje, a budzący grozę hotel nie jest zwyczajnym miejscem. "Monument" pokazywano na MFF Nowe Horyzonty we Wroclawiu, MFF w Rotterdamie oraz na festiwalu w Gdyni, gdzie zdobył nagrodę w konkursie Inne Spojrzenie.

Uwikłani w tajemniczą sytuacją studenci ulegają stopniowemu odczłowieczeniu, poniżani przez despotyczną menedżerkę hotelu i przymuszani do wykonywania niezrozumiałych dla nich zadań. Podejrzewają głębsze znaczenie tych wydarzeń, ale nie zdają sobie sprawy, że w tym hotelu czas i przestrzeń są pojęciami względnymi. Przedstawiona w filmie historia przywodzi na myśl najlepsze dzieła Davida Lyncha i Larsa von Triera. Plastyczna wyobraźnia Jagody Szelc i umiejętność tworzenia filmów fascynujących pod względem wizualnym czynią reżyserkę jedną z najbardziej obiecujących polskich artystek.


"Monument" to także debiut niezwykle utalentowanych młodych aktorów i aktorek: w obsadzie znajdziemy między innymi znaną z "Córki trenera" Karoliną Bruchnicką, a także Zuzannę Lit, która gra jedną z głównych ról w serialu "Stulecie winnych".


Kadr z filmu "Monument", fot. materiał prasowy


"Formuła filmowego dyplomu aktorskiego w PWSFTviT została wprowadzona 4 lata temu. Było sobie kiedyś dwu­dziestu młodych ludzi, którzy chcieli skończyć szkołę i stać się dyplomowanymi aktorami, a razem z nimi ja. Oni byli bardzo młodzi, ale byli już artystami. Wiem, bo poznałam ich bardzo dobrze i pozostaję pod wielkim wraże­niem ich talentu i inteligencji. Chciałam zabić w nich „studenta” na zawsze i dać im szansę na czysty początek. Film stał się ceremonią zamknięcia tego etapu. Żeby nikt nigdy więcej nie miał prawa powiedzieć do nich „per Ty – studencie”. A ja cieszę się, bo pięknie jest być kapłanką takiej ceremonii. Ten film oglądajcie uważnie. Nie jak fabułę. Tylko jak siłę odczyniania. Wszyscy razem wystąpiliśmy w poszukiwaniu końca" - mówi reżyserka Jagoda Szelc.


"Monument" od 15 marca w polskich kinach.


MR
Velvet Spoon
Ostatnia aktualizacja:  8.03.2019
Zobacz również
fot. materiały prasowe
Grażyna Dyksińska-Rogalska z medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis
Uroczysta premiera „Habitu i zbroi” w Wilnie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2019
Scroll