PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Już 1 marca 2019 roku rozpocznie się 7. Ogólnopolski Festiwal Animacji O!PLA. W tym roku zawita on do rekordowej ilości ponad 100. miejscowości rozsianych po całej Polsce; wśród nich są m.in. Akademie Sztuki, biblioteki, domy kultury, galerie sztuki, kina, w tym Kina za Rogiem, klubokawiarnie, licea (nie tylko Plastyczne), Pracownie Filmotek Szkolnych, przedszkola, szkoły podstawowe.
Z rekordowej ilości 245. zgłoszeń na 7. Ogólnopolski Festiwal Animacji O!PLA zakwalifikowano w sumie 80. tytułów: 64. do Konkursu Głównego (6 kategorii) oraz 16. do Konkursu Teraz Dzieci Mają Głos! (2. kategorie). Ponadto, 10 tytułów znalazło się w Międzynarodowym Konkursie „Oh! People Love Animation”. Należy podkreślić, że w 2019 – po roku „hibernacji” – powraca wyczekiwana Kategoria OFF&GO! obejmująca twórców w pełni niezależnych i amatorów. Na uwagę zasługuje też wyjątkowo duża ilość zgłoszeń do kategorii FORMANIMY (eksperymenty i abstrakcje), co przełożyło się także na większą niż zazwyczaj ilość prac w tej kategorii. W kategorii STUDENCKIEJ dojdzie w tym roku do konfrontacji tylko dwóch uczelni: krakowskiej ASP i łódzkiej PWSFTviT; pośród nich pojawi się jednak „rodzynka” (autorka) – debiutujący w tym roku na O!PLA Wydział Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. Konkurs TERAZ DZIECI MAJĄ GŁOS zaprezentuje z kolei sporo prac zrealizowanych przez dzieci, co nada nazwie konkursu dodatkowego wymiaru.

O!PLA to jednak nie tylko projekcje konkursowe, ale także specjalne seanse filmów dłuższych i wartych pokazania. W tym roku organizatorzy zaprezentują filmy: „Janka” Adeli Kaczmarek - fascynujący portret Janiny Ochojskiej, szefowej Polskiej Akcji Humanitarnej; „Cały ten smog” Tomasza Wełny - film edukacyjny z elementami animacji, poświęcony wpływowi smogu na nasze zdrowie; „Niczego sobie. Komiksy o mieście Gliwice w 3d” – animowaną adaptację 8. komiksów wyprodukowaną przez Tomasza Szabelskiego; „Skąd i dokąd” Marcina Wołkowicza – edukacyjno-dokumentalną podróż z nurtem największej polskiej rzeki, Wisły; „Odwrócona góra albo film pod strasznym tytułem” Leszka Marka Gałysza - pełnometrażowa wersja popularnego serialu dla dzieci świętująca w tym roku swoje 20. urodziny.

Tradycyjnie nie zabraknie też wydarzeń towarzyszących: warsztatów i Lekcji Animacji, wystaw (m.in. Moniki Kuczynieckiej w Płocku), koncertów, spotkań z twórcami i debat na ważne tematy. 7. Ogólnopolski Festiwal Animacji O!PLA odbędzie się w dn. 01.03 – 14.04, z Wielkim Finałem w Opolu (27.04) oraz Małym Wielkim Finałem w Pacanowie (01.05).

Festiwal O!PLA jest niezależną inicjatywą Piotra Kardasa (Animation Across Borders) realizowaną od 2013 roku w ścisłej współpracy z lokalnymi organizatorami. Od samego początku celem festiwalu jest przede wszystkim próbą odzyskania kontaktu i (od)budowania relacji pomiędzy polskim widzem (w każdym wieku), a polską animacją autorską, a także – za sprawą projektów towarzyszących – promocją, w kraju i za granicą, jednej z najważniejszych dziedzin polskiej sztuki. „O!PLA” oznacza: „O! Polska Animacja”, ale też „Oh! People Love Animation”.
AK
O!PLA
Ostatnia aktualizacja:  25.02.2019
Zobacz również
Punkty zwrotne w biografiach Holland, Pawlikowskiego czy Skolimowskiego
Eliza Kubarska wraca z kamerą w Himalaje
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll