PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  11.02.2019
W cyklu kino 89+ organizatorzy przyglądają się trzydziestoleciu wolnej Polski z perspektywy rodzimej kinematografii. Polscy reżyserzy i reżyserki czujnie dokumentowali i diagnozowali rzeczywistość, wyczuwali problemy, które miały za chwilę kształtować polską debatę publiczną, analizowali codzienność i snuli wizje przyszłości.
Jak zmieniła się Polska, odkąd w Dzienniku Telewizyjnym z ust Joanny Szczepkowskiej padły pamiętne słowa „Proszę państwa, 4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm”? Po czerwcowych wyborach rozpoczęła się zupełnie nowa epoka – nastała III RP, ruszył mozolny proces demokratyzacji i transformacji gospodarki, państwowości, społeczeństwa. Od zachłyśnięcia się kapitalizmem i jego nowymi możliwościami, przez pierwsze głębokie kryzysy, pokazywanie wykluczonych, wyciąganie na światło dzienne patologii, po prezentowanie jasnych punktów i przełomowych chwil.

Autorzy cyklu, Kaja Klimek i Tomasz Kolankiewicz, za cel postawili sobie przyjrzenie się temu, jak zmieniał się nasz kraj i kino, jak ewoluowała forma filmowa, ale też jakie mechanizmy, dziś już dobrze widoczne z dystansu, kształtowały nasze codzienne życie. Filmy zostały połączone w tematyczne bloki prezentujące najważniejsze sfery, które prezentowało i badało kino: od nadchodzącego kapitalizmu ("Dług" Krzysztofa Krauzego), przez zmiany na wsi ("Arizona" Ewy Borzęckiej), pokoleniowe doświadczenia ("Głośniej od bomb" Przemysława Wojcieszka), emigrację ("Szczęśliwego Nowego Jorku" Janusza Zaorskiego), społeczne wykluczenie ("Cześć, Tereska" Robert Glińskiego), po wkraczający do polskich domów internet („Sala samobójców” Jana Komasy).

Program uzupełnią projekcje najgłośniejszych filmów popularnych („Psy” Władysława Pasikowskiego, "Kiler" Juliusza Machulskiego, "Młode wilki" Jarosława Żamojdy) – pozwoli to na lepsze zrozumienie, co w danym momencie bawiło i wzruszało widzów, ułatwi też zbudowanie pełniejszego obrazu polskiego kina po 1989 roku. Cykl zostanie wzbogacony przez rozmowy z twórcami oraz badaczami: socjologami, historyczkami, kulturoznawcami, filozofkami, antropologami. W kontekście prezentowanych pokazów filmowych, krytycznej analizie zostanie poddane 30 lat III RP. Organizatorzy zastanowią się jak czas transformacji ukształtował kraj, w którym żyjemy dzisiaj.

Cykl potrwa od lutego 2019 do stycznia 2020 roku w FINA na ulicy Wałbrzyskiej 3/5 w Warszawie.
AK
FINA
Ostatnia aktualizacja:  11.02.2019
Zobacz również
fot. FINA
Berlinale 2019. Jola Bańkowska: animacja daje niograniczone możliwości
„IN MEMORIAM – Antoni Krauze 1940 - 2018” w Kinie Dokumentu
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll