PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Światowa premiera prezentowanego w Konkursie Głównym nowego filmu Agnieszki Holland „Mr. Jones” odbyła się 10 lutego podczas trwającego właśnie 69. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. "Mr. Jones" jest koprodukcją polsko-brytyjsko-ukraińską.
"Mr. Jones" (wejdzie na polskie ekrany pod tytułem „Obywatel Jones”) opowiada historię młodego walijskiego dziennikarza, Garetha Jonesa, który jako jeden z  pierwszych udokumentował wielki głód na Ukrainie i z narażeniem życia odkrył prawdę o Związku Radzieckim przed zachodnią opinią publiczną. Kulisy jego reporterskiego śledztwa miały śmiertelne reperkusje, a przy okazji stały się inspiracją do powstania jednej z najsłynniejszych powieści XX wieku – „Folwarku zwierzęcego” George'a Orwella.



W konferencji prasowej po oficjalnej berlińskiej premierze filmu wzięli udział twórcy tj.: reżyserka Agnieszka Holland, aktorzy James Norton i Peter Sarsgaard, scenarzystka i producentka Andrea Chalupa oraz operator Tomasz Naumiuk

Agnieszka Holland, fot. "Mr. Jones" FB

Agnieszka Holland przyznała, że zdecydowała się zrobić ten film zainspirowana scenariuszem napisanym przez amerykańską dziennikarkę Andreę Chalupę. - Dostaję wiele scenariuszy poświęconych okrucieństwom XX wieku i nie chcę ich czytać. Nie chcę wracać do tych historii i do wojny, bo jest to zbyt bolesne. Ten scenariusz mnie zainteresował – mówiła na konferencji prasowej reżyserka. - Chciałam oddać sprawiedliwość jednemu z najgorszych - i praktycznie nieznanych - ludobójstw. Czułam, że ta historia jest niezwykle istotna. Świat, w którym żyjemy zaczyna wyglądać jak najgorsze okresy w XX wieku. To jest opowieść o prawdzie, korupcji mediów, obojętności polityków, hipokryzji władz. Podziwiam głównego bohatera: jego odwagę, uczciwość i głębokie zrozumienie dziennikarskiego obowiązku - dodała. Holland określiła realizację filmu jako moralny obowiązek.  - Najtrudniejsze było opowiedzenie o „pornografii przemocy”, czyli sekwencji dziejącej się na Ukrainie - wyjaśniała.  - Żyjemy w świecie fake newsów i bardziej niż kiedykolwiek trzeba bronić dziennikarzy. Historia Garetha Jonesa może inspirować do walki o prawdę - stwierdził James Norton.

Konferencja prasowa "Mr.Jones", fot. Berlinale

Film zbiera dobre opinie międzynarodowych krytyków filmowych. Alex Billington z portalu FirstShowing.net ocenił, że "Mr.Jones" to "jeden z lepszych filmów prezentowanych podczas tegorocznego Berlinale". "Warty obejrzenia, zwłaszcza jako wyraźne porównanie do dzisiejszego stanu świata" – napisał na Twitterze.David Hughesz "Electric Ghost Magazine" przyznał, że film polskiej reżyserki "niezwykle go poruszył". "Nie potrafię wystarczająco wyrazić swojego zachwytu nim" – czytamy w twitterowym wpisie.  David Ehrlich z "IndieWire" podkreślił, że film Holland to "wyraźne wezwanie dla nowego pokolenia dziennikarzy". "To film mający inspirować odwagę, której będą potrzebować, by odkryć najgorsze fakty świata" – stwierdził. Według Guy’a Lodge’a z "Variety" "Mr. Jones" "jako dramat czasami usiłuje wyjść z własnej drogi, ale jego przesłanie ma konkretną siłę".

James Norton, Agnieszka Holland i Peter Sarsgaard, fot. "Mr. Jones" FB

W międzynarodowej obsadzie wschodzące zagraniczne gwiazdy, m.in. James Norton („Wyścig”, „Wojna i pokój”, „Linia życia”), Vanessa Kirby („Czas na miłość”, serial „The Crown”, „Mission: Impossible – Fallout”) oraz nominowany do Złotego Globu – Peter Sarsgaard („Jackie”, „Siedmiu wspaniałych”, „Blue Jasmine”).


Młody dziennikarz Gareth Jones (James Norton) zyskał sławę, pisząc artykuł o swoim spotkaniu z Adolfem Hitlerem, zaraz po przejęciu przez niego władzy w 1933 roku. Teraz ambitny Walijczyk przymierza się do kolejnego wielkiego tematu – gwałtownej modernizacji Związku Radzieckiego. Chcąc gruntownie zbadać sprawę, reporter decyduje się na podróż do Moskwy, aby przeprowadzić wywiad ze Stalinem. Na miejscu poznaje młodą dziennikarkę Adę Brooks (Vanessa Kirby), pracującą dla Waltera Duranty’ego (Peter Sarsgaard), dzięki której odkrywa, że prawda o stalinowskim reżimie jest brutalnie tłumiona przez sowieckich cenzorów. Słysząc zatrważające plotki na temat wielkiej klęski głodowej w ZSRR, Jones udaje się w samotną podróż przez Ukrainę. Dziennikarz staje się naocznym świadkiem tragedii Hołodomoru. Miliony ludzi umierają z głodu, podczas gdy tony zboża sprzedawane są za granicę, by sfinansować proces industrializacji radzieckiego imperium. Po powrocie do Londynu, Jones pisze artykuł ukazujący horror, którego doświadczył. Publikacja jest wyciszana, a jej autentyczność podważana przez zachodnich dziennikarzy, pozostających pod wpływem Kremla. Pomimo śmiertelnych pogróżek, Gareth nie ustaje w walce o prawdę. Swoimi odkryciami postanawia podzielić się z młodym, aspirującym pisarzem – George’em Orwellem.
Kadr z filmu "Mr. Jones", fot. Kino Świat

Agnieszka Holland już dwukrotnie walczyła o Złotego Niedźwiedzia – najważniejszą nagrodę Berlinale. W 1981 roku w konkursie głównym znalazł się jej film „Gorączka”, natomiast przed dwoma laty jury wyróżniło film „Pokot”: w ręce Holland i jej współreżyserki, Kasi Adamik, powędrował Srebrny Niedźwiedź, nagroda przyznawana filmom fabularnym, które wyznaczają nowe perspektywy w sztuce filmowej. 


Film wyprodukowały firmy FILM PRODUKCJA oraz Parkhurst. Producentami filmu są Andrea Chalupa, Klaudia Śmieja-Rostworowska i Stanisław Dziedzic. Film powstał przy finansowym wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Ukrainian State Film Agency oraz Creative Scotland. W  gronie koproducentów znajdują się Studio Produkcyjne ORKA, Kino Świat, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Silesia Film, także szkocki producent Angus Lamont z Jones Boy Films i ukraiński producent Egor Olesov z KINOROB. Za dystrybucję w Polsce odpowiada Kino Świat. Zagranicznym agentem sprzedaży są firmy WestEnd Films oraz William Morris Endeavor Entertainment.

69. MFF w Berlinie potrwa do 17 lutego.
 
Marcin Radomski/Berlin
SFP, Berlinale, Kino Świat
Ostatnia aktualizacja:  11.02.2019
Zobacz również
fot. materiały prasowe
Uwaga! nabór na Sources 2 Projects & Process
Łukasz Żal nagrodzony przez Amerykanów
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll