PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  30.01.2019
Dokumentaliści, przedstawiciele świata kultury pożegnali Pawła Kędzierskiego, reżysera filmów dokumentalnych, współzałożyciela Studia Filmowego Kronika, członka Stowarzyszenia Filmowców Polskich, przez wiele lat zaangażowanego w działalność na rzecz środowiska filmowego. Paweł Kędzierski zmarł 21 stycznia 2019 roku w Warszawie. Miał 72 lata.
Pogrzeb Pawła Kędzierskiego odbył się 30 stycznia 2019 roku na Cmentarzu Północnym w Warszawie. Reżysera żegnała rodzina, najbliżsi przyjaciele i ludzie kultury w tym m.in. Grzegorz Kędzierski, Tadeusz Wudzki, Michał Bukojemski, Marek Drążewski, Włodzimierz Niderhaus, Krzysztof Wierzbicki, Wiktor Skrzynecki, Janusz Skałkowski i Piotr Śliwiński.

fot. Jacek Czerwiński.

- Z wielkim smutkiem żegnamy dzisiaj Pawła Kędzierskiego, naszego kolegę i przyjaciela, reżysera znakomitych filmów dokumentalnych i fabularnych – pisał Prezes SFP Jacek Bromski w liście odczytanym przez Marka Drążewskiego, Przewodniczącego Sekcji Filmu Dokumentalnego. -  Twórcę obdarzonego wyjątkowym zmysłem obserwacyjnym, który wykonywał swój zawód z ogromną pasją i determinacją. (…) Paweł pozostawił po sobie kilkadziesiąt filmów, w których niezwykle celnie uchwycił klimat czterech dekad historii naszego kraju. W czasach, kiedy za pokazywanie prawdy nie przypinano odznaczeń państwowych, On dbał o to, żeby nie realizować zafałszowanych ujęć. Nieprzypadkowo związał się z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych – kuźnią polskiej szkoły dokumentu, znanej m.in. z filmów, które metaforami osłabiały czujność cenzury i uderzały w PRL. (…) W takich filmach jak „Wybory 89”, „Jaka Polska” czy „Zdarzyło się tylko w Polsce” uchwycił przemiany ustrojowe w naszym kraju. W poszukiwaniu prawdy równie chętnie sięgał po spektakularne tematy historyczne, jak w fabularyzowanym dokumencie „My Cichociemni. Głosy żyjących”, jak i kameralne, wzruszające opowieści, takie jak „Cisza, ciemność”, który opowiada o ociemniałych i niesłyszących rzeźbiarzach. Na świecie zawsze brakuje ludzi życzliwych i koleżeńskich, skorych do pomocy i najdalszych od wszelkiej zawiści. A teraz jest ich jeszcze mniej… - dodawał Prezes w liście.


- Jeden z kolegów powiedział, że Paweł nie robił złych filmów – kontynuował od siebie Marek Drążewski. - Jak popatrzymy na jego twórczość, to może tych filmów nie było dużo, ale każdy z nich był świetnie skonstruowany i spuentowany, a przy tym nie pozostawiał widza obojętnym. Dowodziło to jego wielkiej perfekcji w patrzeniu na rzeczywistość. Był erudytą, znał życie i umiał też tą wiedzę przekazywać młodemu pokoleniu, o czym słyszałem od wielu młodszych realizatorów, którymi się opiekował w Studiu Munka. Jego uwagi były zawsze celne i potrafiły wzmóc i pobudzić talent młodych adeptów sztuki filmowej. Dla mnie Paweł był przede wszystkim wzorem prawości. Prawie nieznane słowo dzisiaj, dla niego było synonimem życia.
AK
SFP
Ostatnia aktualizacja:  7.02.2019
Zobacz również
fot. Jacek Czerwiński/SFP
„Habit i zbroja” wchodzi do kin na Litwie
69. Berlinale: Europejskie Forum Filmowe
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll