PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Zapraszamy na spotkanie z Agnieszką Smoczyńską, wykładowczynią i absolwentką Szkoły Wajdy, poświęcone jej najnowszemu filmowi „Fuga”, który można aktualnie oglądać w kinach. Projekt był realizowany podczas kursu EKRAN+. Powstał na podstawie scenariusza napisanego przez Gabrielę Muskałę.
Agnieszka Smoczyńska jest dziś jedną z najciekawszych i obiecujących reżyserek młodego pokolenia. Skończyła kulturoznawstwo i reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji w Katowicach. W 2015 roku zadebiutowała „Córkami Dancingu”/”The Lure”, w których eksperymentuje z gatunkiem musicalu, jak i filmu grozy. Nagrodzona za najlepszy debiut na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, otrzymała także „Orła” Polską Nagrodę Filmową w kategorii: Odkrycie roku. Film przyniósł jej ponadto kilkadziesiąt nagród na świecie, m.in. w Fantasporto, Sofii, Montrealu i Wilnie oraz na Sundance Film Festival Film, gdzie jej obraz otrzymał Nagrodę Specjalną za „unikalną wizję i design”. W 2016 roku na zaproszenie Sydney Film Festival, Variety i European Film Promotion wzięła udział w programie „European Cinema: Ten Women Filmmakers to Watch”. Jest jedną z czterech reżyserek, obok Agnieszki Holland, Kasi Adamik i Olgi Chajdas (również absolwentki Szkoły Wajdy), które realizowały pierwszy polski serial dla Netflixa - "1983".

"Fuga" opowiada historię Alicji, która straciła pamięć. Z dala od domu i rodziny zbudowała nową siebie niezależną i bezkompromisową. Po dwóch latach wraca do poprzedniego życia. Jej rodzina oczekuje, że na nowo odnajdzie się w roli żony, matki i córki. Obraz z gatunku mystery (charakterystycznego dla twórczości Davida Lyncha), dotyka problemu „fugi dysocjacyjnej” – zaburzenia wywoływanego długotrwałym stresem i uczuciem braku szczęścia. Człowiek poddany tym emocjom może stracić pamięć, a jego mózg może stworzyć nową osobowość biegunowo odmienną od dotychczasowej.

Film, który miał premierę w grudniu 2018, otrzymał aż 3 nagrody podczas ostatniego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni - nagrodę za debiut reżyserski lub drugi film dla Agnieszki Smoczyńskiej, nagrodę za zdjęcia dla Jakuba Kijowskiego oraz Kryształową Gwiazdę Elle. Gabriela Muskała została uhonorowana Nagrodą Specjalną za najlepszą kreację aktorską podczas łódzkiego Forum Kina Europejskiego "Cinergia". Agnieszka Smoczyńska była także nominowana za „Fugę” do Paszportów Polityki 2018.

Spotkanie odbędzie się 16 stycznia w warszawskiej Szkole Wajdy. Poprowadzi je Maciej Sobieszczański – wykładowca Szkoły Wajdy i kierownik kursu Studio Prób.
AK
Szkoła Wajdy
Ostatnia aktualizacja:  15.01.2019
Zobacz również
fot. Rafał Pacek
Prowincjonalia: Marek Koterski z nagrodą Jańcia Wodnika
Wiesław Zdort nie żyje
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll