PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
W Konkursie Głównym 69. Berlinale znalazł się nowy film Agnieszki Holland „Mr. Jones”. Polsko-brytyjsko-ukraińska koprodukcja w międzynarodowej obsadzie podejmuje wątek głodu na Ukrainie w latach 30.
W rolach głównych występują James Norton ("Wojna i pokój”, "McMafia") jako tytułowy Gareth Jones,  Vanessa Kirby ("The Crown") oraz Peter Sarsgaard ("Garden State", "Była sobie dziewczyna"). W filmie wystąpią także polscy aktorzy: Michalina Olszańska, Beata Poźniak oraz Krzysztof Pieczyński.

Oparty na faktach film opowiada historię młodego walijskiego dziennikarza Garetha Jonesa, który odkrywa tajemnicę Wielkiego Głodu na Ukrainie. W latach 30. XX wieku polityka Stalina doprowadziła do głodowej śmierci około 4-5 mln ludzi, czemu komuniści konsekwentnie zaprzeczali. Dziennikarskie śledztwo i publikacje Jonesa nie tylko uświadomiły Zachodowi, co dzieje się na Ukrainie, ale były też źródłem inspiracji dla George'a Orwella do napisania "Folwarku zwierzęcego". Determinację w ujawnianiu prawdy młody dziennikarz przypłacił śmiercią, najprawdopodobniej z rąk NKWD.


Agnieszka Holland, fot. Borys Skrzyński/SFPReżyserką filmu jest Agnieszka Holland ("Europa, Europa", "W ciemności", "House of Cards"), jedna z najbardziej uznanych na świecie polskich reżyserek. Scenariusz napisała Andrea Serdaru-Barbul, amerykańska dziennikarka ukraińskiego pochodzenia. Za kamerą stanął Tomasz Naumiuk ("Amok", "Być jak Kazimierz Deyna"). Scenografią zajął się Grzegorz Piątkowski ("Miasto 44"), a kostiumami Aleksandra Staszko ("Ida", "Demon").


Zdjęcia do filmu powstawały w takich miastach jak m.in. Katowice, Dąbrowa Górnicza, Katowice, Sosnowiec, Pyskowice, Kraków, Brzesko, Warszawa, a także na Ukrainie i w Szkocji.  Wiodącym producentem jest firma Film Produkcja, która ma na swoim koncie takie międzynarodowe koprodukcje jak "Scaffolding" czy "Ilegitim".  Producentami wykonawczymi filmu są Stanisław Dziedzic, Klaudia Śmieja oraz Andrea Serdaru-Barbul. Brytyjskim koproducentem filmu jest Angus Lamont z Crab Apple Films, ukraińskim Egor Olesov z firmy Film UA a polskimi Jacek Kulczycki i Magda Zimecka. Film współfinansowany jest ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Krakowskiego Biura Festiwalowego, Creative Scotland, Ukrainian Film State Agency, ORKA, Kino Świat i FILM PRODUKCJA.

69. MFF w Berlinie potrwa od 7 do 17 lutego 2019 roku.Szczegóły na stronie Berlinale.

MR
Berlinale/ Film Commission Poland
Ostatnia aktualizacja:  10.01.2019
Zobacz również
fot. materiały prasowe
Przemówienie Olgierda Łukaszewicza nad grodem Kazimierza Kutza
Nie żyje Agnieszka Bojanowska
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll