PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Słowacki reżyser Peter Bebjak realizuje w koprodukcji z Polską film, który będzie opowiadał o obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. Film „The Report / Správa” jest oparty na książce Alfréda Wetzlera "Escape from hell". Dwaj słowaccy Żydzi - Wetzler wraz Rudolfem Vrbą uciekli w 1944 z Auschwitz i napisali słynny raport.
Alfréd Wetzler i Rudolf Vrba trafili do obozu w 1942 roku. 7 kwietnia 1944 roku zdołali ukryć się w specjalnej skrytce na terenie tzw. Meksyku, jednej z części obozu Auschwitz II-Birkenau. Po trzech dniach zdołali uciec i dotarli na Słowację. „Udało im się potajemnie spotkać z przedstawicielami słowackiej Rady Żydowskiej w Żylinie i złożyć im raport o swoim pobycie w Auschwitz. Ich relacja, licząca kilkadziesiąt stron i zawierająca opis wydarzeń w Auschwitz od kwietnia 1942 roku do kwietnia 1944 roku, trafiła na Zachód i została nagłośniona przez media. Raport Vrby i Wetzlera został opublikowany przez Muzeum Auschwitz-Birkenau w publikacji pt. „Raporty uciekinierów z KL Auschwitz” w języku polskim, angielskim i niemieckim.” – pisze portal Historykon.pl. Warto wspomnieć, że podobny raport o Auschwitz napisał rtm. Witold Pilecki, który dostał się dobrowolnie do obozu, zebrał informacje i następnie zdołał z niego uciec.

Noel Czuczor, fot. D.N.A.

Na potrzeby filmu zbudowało replikę budynków obozowych na Słowacji. Część scen będzie również realizowana w Czechach. W filmie zobaczymy polskich aktorów: Wojciecha Mecwaldowskiego, Piotr Polak, Olek Mincer, Ksawery Szlenkier, Jacka Belera i Kamila Nożyńskiego (dwaj ostatni zagrali niedawno w serialu „Ślepnąc od świateł” wyprodukowanym przez HBO). W jednej z głównych ról pojawi się Noel Czuczor, który współpracował już z Bebjakiem przy jego filmie „Czyściciel”. Scenariusz filmu napisał Jozef Paštéka, słowacki twórca, który ma na koncie współpracę m.in. z Jurajem Jakubisko.

- Gram członka ruchu oporu, polskiego Żyda, który wraz grupą innych pomaga Słowakom w ucieczce – mówił o swojej roli Kamil Nożyński dla „Wprost”. - Pod Bratysławą wybudowano replikę części Auschwitz, baraki w skali 1:1. Gdy przyjechałem pierwszego dnia na plan, poczułem ból, grozę i smutek, czyli to, co każdy Polak czuje, zwiedzając Auschwitz. Gdy założyłem pasiaki, czułem, że mnie kompletnie rozbroiło.

Budżet filmu opiewa na 3.2 mln Euro. Film produkuje słowacki D.N.A., a w koprodukcję zaangażowane są firmy z Czech (Evolution Films), Niemiec (ostlicht filmproduktion) i Polski (Agresywna Banda). Film dofinansowały również Słowacki Fundusz Audiowizualny, słowacka i czeska telewizja, Kreatywna Europa i Ministerstwo Kultury Słowacji. Prace postprodukcyjne potrwają do końca 2019 roku.
Albert Kiciński
Cineuropa/Historykon.pl
Ostatnia aktualizacja:  9.01.2019
Zobacz również
fot. D.N.A.
BAFTA 2019. Cztery nominacje dla "Zimnej wojny"
Joanna Kulig z Paszportem POLITYKI
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll