PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Marcin Dorociński będzie bohaterem nadchodzącej edycji Przeglądu Filmowego Kino na Granicy. W Cieszynie w ramach retrospektywy będzie można zobaczyć aktora w najlepszych rolach, między innymi jako Ryszarda Kuklińskiego w „Jacku Strongu”, Tadeusza w „Róży” czy Aldka Sałackiego w „7 uczuciach’.

Kino na Granicyuruchamia przedsprzedaż karnetów i zdradza nazwisko kolejnego bohatera tegorocznej edycji przeglądu. Swoją retrospektywę będzie miał Marcin Dorociński, utytułowany aktor znany szerokiej publiczności z ról w produkcjach filmowych i serialowych.  Na koncie ma dwa Złote Lwy, Złotą Kaczkę i kilkanaście nominacji za wspaniałe kreacje filmowe.

 

Rozgłos przyniosła mu rola Sławomina Desperskiego, funkcjonariusza Wydziału Zabójstw z policyjnego serialu „Pitbull“ Patryka Vegi. Dzięki niej został pierwszym laureatem reaktywowanej w 2005 roku Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego dla młodych aktorów. Wkrótce dał się poznać jako wszechstronny aktor, sugestywnie wcielając się zarówno w pozytywne postaci jak i czarne charaktery. W „Ogrodzie Luizy“ Macieja Wojtyszki zagrał gangstera symulującego chorobę psychiczną, w „Rewersie“ Borysa Lankosza – Bronisława, przystojnego agenta rodem z kina noir, z kolei w „Jacku Strongu“ Władysława Pasikowskiego wcielił się w tytułowego bohatera. W głównej roli wystąpił także w kręconym dla HBO serialu telewizyjnym „Pakt“.

 

- Marcin Dorociński rzadko idzie w brawurę, szerokie gesty i wysokie tonysą dla niego obce. Woli zagrać mniej, niż więcej, ale chce pokazać, że jego postać jest pełna precyzji, magnetyzmu ale i pełna pokory wobec założeń reżyserskich – mówi Łukasz Maciejewski, dyrektor programowy Kina na Granicy – Wie jak zdefiniować tajemnicę aktorską. Po prostu on TO wszystko ma w sobie.

 

Widzowie Kina na Granicy będą mogli wybrać się w podróż do pierwszych filmów z udziałem Dorocińskiego, by przypomnieć sobie jego rolę Arka Bilskiego w „Krugerandach” (1999) czy komisarza Despero w „Pitbullu” Patryka Vegi z 2005 roku. Aktora będzie można zobaczyć w filmach „Wszyscy jesteśmy Chrystusami” i „7 uczuć” Marka Koterskiego, któremu poświęcona będzie druga polska retrospektywa tegorocznego festiwalu. Z kolei w ramach czeskiej części programu pokazane zostaną filmy Jana Švankmajera, zarówno pełnometrażowe produkcje oraz wybór krótkich form, kluczowych dla jego twórczości.

 

Przegląd Filmowy Kino na Granicy odbędzie się w Cieszynie i Czeskim Cieszynie w dniach 27.04-3.05.2019 roku. Od 7 stycznia rusza przedsprzedaż karnetów na festiwal.

 

***

Przegląd Filmowy Kino na Granicy


Kino na Granicy to największy przegląd filmów z Polski, Czech i Słowacji. To jedyne wydarzenie filmowe, które już od ponad dwóch dekad odbywa się w jednym mieście, ale po dwóch stronach granicy – w polskim i czeskim Cieszynie. Miasto podzielone rzeką Olzą łączy most Przyjaźni symbolizując jednocześnie ideę festiwalu. Od samego początku, czyli od 1999 roku celem Kina na Granicy jest wzajemne promowanie kina środkowoeuropejskiego po obu stronach granicy.


Projekcjom filmowym towarzyszą koncerty, wystawy, dyskusje i spotkania z twórcami oraz warsztaty. Bogaty i oryginalny program Kina na Granicy oraz niepowtarzalny klimat festiwalu zaskarbił serca tysięcy fanów i został doceniony przez środowisko filmowe licznymi nagrodami.


Więcej na www.kinonagranicy.pl

MR
Kino na Granicy
Ostatnia aktualizacja:  3.01.2019
Zobacz również
Nabór na Festiwal Wrażliwy
Otwarty nabór na DOC LAB POLAND
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll