PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  20.12.2018
Instytucja Filmowa Silesia-Film ogłosiła rok 2019 Rokiem Kazimierza Kutza. Z tej okazji powstał specjalny kalendarz poświęcony twórcy.
- Wczoraj odebraliśmy kalendarze na 2019 rok, który w Instytucji Filmowej SILESIA-FILM miał być rokiem z Kazimierzem Kutzem na okoliczność Jego 90. urodzin. 12 miesięcy – 12 kadrów z filmów reżysera, który, jak nikt przed nim i nikt po nim, portretował Śląsk i Ślązaków. Chwilę później dotarła do nas wiadomość o Jego śmierci. Świat filmu nie zna drugiego reżysera tak silnie utożsamianego i utożsamiającego się ze Śląskiem. Urodzony w katowickich Szopienicach, w robotniczej rodzinie powstańców śląskich, wyrastał z tych korzeni i wracał do nich przez całe swoje życie. Nie tylko w trylogii śląskiej, którą tworzą niezapomniane obrazy: "Sól ziemi czarnej", "Paciorki jednego różańca", "Perła w koronie", ale też w wydanej w 2010 roku książce „Piąta strona świata”, czy w felietonach pisanych dla śląskich dzienników. Mit Śląska, który stworzył, stał się ważny nie tylko dla kinematografii, ale dla kultury polskiej w ogóle. Nie dał o tym regionie Kazimierz Kutz ani Polsce, ani światu zapomnieć – pisze Patryk Tomiczek, Dyrektor Instytucji Filmowej SILESIA-FILM.

Kazimierz Kutz był członkiem honorowym rady programowej Silesii-Film. W tym roku, świętując w Katowicach jego 89. urodziny, w należącym do Silesii-Film kinoteatrze Rialto pokazano odnowioną cyfrowo "Perłę w koronie". Rok wcześniej miał miejsce pokaz zrekonstruowanej, nowej odsłony "Soli ziemi czarnej".

- Zaprosiliśmy do współpracy Teatr Śląski, Muzeum Powstań Śląskich, Fundację im. Kazimierza Kutza oraz Regionalny Instytut Kultury. Celebrując 90. rocznicę urodzin reżysera, mieliśmy zamiar pokazać na naszych ekranach cały jego filmowy dorobek. Dziś ten projekt nabiera nowego, szczególnego znaczenia. Przez kolejnych 12 miesięcy, jeszcze bardziej niż dotąd, patrzeć będziemy na Śląsk przez pryzmat Kutza – dodaje Tomiczek.
AK
Ostatnia aktualizacja:  20.12.2018
Zobacz również
fot. Kuba Killjan/SFP
Zgłoś się na pitchingi If/Then Tribeca Film Institute
Dzień otwarty DOC LAB POLAND 2019
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll