PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Wspaniałe wieści z Sewilli! "Zimna wojna" absolutnym triumfatorem gal Europejskich Nagród Filmowych. Ale to nie wszystko. Pełnometrażowa animacja "Jeszcze dzień życia" również otrzymała to zaszczytne wyróżnienie. Paweł Pawlikowski dostał aż dwie nagrody indywidualne: za najlepszy scenariusz, a także za reżyserię. Joanna Kulig została najlepszą europejską aktorką. Gratulujemy!

"Zimna wojna" była nominowana do EFA w pięciu kategoriach: film, scenarzysta, reżyser (Paweł Pawlikowski), aktorka (Joanna Kulig) oraz aktor (Tomasz Kot).

"Jeszcze dzień życia", fot. Next Film

"Jeszcze dzień życia" w reżyserii Damiana Nenowa i Raúla de la Fuente otrzymał statuetkę w kategorii Najlepszy Europejski Pełnometrażowy Film Animowany.

Już  w listopadzie tego roku jury w składzie Luca Bigazzi, Dasza Daniłowa, Dadi Einarsson, Mattias Eklund, Marcelle Genovese, Malina Ionescu, Monica Rottmeyer i Christopher Slaski przyznało  nagrodę dla najlepszego europejskiego montażysty Jarosławowi Kamińskiemu - dostał ją za pracę nad "Zimną wojną". "Przejścia w Zimnej wojnie są znaczące i emocjonalne, prawie jak w poezji" - napisało jury w uzasadnieniu. "Ten poetycki sposób montażu podkreśla zmysłowość historii. Montażysta subtelnie prowadzi bohaterów przez czas, uwypuklając ich izolację od siebie w przestrzeni, fragmentaryczność ich relacji i niemożność bycia razem".

Światowa premiera "Zimnej wojny" odbyła się w trakcie 71. Festiwalu Filmowego w Cannes. Paweł Pawlikowski odebrał na nim nagrodę za najlepszą reżyserię. "Zimna wojna" jest polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. „Zimna wojna" opowiada historię trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie umieją żyć bez siebie, ale równocześnie nie potrafią być razem. W ich role wcielają się Tomasz Kot i Joanna Kulig, którym na ekranie partnerują Agata Kulesza i Borys Szyc. Wydarzenia pokazane w „Zimnej wojnie" rozgrywają się w latach 50. i 60. XX wieku, w Polsce i budzącej się do życia Europie, a w ich tle wybrzmiewa wyjątkowa ścieżka dźwiękowa, będąca połączeniem polskiej muzyki ludowej z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku.

Paweł Pawlikowski jest reżyserem i autorem  scenariusza „Zimnej wojny". Napisał go wraz z nieżyjącym już Januszem Głowackim przy współpracy z Piotrem Borkowskim. Za scenografię do filmu odpowiadają Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński. Autorem zdjęć jest Łukasz Żal.


Joanna Kulig w "Zimnej wojnie", materiały promocyjne

Natomiast "Jeszcze dzień życia" to trzymająca w napięciu historia trzymiesięcznej wyprawy wybitnego reportera Ryszarda Kapuścińskiego do ogarniętej wojną i chaosem Angoli, w której linia frontu zmienia się jak w kalejdoskopie. Zgodnie z książkowym pierwowzorem widz rozpoczyna podróż z Kapuścińskim w 1975 r. od Luandy, stolicy Angoli. Trwa dekolonizacja po portugalskiej rewolucji goździków. Portugalczycy opuszczają w pośpiechu luksusowe dzielnice miasta. Przeraża ich widmo ataku na stolicę kraju. Pakują cały swój dobytek w drewniane skrzynie. W Luandzie zamykane są sklepy, znikają służby porządkowe, rosną góry śmieci. Kapuściński z opuszczonego miasta codziennie nadaje depesze do Polskiej Agencji Prasowej. W końcu wyrusza w śmiertelnie niebezpieczną podróż w głąb kraju. Ledwo uchodząc z życiem, zdaje sobie sprawę, że jest świadkiem wydarzeń, które będą wymagać wyjścia poza rolę obserwatora.

"Jeszcze dzień życia" miał premierę światową na tegorocznym festiwalu w Cannes w ramach Oficjalnej Selekcji – poza konkursem, dołączając w ten sposób do nielicznej grupy filmów animowanych, którym udało się to osiągnąć, szczególnie w dziedzinie filmu animowanego dla widzów dorosłych. Owacją na stojąco nagrodzono go na Międzynarodowym Festiwalu Animacji Filmowej w Annecy. Z San Sebastian , El Gouny, Tudeli czy Olsztyna twórcy "Jeszcze dzień życia" wyjechali z Nagrodą Publiczności. Film dostał też pięć nominacji do Europejskich Nagród Animacji (Emile Awards) – w kategoriach: najlepsza reżyseria, najlepszy scenariusz, najlepsze tło i postacie, najlepsze udźwiękowienie i najlepsza ścieżka dźwiękowa.

 


Europejskie Nagrody Filmowe zostały przyznane po raz pierwszy w 1988 roku. Statuetkę za najlepszy film otrzymał wówczas Krzysztof Kieślowski za "Krótki film o zabijaniu". Wśród laureatów i laureatek nagrody są m.in.: Juliette Binoche, Bjoerk, Helen Mirren, Kate Winslet, Roberto Benigni, Ralph Fiennes, Ewan McGregor, Lars von Trier i Pedro Almodovar.

Europejskie Nagrody Filmowe zostały wręczone 15 grudnia 2018 roku w Sewilli.
MR/WRÓB
ENF
Ostatnia aktualizacja:  12.01.2019
Zobacz również
fot. materiały prasowe
„Acid Rain” zakwalifikowany do Rotterdamu
„Wołyń” w podróży do Brazylii
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll