PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
36. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! rusza już 2 grudnia. Festiwal to ponad 150 filmów (pełnometrażowych i krótkometrażowych), ponad 100 seansów, ponad 200 gości, ponad 20 tysięcy widzów.
Filmy konkursowe wyłoniono spośród trzech i pół tysiąca nadesłanych zgłoszeń. Poza konkursem funkcjonują także sekcje specjalne: Panorama, Ale Kino! z piłką Ale Kino! z historią, Ale Kino! z rodziną czy Ale Kino! najnajmłodszego widza. Odbywają się również liczne wydarzenia towarzyszące: Wielka Przygoda z Filmem, Warsztaty Filmuj z Gwiazdą, Ale Kino! Mikołaj na Wspólnej, działania z Polską Światłoczułą, a do tego Industry/ Education Pro czy Forum Nauczycieli i Filmowców przeznaczone dla profesjonalistów z branży oraz pedagogów z pasją.

Podczas gali otwarcia zatytułowanej „Sto lat. Wspólna radość” publiczność obejrzy filmy z krajów, które – podobnie jak Polska – odzyskały niepodległość sto lat temu (m,in. Czech, Słowacji, Estonii i Armenii). Na specjalnym seansie „Animatic. Bajki z Poznania” organizatorzy będą fetować urodziny Poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego – związani z jego Katedrą Animacji artyści od lat tworzą wybitne dzieła w TV Studiu Filmów Animowanych.

Liczby nie są jednak w stanie oddać emocji związanych z pokazami, dyskusji po nich, oficjalnych i kuluarowych spotkań z twórcami ze wszystkich stron świata, a także działań praktycznych, podczas których można stanąć i za kamerą, i przed kamerą. Filmy walczą o nagrody: Złotych Koziołków od dorosłych jurorów oraz Marcinków (od jury dziecięcego) i Marcinów (od jury młodych).

Ale Kino! obchodzi w tym roku 55. urodziny, jest zatem jednym z najstarszych festiwali filmowych w Polsce (więcej lat ma tylko Krakowski Festiwal Filmowy) oraz jednym z najstarszych festiwali filmów dla dzieci i młodzieży w Europie (tu wyprzedza go czeski Zlin). Pierwsze poznańskie pokazy odbywały się od 1963 roku w Kinie Pałacowym – niezupełnie tym samym, które gości dziś festiwalowych widzów, bo ta przestrzeń bardzo się zmieniła, a Pałac Kultury sprzed lat jest dziś Centrum Kultury Zamek. Zmieniał się także festiwal – od lat jest marką doskonale rozpoznawalną w branży na całym świecie. Ma też swoją wierną publiczność – pierwsi widzowie przyprowadzają dziś na seanse nie tylko swoje dzieci, ale i wnuki, bo mają poczucie, że wspólne oglądanie, przeżywanie i dyskutowanie o filmach to coś niepowtarzalnego i cennego. Bilety na szkolne seanse rozchodzą się już pierwszego dnia – nauczyciele czekają bowiem w blokach startowych, żeby zaraz po ogłoszeniu seansu robić rezerwacje.

- Na Ale Kino! poznacie Państwo w tym roku małą Kenijkę Jo, która – choć ciężko chora – potrafi zjednoczyć całą wioskę w filmie „Supa Modo” (Kryształowy Niedźwiedź Berlinale 2018, nominowany przez Kenię do Oskara) – zaprasza na festiwal jego dyrektor, Jerzy Moszkowicz. - Z dziesięciolatkami Jonem i Ivarem weźmiecie udział w dorocznym turnieju na Wyspach Westmana, gdzie gra idzie o rzeczy jeszcze poważniejsze niż piłka nożna, choć „Hej, Sokoły!” to tegoroczny laureat Piłkarskich Koziołków Ale Kino! Za sprawą „Żywiciela” doświadczycie losu afgańskiej dziewczyny, która w chłopięcym przebraniu usiłuje utrzymać rodzinę i doprowadzić do uwolnienia ojca z więzienia (producentką wykonawczą tej animacji jest Angelina Jolie). Czternastoletnia Etiopka z „Fortuny” pozwoli Wam spojrzeć z własnej perspektywy na macierzyństwo, uchodźców i kulturowe podziały (Kryształowy Niedźwiedź i Nagroda Jury Międzynarodowego konkursu Generation 14 plus Berlinale 2018, a na ekranie Bruno Ganz). „Hendi i Hormoz” – małżeństwo nastolatków – pozwoli Wam zajrzeć do swego irańskiego domu na skraju Zatoki Perskiej, gdzie trudno związać koniec z końcem, a lada moment na świecie pojawi się ich dziecko. Żeby nie było wyłącznie poważnie, z „Dillili w Paryżu” wyprawicie się do świata Belle Epoque przepięknie zaanimowanego przez francuskiego mistrza Michela Ocelota i spotkacie wiele inspirujących postaci z tamtych czasów uczestniczących w pasjonującej kryminalnej intrydze. Zaś Anderson z brawurowej komedii omyłek „Old Boys” przywoła smak pierwszej beznadziejnej miłości, szlachetnie przyprawionej wątkami z „Cyrano de Bergeraca” i stylem brytyjskiego college’u z lat osiemdziesiątych.

Organizatorów festiwalu fascynuje wartościowe kino: otwarte na różne sposoby widzenia świata i biegle władające wieloma filmowymi językami. Z radością pokazują premiery, z nostalgią przypominają obrazy klasyczne i zapomniane. Nagradzają filmy uznane i te, które dopiero wchodzą na ekrany. Zapraszają nestorów kina i filmowych debiutantów, a przede wszystkim widzów. Przyznają, że kieruje nimi – poza wszystkim innym – także zdrowo pojęty egoizm: przenoszą swoje filmowe pasje na kolejne pokolenia, żeby na starość mieć z kim obejrzeć dobry film i móc pogadać nie tylko o kinie.

Więcej informacji: alekino.com
AK
Ale Kino!
Ostatnia aktualizacja:  30.11.2018
Zobacz również
Obława Augustowska upamiętniona w pięciu krótkometrażowych filmach
Agnieszka Holland – najważniejsze są emocje
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll