PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Witold Adamek, zmarły w 2017 roku jeden z najwybitniejszych polskich operatorów filmowych, reżyser, scenarzysta i producent ma od dzisiaj (26 listopada 2018 roku) swoją gwiazdę w Łódzkiej Alei Gwiazd. Fundatorem upamiętnienia jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich, którego Witold Adamek był wieloletnim członkiem.
- Był nadzwyczajnym człowiekiem, czego dowodem jest to spotkanie w gronie bliskich mu ludzi. Podczas robienia filmów tworzyliśmy jedność i wspólnotę. Czuliśmy się jak rodzina – mówiła podczas ceremonii odsłonięcia gwiazdy Renata Pajchel. Gwiazda Witolda Adamka znajduje się przy ul. Piotrkowskiej 70, w pobliżu hotelu Grand.
 
- Witek był dzieckiem Łodzi i Arrifleksa. Zrobiliśmy razem trzy filmy. Zapamiętałem go jako człowieka z cygarem i kamerą. Był twardy i hardy – mówił Radosław Piwowarski, który przybył na uroczystość z cygarem. Ten symboliczny rekwizyt spoczął po chwili na odsłoniętej gwieździe operatora. - Cygaro upamiętnienia Witka. To wielka radość, że na ukochanej ulicy Piotrkowskiej odsłaniamy jego gwiazdę. Był wybitnym fachowcem sztuki filmowej. W każdym filmie tworzył inne zdjęcia, wszystkie komunikowały się z widzami – dodał Filip Bajon, członek zarządu Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Filip Bajon odsłania gwiazdę Witolda Adamka w Łódzkiej Alei Gwiazd, fot. Jacek Czerwiński/SFP

Absolwent Wydziału Operatorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi, debiutował jako operator na początku lat 70-tych filmami telewizyjnymi: „Punkt wyjścia" i „Siedem czerwonych róż czyli Benek Kwiaciarz o sobie i o innych". W roku 1975 zrealizował swój pierwszy film pełnometrażowy, "Grzech Antoniego Grudy" w reżyserii Jerzego Sztwiertni.

Autor zdjęć do ponad 170 filmów, seriali i spektakli Teatru TV. Były wśród nich m.in. „Matka Królów", „Nadzór" (nagroda za zdjęcia na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku w 1985 roku), „Yesterday" (nagroda za zdjęcia na FPFF w Gdańsku w 1985 roku), „Baryton" (nagroda za zdjęcia na FPFF w Gdańsku w 1985 roku), „Dotknięci" (nagroda za zdjęcia na FPFF w Gdyni w 1988 roku), „C.K. Dezerterzy", „Piłkarski poker", „Biesy", „Krótki film o miłości" (nagroda na FPFF w Gdyni w 1988 roku), „Obywatel Piszczyk" (nagroda za zdjęcia na FPFF w Gdyni w 1988 roku), „To ja, złodziej", „Girl Guide".

Pod koniec lat 90. zaczął sam reżyserować spektakle Teatru TV, a w roku 1997 zadebiutował jako reżyser filmowy „Poniedziałkiem", za który zdobył Grand Prix festiwalu debiutów w Koszalinie. Następnie wyreżyserował filmy „Wtorek", „Miss mokrego podkoszulka" i „Samotność w sieci" oraz seriale „Rodzina zastępcza" i „Czwarta władza". W połowie lat 90. założył wraz z Renatą Pajchel firmę produkcyjną Close-Up Production, która wyprodukowała – poza filmami i spektaklami w reżyserii Witolda Adamka – także filmy i seriale innych twórców, m.in.: Jerzego Stuhra, Juliusza Machulskiego, Janusza Majewskiego czy Jana Jakuba Kolskiego.

Spotkanie po odsłonięciu gwiazdy Witolda Adamka, fot. Jacek Czerwiński/SFP

W 2014 roku otrzymał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis". Był wieloletnim członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, w latach 2011-2016 członkiem Zarządu Głównego SFP. Podczas Walnego Zjazdu SFP w 2016 roku został wybrany do Sądu Koleżeńskiego Stowarzyszenia. Swoim autorytetem wspierał wszystkie inicjatywy SFP, których celem była budowa silnej i artystycznie dojrzałej kinematografii.

Witold Adamek zmarł 18 lutego 2017 roku w Warszawie. Miał 71 lat.

Gwiazda Witolda Adamka jest trzecią odsłoniętą tej jesieni – we wrześniu uhonorowany został światowej sławy jazzman Michał Urbaniak, w październiku: wybitny plakacista Andrzej Pągowski.
mr/gw
SFP
Ostatnia aktualizacja:  27.11.2018
Zobacz również
fot. Jacek Czerwiński/SFP
Pogrzeb Witolda Sobocińskiego. Wtorek, 13:00
Start projektu „Wajda Making”
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll