PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  23.11.2018
Tradycyjnie przyznawany na Forum Kina Europejskiego Cinergia, Złoty Glan jest nagrodą o szczególnym charakterze, ponieważ otrzymują ją twórcy niezależni, artyści bezkompromisowi, często idący pod prąd i zawsze wierni swoim zasadom. Pierwszym laureatem Złotego Glana tegorocznej edycji FKE Cinergia jest Piotr Fronczewski. Nagroda zostanie wręczona 23 listopada, podczas gali otwarcia Festiwalu.
Piotr Fronczewski to aktor teatralny i filmowy, pedagog, laureat wielu nagród. Debiutował jako 12-latek w filmie "Wolne miasto" Stanisława Różewicza. Aktor teatrów warszawskich: Narodowego (1968-69), Współczesnego (1969-73), Dramatycznego (1973-83), Studio (1984-87). Od roku 1991 występuje na deskach Teatru Ateneum. Pod pseudonimem Franek Kimono (w roku 1998 Pan Kimono) wydał dwie płyty z piosenkami. Wyjątkowy w każdym swoim wcieleniu: teatralnym, filmowym, telewizyjnym, kabaretowym. Niezapomniany Pan Kleks, zwariowany pan Piotruś i tragiczny Edyp. Szpicbródka, Franek Kimono i jeden z najlepszych Hamletów w historii polskiego teatru. W rankingu czytelników tygodnika „Polityka” zajął 15. miejsce na liście najwybitniejszych polskich aktorów.

23. Forum Kina Europejskiego Cinergia uroczyście otworzy dziś najnowszy film Jana Jakuba Kolskiego "Ułaskawienie". Kolejny pokaz filmu, po którym odbędzie się spotkanie z reżyserem, już w poniedziałek 26 listopada o g. 17:30 w kinie Helios Sukcesja. Cinergia to Festiwal, który stara się przybliżyć kino widzom, także poprzez spotkania z jego twórcami i możliwość wymiany spostrzeżeń po seansie. Wśród Gości tegorocznej edycji będą twórcy nagrodzonego na MFF Cannes filmu „Ajka”, reżyser Sergiej Dworcewoj i aktorka Samal Jesljamowa. Film do polskich kin wprowadza dystrybutor Against Gravity. Ajka właśnie urodziła dziecko. Nie ma przyjaciół, stałej pracy i partnera. Nie ma nawet własnego pokoju. Grozi jej śmiertelne niebezpieczeństwo. Wciągnięta w spiralę długów, młoda matka stoi przed najważniejszą decyzją życia: czy powinna oddać dziecko dla jego i swojego dobra? „Ajka” jest opowieścią o kobiecej sile i jednym z najbardziej sugestywnych obrazów Moskwy we współczesnym kinie.

Samal Jesljamowa, która wcieliła się w tytułową rolę, otrzymała Nagrodę dla Najlepszej Aktorki w Cannes. Film otrzymał też nagrodę dla najlepszego filmu oraz nagrodę specjalną jury w Cottbus. Wcześniej "Ajkę" nagrodzono na festiwalu All About Freedom w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Teraz ma szansę na Oscara jako kazachski kandydat do tej nagrody. „Ajka” jest koprodukcją pięciu krajów: Rosji, Niemiec, Polski, Kazachstanu i Chin. Zdjęcia do filmu zrealizowała wybitna polska operatorka Jolanta Dylewska.

Pokaz filmu "Ajka" w ramach FKE Cinergia odbędzie się 1 grudnia 2018 r. o g. 15:00 w kinie Helios Sukcesja. Po filmie organizatorzy zapraszają na spotkanie z twórcami.
 
23. Forum Kina Europejskiego Cinergia w łódzkich kinach Charlie i Helios Sukcesja oraz Szkole Filmowej w Łodzi w dniach 23 listopada - 1 grudnia 2018. Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Łódź Filmowa przy wsparciu miasta Łódź i Łódzkiego Centrum Wydarzeń.

Więcej informacji: www.cinergiafestival.pl
AK
Cinergia
Ostatnia aktualizacja:  23.11.2018
Zobacz również
Jadwiga Zajiček – montaż to nie wszystko
Siostry Bui sfilmowały poezję Mickiewicza i komiks „Thorgal”
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll