PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  22.11.2018
26 listopada o godz. 13.00 przy Piotrkowskiej 70 w Łodzi zostanie odsłonięta gwiazda Witolda Adamka, zmarłego w 2017 roku jednego z najwybitniejszych polskich operatorów filmowych, reżysera, scenarzysty i producenta. Fundatorem gwiazdy jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich, którego był wieloletnim członkiem.
Absolwent Wydziału Operatorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi, debiutował jako operator na początku lat 70. filmami telewizyjnymi: „Punkt wyjścia" i „Siedem czerwonych róż czyli Benek Kwiaciarz o sobie i o innych". W roku 1975 zrealizował swój pierwszy film pełnometrażowy, "Grzech Antoniego Grudy" w reżyserii Jerzego Sztwiertni.

Autor zdjęć do ponad 170 filmów, seriali i spektakli Teatru TV. Były wśród nich m.in. „Matka Królów", „Nadzór" (nagroda za zdjęcia na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku w 1985 roku), „Yesterday" (nagroda za zdjęcia na FPFF w Gdańsku w 1985 roku), „Baryton" (nagroda za zdjęcia na FPFF w Gdańsku w 1985 roku), „Dotknięci" (nagroda za zdjęcia na FPFF w Gdyni w 1988 roku), „C.K. Dezerterzy", „Piłkarski poker", „Biesy", „Krótki film o miłości" (nagroda na FPFF w Gdyni w 1988 roku), „Obywatel Piszczyk" (nagroda za zdjęcia na FPFF w Gdyni w 1988 roku), „To ja, złodziej", „Girl Guide".

Pod koniec lat 90. zaczął sam reżyserować spektakle Teatru TV, a w roku 1998 zadebiutował jako reżyser filmowy „Poniedziałkiem", za który zdobył Grand Prix festiwalu debiutów w Koszalinie. Następnie wyreżyserował filmy „Wtorek", „Miss mokrego podkoszulka" i „Samotność w sieci" oraz seriale „Rodzina zastępcza" i „Czwarta władza". W połowie lat 90. założył wraz z Renatą Pajchel firmę produkcyjną Close-Up Production, która wyprodukowała – poza filmami i spektaklami w reżyserii Witolda Adamka – także filmy i seriale innych twórców, m.in. Jerzego Stuhra, Juliusza Machulskiego, Janusza Majewskiego czy Jana Jakuba Kolskiego.

W 2014 roku otrzymał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis". Był wieloletnim członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, w latach 2011-2016 członkiem Zarządu Głównego SFP. Podczas Walnego Zjazdu SFP w 2016 roku został wybrany do Sądu Koleżeńskiego Stowarzyszenia. Swoim autorytetem wspierał wszystkie inicjatywy SFP, których celem była budowa silnej i artystycznie dojrzałej kinematografii.

Zmarł 18 lutego 2017 roku w Warszawie. Miał 71 lat.


Gwiazda Witolda Adamka będzie trzecią odsłoniętą tej jesieni – we wrześniu uhonorowany został światowej sławy jazzman Michał Urbaniak, w październiku: wybitny plakacista Andrzej Pągowski.

O godzinie 15.00 Stowarzyszenie Filmowców Polskich zaprasza do Sali Malinowej Hotelu Grand na otwarte spotkanie z przyjaciółmi Witolda Adamka; swój udział potwierdzili m.in. Prezes SFP Jacek Bromski, Radosław Piwowarski, Renata Pajchel i Janusz Zaorski. Po spotkaniu, w ramach 23. Forum Kina Europejskiego Cinergia, odbędzie się pokaz filmu "Jezioro Bodeńskie" w reżyserii Janusza Zaorskiego ze zdjęciami Witolda Adamka.
AK
SFP/EC1
Ostatnia aktualizacja:  22.11.2018
Zobacz również
fot. Kuba Kiljan/SFP
Przegląd filmów po rekonstrukcji cyfrowej „Kino OdzySKANe”
13. edycja Plenerów Film Spring Open dobiegła końca
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll