PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Członkowie Europejskiej Akademii Filmowej głosują na najlepsze filmy, których tytuły zostaną ogłoszone 15 grudnia podczas gali wręczenia 31. Europejskich Nagród Filmowych w Sewilli. „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego jest nominowana aż w 5 kategoriach. „Jeszcze dzień życia” w reżyserii Damiana Nenowa i Raúla de la Fuente ma szansę na statuetkę w kategorii Najlepszy Europejski Pełnometrażowy Film Animowany.

"Zimna wojna" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego otrzymała nominacje do Europejskich Nagród Filmowych aż w 5 kategoriach najlepszy: film europejski, reżyser (Paweł Pawlikowski), scenariusz (Paweł Pawlikowski), aktorka (Joanna Kulig), aktor (Tomasz Kot).

Europejska Akademia Filmowa ogłosiła pierwszych laureatów tegorocznych Europejskich Nagród Filmowych. Nagroda dla Najlepszego Europejskiego Montażysty trafiła do Jarosława Kamińskiego za film „Zimna wojna” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. Jury w składzie Luca Bigazzi, Dasza Daniłowa, Dadi Einarsson, Mattias Eklund, Marcelle Genovese, Malina Ionescu, Monica Rottmeyer i Christopher Slaski napisało w uzasadnieniu nagrody dla Kamińskiego, że "montaż "Zimnej wojny" jest znaczący i emocjonalny, niemal poetycki, co podkreśla zmysłowość opowiadanej historii. Montażysta subtelnie prowadzi bohaterów przez czas, wydobywając ich oddalenie od siebie w przestrzeni, niepełność ich związku i niemożność bycia razem".


"Jeszcze dzień życia" to opowieść o polskim reporterze, który udał się w prawie samobójczą podróż do samego serca wojny domowej w Angoli w latach 70. Ledwo uchodząc z życiem, zdaje sobie sprawę, że jest świadkiem wydarzeń, które będą wymagać wyjścia poza rolę obserwatora. Czy dziennikarz może zataić sensacyjne odkrycie dla dobra wyższej sprawy?


Film oparty jest na książce “Jeszcze dzień życia” Ryszarda Kapuścińskiego , okrzykniętego “ Najwybitniejszym reporterem świata ” i “ Tłumaczem kultur ”. Reżyserzy Raúl de la Fuente (Hiszpania) i Damian Nenow (Polska) podjęli się bezprecedensowego zadania przełożenia na język filmu prozy Kapuścińskiego i prawdziwych wydarzeń z Angoli roku 1975, wykorzystując animację połączoną z wywiadami i materiałami archiwalnymi.


Na zakończonym niedawno 29. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Sztokholmie „Zimna wojna” dostała wyróżnienie Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych (FIPRESCI). Z kolei na na festiwalu EnergaCAMERIMAGE Łukasz Żal otrzymał Srebrną Żabę dla najlepszego operatora.  "Zimna wojna" opowiada historię trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie umieją żyć bez siebie, ale równocześnie nie potrafią być razem. W ich role wcielają się Tomasz Kot i Joanna Kulig, którym na ekranie partnerują Agata Kulesza i Borys Szyc.


"Jeszcze dzień życia" miał premierę światową na tegorocznym festiwalu w Cannes w ramach Oficjalnej Selekcji – poza konkursem, dołączając w ten sposób do nielicznej grupy filmów animowanych, którym udało się to osiągnąć, szczególnie w dziedzinie filmu animowanego dla widzów dorosłych. Owacją na stojąco nagrodzono go na Międzynarodowym Festiwalu Animacji Filmowej w Annecy i Honorowym Wyróżnieniem Jury, Nagrodą Publiczności i Nagrodą Follower dla najbardziej popularnego filmu na włoskim festiwalu Biografilm w Bolonii. Potem były kolejne wydarzenia, także w Polsce. Podczas 18. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty we Wrocławiu odbyła się jego polska premiera. Z San Sebastian , El Gouny, Tudeli czy Olsztyna twórcy "Jeszcze dzień życia"  wyjechali z Nagrodą Publiczności . Film dostał też pięć nominacji do Europejskich Nagród Animacji (Emile Awards) – w kategoriach: najlepsza reżyseria, najlepszy scenariusz, najlepsze tło i postacie, najlepsze udźwiękowienie i najlepsza ścieżka dźwiękowa.

 

ENF to najbardziej prestiżowe nagrody wręczane europejskim filmom. Jej pierwszym laureatem był Krzysztof Kieślowski. Prezydentem Akademii jest Wim Wenders, a przewodniczącą komisji Agnieszka Holland.


Członkowie Europejskiej Akademii Filmowej głosują na filmy do  5 grudnia. Ceremonia wręczenia Europejskich Nagród Filmowych 2018 odbędzie się 15 grudnia w Sewilli.

MR
ENF
Ostatnia aktualizacja:  21.11.2018
Zobacz również
fot. materiały prasowe
13. edycja Plenerów Film Spring Open dobiegła końca
Trwa nabór projektów na EFA Young Audience Award 2019
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll