PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Po 30 latach od telewizyjnej premiery „Ballady o Januszku” jego reżyser oraz odtwórczyni głównej roli mieli szansę na ponowne spotkanie. Doceniając wkład Lidii Fiedosiejewyj-Szukszyny w budowanie dorobku polskiej kultury, Zarząd Główny Stowarzyszenia Filmowców Polskich, z okazji jubileusz 80. urodzin wielkiej rosyjskiej aktorki, podjął decyzję o uhonorowaniu jej Złotą Odznaką SFP.

Nagrodę laureatce wręczył osobiście Henryk Bielski, reżyser polskiego serialu „Ballada o Januszku” (1988), w którym niezapomnianą kreację stworzyła Lidia Fiedosiejewa-Szukszyna. Jej rola stała się archetypicznym przedstawieniem kobiety zatracającej się w matczynej miłości. Uroczystość odbyła się 29 października 2018 w Instytucie Polskim w Moskwie. Licznie zebrane grono gości (150 osób) przywitał Dariusz Klechowski, dyrektor Instytutu Polskiego w Moskwie. Publiczność obejrzała  „Balladę o Januszku” i wzięła udział w dyskusji dotyczącej współpracy rosyjskiej aktorki i polskiego reżysera. Udane wydarzenie zakończyło się wspólnym odśpiewaniem tradycyjnego "Sto lat". - To było zwieńczenie naszej pracy. Lidia przyznała, że rola w „Balladzie…” jest dla niej  najważniejsza w karierze. Wyrażała się bardzo życzliwie, a nawet uroniła łzę” – tak wyjątkowy moment wspomina Henryk Bielski. – W następnym dniu w pierwszym kanale rosyjskiej telewizji pokazano audycję dotyczącą drogi zawodowej Lidii – dodaje reżyser.


Lidia Fiedosiejewa-Szukszyna i Henryk Bielski, fot. Instytut Polski w Moskwie



Lidia Fiedosiejewa-Szukszyna w "Balladzie o Januszku", fot. archiwum prywatne Henryka Bielskiego


Lidia Fiedosiejewa-Szukszyna, jedna z najwybitniejszych rosyjskich aktorek, od wielu lat jest zakochana w polskiej kulturze i tą miłością bardzo chętnie dzieli się ze swoimi rodakami. Jej ogromna wiedza i pasja zachęca kolejne pokolenia Rosjan do sięgania po polskie filmy, muzykę czy książki.


Publiczność, fot. Instytut Polski w Moskwie



Lidia Fiedosiejewa-Szukszyna i Henryk Bielski, fot. Instytut Polski w Moskwie


Lidia Fiedosiejewa-Szukszyna zafascynowała się polską kulturą w latach 70. XX wieku kiedy przyjechała nad Wisłę promować film wyreżyserowany przez swojego męża Wasilija Szukszyna – „Kalina czerwona”, w którym zagrała jedną z głównych ról. Tamto serdeczne przyjęcie na trwałe zbudowało jej relację z polskimi twórcami kultury. Aktorka stała się częstym gościem festiwali i przeglądów polskich filmów w Związku Radzieckim, a później w Rosji oraz prezentacji radzieckiej i rosyjskiej kinematografii w Polsce.

Lidia Fiedosiejewa-Szukszyna i Henryk Bielski, fot. Instytut Polski w Moskwie


Doceniając wielki talent Lidii Fiedosiejewny-Szukszyny Jerzy Hoffman powierzył jej rolę w opowiadającym o bitwie pod Lenino filmie fabularnym i serialu „Do krwi ostatniej…”. Dziesięć lat później aktorka zagrała główną rolę w serialu Henryka Bielskiego „Ballada o Januszku”. Ten kultowy serial na trwałe wszedł do kanonu polskiej kinematografii, a kreacja Lidii Fiedosiejewny-Szukszyny, nagrodzona m.in. Złotym Ekranem, stała się archetypicznym przedstawieniem kobiety zatracającej się w matczynej miłości. Sama aktorka uważa rolę Genowefy Smoliwąs za najważniejszą spośród kilkudziesięciu innych ról, tworzących jej wypełnioną znakomitymi kreacjami filmografię.

MR
SFP
Ostatnia aktualizacja:  23.11.2018
Zobacz również
fot. materiały prasowe
Rozpoczął się 4. Warszawski Festiwal Filmów Koreańskich
17. CINEMAFORUM – nie tylko filmy
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll