PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
W Olsztynie, pod okiem mistrza Jerzego Hoffmana, powstały dwa reportaże filmowe. Ponad 30 uczestników z Polski i Ukrainy wspólnie obserwowało Olsztyn za pośrednictwem obiektywu kamery, poszukując kulturowej różnorodności oraz ciekawych społecznie tematów. Ich spostrzeżenia można było zobaczyć podczas uroczystego pokazu w olsztyńskim Multikinie, a teraz można obejrzeć także w internecie.
Grupa uczestników Polsko-Ukraińskich Warsztatów Reportażu Filmowego w Olsztynie podczas tygodniowego pobytu próbowała dogłębnie poznać i zrozumieć Olsztyn. Stolica Warmii i Mazur słynie z licznych mniejszości narodowych zamieszkujących ten region. Dużą grupę wśród mieszkańców stanowią Ukraińcy. Zwiedzanie miasta, wizyty studyjne pozwoliły młodzieży czerpać pomysły z otaczającej rzeczywistości i na ich podstawie zrealizować własne projekty filmowe.

Po licznych spotkaniach, dyskusjach i ćwiczeniach scenariuszowych, uczestnicy wzięli udział w praktycznych szkoleniach, podczas których uczyli się, jak obsługiwać kamerę filmową, czy też używać specjalistycznych akcesoriów wykorzystywanych przy profesjonalnych produkcjach filmowych.

KONSULTACJE ZE SPECJALISTAMI

Uczestnicy warsztatów mieli również okazję skonsultować swoje pomysły z doświadczonymi filmowcami. Bardzo wartościowe było spotkanie z Jerzym Hoffmanem.  Reżyser opowiadał o swoich doświadczeniach zdobytych przy filmach dokumentalnych. Uczulał młodych twórców, by swoje filmy robili z wiedzą, rzetelnością i wewnętrzną uczciwością. – W dyskusji artystycznej nie ma absolutnego „tak” lub „nie” – tłumaczył Jerzy Hoffman. – Można powiedzieć „moim zdaniem” lub „uważam”.

Reżyser podkreślił, że dobry film dokumentalny powstaje w momencie, kiedy autor ma możliwość zapoznania się z daną historią z różnych stron, kontekstów, aspektów. Tak było w przypadku nagrywania filmu "Ukraina. Narodziny narodu". Hoffman przez sześć miesięcy czytał historię Ukrainy napisaną przez naukowców z Ukrainy, Polski oraz Rosji. – Namawiam, jeżeli chcecie zrozumieć jakiś temat, który was fascynuje to postarajcie dowiedzieć się o nim jak najwięcej – mówił Jerzy Hoffman.W formułę warsztatów doskonale wpisał się film otwarcia 5. edycji WAMA Film Festival w Olsztynie - „Jeszcze dzień życia” w reżyserii Damiana Nenowa i Raúla de la Fuente. Historia trzymiesięcznej wyprawy wybitnego reportera Ryszarda Kapuścińskiego do ogarniętej wojną Angoli dotyczyła zagadnień związanych z misją reportera filmowego, kodeksem etycznym jego pracy oraz trudnościami i dylematami, z którymi przychodzi mu się zmierzyć. Film posłużył uczestnikom warsztatów do dyskusji na tematy oscylujące wokół etyki i powinności filmowca względem faktów przedstawianych odbiorcom w materiale filmowym.

OLSZTYN W OBIEKTYWACH KAMER

Forma reportażu filmowego determinowała konieczność nawiązania kontaktu z lokalną społecznością - jedna z grup skupiła się na poszukiwaniu głównego bohatera swojego filmu, druga wykorzystała technikę sondy ulicznej - rozmawiając z przypadkowo spotkanymi mieszkańcami Olsztyna.

W efekcie powstały dwa krótkometrażowe materiały filmowe:
„BEAUTY” - reportaż dotyczący poszukiwania i definiowania koncepcji „piękna”, oparty na wypowiedziach artystów: Zygmunta i Anny Drońskich oraz osobistych przemyśleniach i wypowiedziach uczestników warsztatów. Reportaż jest przeplatany artystycznymi ujęciami filmowymi.


„L” - fabularyzowana opowieść o przyjaźni, przerwanej perspektywą wyjazdu do większego miasta - uzupełniona o sondy uliczne dotyczące sytuacji młodych ludzi z mniejszych miejscowości. Młodzież próbowała w niej odpowiedzieć na pytanie: „Dlaczego ludzie wyjeżdżają z małych miast?”.DLACZEGO MIĘDZYNARODOWA EDUKACJA FILMOWA?

Uczestnicy Polsko-Ukraińskich Warsztatów Reportażu Filmowego w Olsztynie w następujący sposób podsumowali swoje wrażenia:

– Istnieje przekonanie, że Polacy z Ukraińcami nie za bardzo się lubią (różni ich ocena pewnych faktów historycznych), więc moim zdaniem, trzeba takie stereotypowe postrzeganie naszych narodów zmieniać – mówił Michał Marczak. – Najlepiej robić to budując jak najlepsze kontakty między przedstawicielami młodego pokolenia. Kolejnym „plusem” warsztatów były zajęcia z historii lokalnej - udało się nam poznać w zarysie dzieje Warmii i Mazur od XII wieku aż do czasów współczesnych. Również na „plus” trzeba zaznaczyć swobodę pracy twórczej nad materiałem filmowym - nie poruszaliśmy się bowiem w ścisłych grupach, jak w przypadku wycieczek klasowych. Sami podejmowaliśmy decyzję kiedy, jak intensywnie pracujemy, a kiedy robimy przerwę, odpoczywamy. Robiliśmy wywiady na ulicy, przeprowadzaliśmy wywiad z artystą - profesorem UWM oraz kilkoma innymi lokalnymi artystami. Nagrywaliśmy nas samych na potrzeby naszego reportażu, ucząc się jednocześnie odpowiedniego kadrowania. Wszystko zostało zwieńczone wspaniałym finałem i prezentacją wszystkich filmów stworzonych w trakcie warsztatowego tygodnia. Wspomnienia niezapomniane. Warsztaty inspirujące. Polecam każdemu.

– Pracowaliśmy w pocie czoła, nie obyło się bez emocji i spięć, ale w piątkowy wieczór mieliśmy zmontowany film – mówił Mateusz Stanka – Sobota była dla nas dniem podsumowań, bo wieczorem na finałowej gali został wyemitowany nasz reportaż filmowy, który (jak słyszeliśmy w kuluarowych rozmowach) zrobił na widzach bardzo pozytywne wrażenie. To był tydzień bardzo intensywnej pracy, ale i niezwykłe, cenne życiowo doświadczenie.

– Miałam okazję zastosować moją wiedzę reżyserską w praktyce i poznać się z niesamowitymi ludźmi – mówiła Lidiya Huk. – A miejsce – Olsztyn – całkowicie skradło moje serce tej jesieni!

Projekt „Polsko-Ukraińskie Warsztaty Reportażu Filmowego w Olsztynie” został sfinansowany ze środków Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży z dotacji Ministra Edukacji Narodowej. Organizatorem było Stowarzyszenie FILMFORUM.

Więcej informacji o projektach FILMFORUM: www.filmforum.pl.
AK
Stowarzyszenie FILMFORUM
Ostatnia aktualizacja:  20.11.2018
Zobacz również
fot. Przemysław Skrzydło
„Miłość bezwarunkowa” – laureat Złotego Lajkonika na Doc Lab Poland Hot Selection 2018
Pokaz dokumentu "Ofiara pionków"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll