PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
- Pan Krzysztof Zanussi jest reżyserem - filozofem i myślicielem, dlatego to spotkanie jest nie tylko przygodą, ale też lekcją dotyczącą istoty dobra i zła - mówił Jacek Poniedziałek podczas 26. Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE. Film startuje w Konkursie Filmów Polskich.

- Problemy ludzkości są wieczne. I wojna światowa jest końcem nadziei, jaką stanowił pozytywizm i nauka w XIX wieku. To koniec spełnienia utopii i zbudowania najlepszego ze światów – mówił Krzysztof Zanussi. - Los ludzki poddaje się zwrotom, których nie potrafimy uzasadnić. One deterministycznie nie wynikają z przeszłości i w tym objawia się tajemnica. Tęsknię za nią, bo wydaje mi się, że nastąpiło wyjałowienie kultury – tłumaczył reżyser odpowiadając na pytanie dotyczące struktury filmu. - Zatęskniłem za Robertem Bressonem, który pokazywał akcję poza kadrem lub wręcz zostawiał puste ujęcie – wspominał Zanussi mówiąc o zdjęciach Piotra Niemyjskiego.

   

fot. Jacek Czerwiński/SFP 


Za międzynarodową, polsko-ukraińsko-węgiersko-litewską produkcję z udziałem Włoch odpowiada Studio Filmowe TOR. - W dzisiejszych czasach zawód producencki jest właściwie pracą kaskaderską. Faktycznie, aby zebrać finanse na film trzeba się mocno rozglądać. Studio Filmowe TOR było pionierem koprodukcji międzynarodowych i kontynuujemy tradycję. W dzisiejszych czasach poszukiwanie zagranicznych partnerów stało się to już normą – przypomniała Irena Strzałkowska, zastępca dyrektora ds. Promocji i Rozpowszechniania w Studiu Filmowym TOR.

 

W rolach głównych występują Jacek Poniedziałek i Andrzej Chyra. W obsadzie znaleźli się również: Zsolt László, Ostap Vakulyuk, Małgorzata Pritulak, Maria Ryaboshapka. Dla Jacka Poniedziałka we współpracy z reżyserem najważniejsza była rozmowa o mentalności i kondycji współczesnego świata. - Pan Krzysztof Zanussi jest reżyserem - filozofem i myślicielem, dlatego to spotkanie jest nie tylko przygodą, ale też lekcją dotyczącą istoty dobra i zła. Dramat mojego bohatera opiera się na rozterkach jego sumienia – komentował aktor. Akcja „Eteru” rozgrywa się na początku XX wieku, na Podolu. Lekarz (Jacek Poniedziałek) pasjonuje się eterem – substancją uśmierzającą ból i odbierającą świadomość, tajemniczą i śmiertelnie niebezpieczną.


Eter” trafi do kin 30 listopada 2018 roku.

Marcin Radomski/Bydgoszcz
SFP
Ostatnia aktualizacja:  16.11.2018
Zobacz również
fot. Jacek Czerwiński/SFP
Paweł Górniak z nagrodą Hollywood Music in Media Award
Serial animowany „Przytul mnie” na DVD
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll