PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  27.10.2018
Od 26 do 28 października 2018 roku w Warszawie trwa 6. Festiwal Filmowy EMIGRA.
Podczas otwarcia został zaprezentowany film "Tu się żyje" w reżyserii Kingi Dębskiej. 50-minutowy dokument opowiada o pierwszym i jedynym na Litwie hospicjum założonym w 2012 roku i prowadzonym przez polską zakonnicę siostrę Michaelę Rak. Film pokazuje kulisy działalności hospicjum, sylwetki pacjentów i pracowników.

Kinga Dębska zadedykowała swój film "tym, których już tam nie ma, czyli są już po drugiej stronie, i tym, którzy ciągle są w hospicjum bądź go potrzebują". Producentem filmu jest Zbigniew Domagalski, prezes Studia Filmowego Kalejdoskop. Film powstał dzięki współpracy z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej i Telewizją Polską. Na premierę 26 października - oprócz reżyser Kingi Dębskiej - przyjechała z Wilna siostra Michaela Rak – założycielka i dyrektorka Hospicjum im. bł. Michała Sopoćki w Wilnie.

fot. Borys Skrzyński/SFP.

- Festiwal EMIGRA już od 6 lat łączy Polaków z zagranicy z krajem. Od samego początku Polonia bardzo aktywnie włączyła się w budowę działającego już w Wilnie hospicjum. Prezentując dokument Kingi Dębskiej "Tu się żyje" Polakom mieszkającym za granicą, chcielibyśmy pomóc w budowie jedynego hospicjum dziecięcego na Litwie - podkreślają organizatorzy. 30 października "Tu się żyje" zostanie pokazany na antenie TVP.

Tematem przewodnim 6. EMIGRY są powroty. W programie festiwalu znajdują się duże produkcje polskie i międzynarodowe, takie jak zwycięzca ubiegłorocznego festiwalu w Gdyni - "Cicha noc" w reżyserii Piotra Domalewskiego i "Pomiędzy słowami" - ostatni stricte emigracyjny film wybitnej polskiej reżyser mieszkającej w Holandii - Urszuli Antoniak. Podczas 6. EMIGRY spoglądamy na Polskę oczami repatriantów z filmu dokumentalnego Krzysztofa Magowskiego "Zachwyt". Wracamy na dawne Kresy Wschodnie w filmie Romualda Mieczkowskiego o zapomnianym wileńskim poecie Sławomirze Worotyńskim "Nieobecny" oraz we wspomnieniach mieszkańców Wrocławia o przedwojennym Stanisławowie w filmie "Tam był mi raj" zrealizowanym przez Jarosława Krasnodębskiego i Eugeniusza Sało. Gościem specjalnym festiwalu jest "Dziewczyna Misia" - Krystyna Podleska, odtwórczyni głównej roli kobiecej w filmie "Miś", Polka urodzona w Londynie, a dziś mieszkająca w Krakowie.

AK
Emigra
Ostatnia aktualizacja:  27.10.2018
Zobacz również
fot. Borys Skrzyński/SFP
Znamy laureatów 16. MFF Tofifest
Od Wajdy do Komasy. Filmowcy pokazują historię Polski na 5 kontynentach
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll