PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Film „KTO NAPISZE NASZĄ HISTORIĘ” w reżyserii Roberty Grossman został pokazany na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rzymie w sekcji Wydarzenia Specjalne. Była to europejska premiera polsko-amerykańskiej koprodukcji filmowej o słynnym, odnalezionym po latach podziemnym Archiwum Getta Warszawskiego.

"KTO NAPISZE NASZĄ HISTORIĘ” to fabularyzowany film dokumentalny o bezprecedensowym przedsięwzięciu - podziemnym Archiwum Getta Warszawskiego powstałym z inicjatywy Emanuela Ringelbluma w 1940 roku, które zajmowało się dokumentowaniem życia w getcie warszawskim. Tzw. Archiwum Ringelbluma wpisane zostało na listę UNESCO „Pamięć Świata” jako zabytek światowego dziedzictwa. Jest ono unikalnym zbiorem dokumentów stanowiących jedno z najważniejszych świadectw o zagładzie Żydów polskich. W rolach głównych wystąpili polscy aktorzy, m.in.: Piotr Głowacki, Jowita Budnik, Karolina Gruszka i Wojciech Zieliński. Głosów w filmie użyczyli: nagrodzony Oscarem za film „Pianista” Adrien Brody oraz trzykrotnie nominowana do tej nagrody Joan Allen („Ukryta prawda”, „Czarownice z Salem”, „Nixon”). Urodzona w Los Angeles Roberta Grossman ma na koncie m.in. nakręcony w 2008 roku film pt. "Hannah Senesh: Blessed Is the Match”,który znalazł się na Oscarowej short liście, a także był nominowany do Primetime Emmy.

 

Fotos z planu, fot. Anna Włoch


Zdjęcia do części fabularyzowanej filmu zostały zrealizowane w Polsce. Łącznie 19 dni w Łodzi, Warszawie oraz w Wolsztynie przy udziale polskiej ekipy zdjęciowej oraz polskich twórców (Marek Warszewski, Aleksandra Staszko, Agnieszka Hodowana i wielu innych).


Fotos z planu, fot. Anna Włoch


Nancy Spielberg tak mówiła o projekcie podczas swojej wizyty na planie filmu w Łodzi: „Po stworzeniu przez mojego brata Stevena przejmującego filmu pt. „Lista Schindlera”, a następnie założeniu Fundacji Zapisu Historii Ocalonych z Szoah, poczułam wewnętrzny przymus, aby tworzyć filmy takie jak „KTO NAPISZE NASZĄ HISTORIĘ”, które dzielą się tymi niesamowitymi opowieściami ze światem”.

 

Fotos z planu, fot. Anna Włoch


Głównym producentem filmu jest Katahdin Productions. Za produkcje ze strony polskiej odpowiadali Anna Różalska i Tarik Hachoud z firmy Match&Spark. Film koprodukowany jest także przez  ARTE/NDR, EC1 Łódź oraz Mazowiecki Fundusz Filmowy. Otrzymał także dofinansowanie z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

 

Światowa premiera filmu odbyła się 21 lipca na Żydowskim Festiwalu Filmowym w San Francisco. Zdobył tam nagrodę publiczności. Na Festiwalu w Rzymie był pokazany 19 października w samym Auditorium Parco della Musica, co jest ogromnym wyróżnieniem. 

MR
NEXT FILM
Ostatnia aktualizacja:  22.10.2018
Zobacz również
fot. materiały prasowe
Frekwencja "Kleru" po czwartym weekendzie
Znamy hasło i plakat 17. CINEMAFORUM
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll