PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  19.10.2018
- Drogie widzki i widzowie – tymi słowami publiczność zgromadzoną w hali filmowej powitał Michał Klama, prowadzący galę otwarcia 9. Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja.
Na scenie pojawiła się m.in. Małgorzata Niewiadomska-Cudak, która dokonała oficjalnego otwarcia, zgodnie z tradycją festiwalu symbolicznie przecinając żółtą wstęgę. – Dziewiąta edycja to znaczy, że festiwal wspaniale wpisał się w krajobraz Łodzi filmowej – podkreśliła wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Łodzi.


Jego Magnificencja Mariusz Grzegorzek, rektor łódzkiej Szkoły Filmowej, tegorocznego gospodarza festiwalu, przyznał, że życzyłby sobie i nam wszystkim wspaniałej, mądrej krytyki: – Takiej, która jest dla nas prawdziwym partnerem. Która czasami wyciąga nas z takiego średniego poziomu 37,1. Taka temperatura, mniej więcej, moim zdaniem jako przeciętna panuje w polskim kinie. Kopcie nas w tyłek, bądźcie mądrzy, ale nie wymądrzajcie się, no i też bądźcie, błagam, dla nas dobrzy. Nie tylko na wiosnę.


Q&A "Córka trenera" - fot. Paweł Mańka


- Festiwal Kamera Akcja jest ważnym wydarzeniem na ogólnopolskiej mapie kultury filmowej – podkreślił profesor dr. hab. Piotr Sitarski, reprezentując Uniwersytet Łódzki, czyli mecenasa festiwalu od pierwszej edycji.


Podczas otwarcia festiwalu nagrody otrzymali laureaci konkursu „Krytyk pisze”. Nadesłane teksty - a było ich aż 25 - oceniały dwa składy jurorskie. Jury Krytyków, które stworzyły Monika Talarczyk, Małgorzata Steciak i Agata Sotomska, nagrodziło Mateusza Rosickiego za tekst Każdy jest uchodźcą. O filmie “Po tamtej stronie” Akiego Kaurismakiego. Jury doceniło autorski styl i empatyczne spojrzenie na drugiego człowieka. Wyróżnienie za tekst „Podstawa myślenia” poświęcony filmowi Jagody Szelc "Monument", otrzymała Barbara Trojanowska – „za odwagę zmierzenia się z filmem, który niczego nie ułatwia i znalezienie odpowiednich słów dla tego zmagania”.


Jury Twórców, obradujące w składzie: Katarzyna Szczerba, Justyna Rucińska i Grzegorz Brzozowski, za tekst Transformacja Wieży Babel. Recenzja filmu “Zjednoczone stany miłości” nagrodziło Łukasza Kiełpińskiego. W uzasadnieniu uwagę zwrócono m.in. na „zaangażowanie i dystans zarazem, czyli krytyczną dojrzałość” oraz na  „przejrzysty tok analizy, łączącej interdyscyplinarną erudycję z precyzyjnym ujęciem różnorodnych środków filmowych”.


Laureaci głównych nagród otrzymali statuetki oraz nagrody w postaci staży w Filmotece Narodowej - Instytucie Audiowizualnym (patron konkursu) oraz roczną subskrypcję międzynarodowej platformy KinoScope, dzięki której można oglądać filmy artystyczne, niedostępne w polskiej dystrybucji kinowej. Nagrody rzeczowe dla laureatów ufundowali Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny, Szkoła Filmowa w Łodzi, Uniwersytet Łódzki, Wydawnictwo Szkoły Filmowej i Quba Caffe.


Film otwarcia, czyli „Córkę trenera”, festiwalowa publiczność obejrzała ponad pół roku przed premierą. Po projekcji w spotkaniu z widzami wzięli udział jego reżyser Łukasz Grzegorzek, producentka Natalia Grzegorzek oraz Karolina Bruchnicka, odtwórczyni głównej roli kobiecej.


Otwarcie festiwalu poprzedził m.in. pasjonujący panel dyskusyjny z udziałem Agnieszki Holland. W dyskusji poświęconej przemocy w kinie wzięły udział także badaczka mediów Greta Gober oraz producentka Natalia Grzegorzek. Zaproszeni goście rozmawiali o wszelkiego rodzaju wykluczeniach i niesprawiedliwościach dotykających twórców filmowych. Nie zabrakło m.in. wątku zagranicznych skandali związanych ze zjawiskiem molestowania seksualnego oraz przemocowego traktowania swoich pracowników. Agnieszka Holland skomentowała z własnej perspektywy sprawy, którymi jeszcze niedawno żyło całe Hollywood – między innymi Harveya Weinsteina i Kevina Spacey. Stwierdziła między innymi, że nie powinno się wymuszać na aktorach żadnych zachowań, nawet w celu pokonywania ich własnych ograniczeń. – Hierarchiczny system pracy, gdzie ci, co trzymają władzę i kasę, decydują o losie zarówno osoby, jak i projektu, skłania do przemocy – wyjaśniała najsłynniejsza polska reżyserka.


9. Festiwal Kamera Akcja potrwa do niedzieli 21 października. W piątek w programie m.in. panel dyskusyjny Kinofilia po końcu kina z udziałem Grażyny Torbickiej, Barbary Hollender, Pauliny Kwiatkowskiej iPatrycji Muchy, warsztaty z analizy filmu i takie projekcje, jak “Shock Waves – Diary of My Mind”, “Thelma” czy “Climax”.


Więcej informacji na temat Festiwalu można znaleźć na stronie internetowej

http://kameraakcja.com.pl

MR
Kamera Akcja
Ostatnia aktualizacja:  19.10.2018
Zobacz również
fot. Marcin Drzewiecki
„Zimna wojna” w Konkursie Głównym EnergaCAMERIMAGE
Skład Konkursu Filmów Polskich 26. EnergaCAMERIMAGE
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll