PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Amerykańskie stowarzyszenie producentów filmowych (MPAA) wpisało serwis streamingowy Cda.pl na czarną listę stron łamiących prawo autorskie. Firma odpiera zarzuty, ale nie podjęła jeszcze decyzji, jakie kroki w tej sprawie podejmie.

Jak podał „Puls Biznesu”, na początku października MPAA przygotowało dokument z listą serwisów pokazującą "obecną naturę i skalę internetowej kradzieży treści”. Na liście znalazło się ponad 30 serwisów z całego świata, w tym polski Cda.pl.


O serwisie napisano, że jest "najpopularniejszą piracką stroną internetową w Polsce", na której użytkownicy "mogą znaleźć i obejrzeć treści naruszające prawa autorskie". W dokumencie cytowanym przez "PB" zwrócono uwagę, że operator korzysta z usług firmy Cloudflare, która oferuje m.in. optymalizację stron i ochronę przed atakami z zewnątrz. Jak podano, Cda.pl maskuje z jej pomocą adres IP strony przed posiadaczami praw autorskich.


Wolfgang Laskowski, rzecznik Cda.pl, w rozmowie z „Presserwisem” odpiera zarzuty MPAA. Podkreśla, że firma korzysta z usług Cloudflare przede wszystkim do ochrony przed atakami typu DDoS i optymalizacji streamingu filmów. - W przypadku serwisów takiego jak nasz, z którego korzysta miesięcznie siedem-osiem milionów użytkowników, musimy ten ruch na stronie bardzo rozsądnie optymalizować. I robimy to m.in. za pośrednictwem Cloudflare. To nie służy do tego, żeby cokolwiek ukrywać – zapewnia Laskowski.


Spółka w wydanym komunikacie odnosi się do zarzutów MPAA, a także do samej publikacji "PB". W jej ocenie informacja podana przez gazetę jest niepełna i jednostronna oraz może stanowić naruszenie jednego z punktów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie nadużyć na rynku.

Według danych PBI/Gemius w sierpniu Cda.pl odwiedziło 7,02 mln internautów. Właściciel serwisu, spółka CwMedia, zapowiadał w 2017 roku, że zamierza wejść na rynek NewConnect, co wzbudziło kontrowersje w branży medialnej.

MR
Press
Ostatnia aktualizacja:  12.10.2018
Zobacz również
fot. cda.pl
Wystartowały zdjęcia do nowego filmu Macieja Pieprzycy
ANIMARKT Pitching: Projekty filmów animowanych (część 1)
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll