PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Podczas trwającego ANIMARKT Stop Animation Forum odbyły się pitchingi projektów krótkometrażowych animacji lalkowych.
W tym roku organizatorzy otrzymali więcej zgłoszeń. Komitet selekcyjny wybrał finałową pietnastkę, która została zaprezentowana podczas pitchingów 11 października. Przedstawiamy pierwsze osiem (z wyszczególnieniem polskich):

Astra” – reż. Michał Łubiński, prod. Michał Łubiński, Polska
Sześcioletnia dziewczynka stara się zapobiec podróży swojej starszej siostry w kosmos. Mimo sprzeciwu Anna wyjeżdża na swoją misję. Kiedy jej życie jest zagrożone, Astra wyrusza na ratunek. Opowieść składa się z dwóch przeplatających się momentów w życiu młodej dziewczyny, które połączone są ze sobą w nielinearny sposób.
Michał Łubieński to filmowiec samouk. W 2016 roku ukończył swój pierwszy krótkometrażowy film „Bed Side Story”. Film został pokazany na kilku festiwalach oraz zdobył kilka nagród.

„Krab” – reż. Piotr Chmielewski, prod. Wojciech Leszczyński, Czechy/Polska
Animacja będąca sprzeciwem wobec tego, jak zwierzęta są traktowane przez ludzi. Zatonięcie Britannica było wielką katastrofą dla większości pasażerów. Ale był tam jeden osobnik (żywa istota) dla której wydarzenie to było niczym cud. Przebywający w pokładowej kuchni krab nieoczekiwanie przenosi się z gotującego garnka na dno oceanu. Producentem filmu jest Wojciech Leszczyński z WJTeam.
Reżyser filmu Piotr Chmielewski to samouk animacji, doktorant ekonomii, a także magister Afrykanistyki. Przez ostatnie siedem lat pracował jako wolny strzelec i autor animacji poklatkowej dla organizacji pozarządowych na całym świecie. Jego ulubioną techniką animacji są animacja lalkowa i wycinankowa.

Piotr Chmielewski przedstawia swój projekt pt. "Krab", fot. ANIMARKT.

Forbidden Love” – reż. Cynthia Levitan, prod. Vytautas Tinteris, Litwa/Portugalia
Blady wątły Pierre przeżywa katusze z powodu dychotomiczności twarzy i odlicza dni do swojej śmierci. Pomiędzy kolejnymi drinkami i papierosami poznaje Pietrę, swoją antagonistyczną twarz i jednocześnie ukochanego siebie samego. Z miłością przeżywają wspólnie konflikt dwóch dusz zamieszkujących jedno ciało i dwóch ciał dzielących jeden dom.

Incoherence” – reż. Quentin Haberham, Holandia
Ida, ciesząca się dobrą kondycją starsza pani, opiekuje się swoim mężem Tijsem. Kiedy pewnego dnia mąż znika w tajemniczych okolicznościach, kobieta postanawia go odnaleźć. Szybko zdaje sobie sprawę, że życie bez męża nie jest łatwe. Reżyser filmu  Quentin Haberham ma na swoim koncie nagrody za krótkometrażowe animacje „Jack” i „Homegrown”. Ostatnio pracował jako animator na planie pełnometrażowego filmu Wesa Andersona „Wyspa psów”.

„Noah’s Tree” – reż. Péter Vácz, prod. Gábor Osváth, Węgry
Dziesięcioletni Noah zdaje sobie sprawę, że jedynym sposobem na pozbycie się drzewa rosnącego na jego klatce piersiowej jest nauczenie się wyrażania emocjo związanych z rozwodem rodziców jeszcze przed Bożym Narodzeniem.

Papo & Pepe” – reż. Viktoria Filmako, prod. Viktoriia Cherniaha, Ukraina
Papo i jego pies mieszkają razem, starając się stworzyć raj na ziemi według pomysłu Papo. Okazuje się jednak, że brakuje im czegoś ważnego. Papo jest jest nieszczęśliwy i obawia się wolności. Trzyma swoją duszę zamkniętą pod kluczem. Nieoczekiwanie wiatr przywiewa do domu małą dziewczynkę, która przewraca jego życie do góry nogami.

Quentin Haberham przedstawia swój projekt "Incoherence" podczas pitchingu, fot. ANIMARKT.

Pianola” – reż. Patricio Alvarado, prod. Libertad Eyzaguirre, Yeniffer Fasciani, Argentyna/Chile
Film opowiada historię Mariel, młodej dziewczyny, która idzie do muzeum z rodzicami i odkrywa drewniane pudło, które staje się pianinem.

Playing God” – reż Matteo Burani, prod. Giancarlo Grande, Niemcy/Włochy/Francja
Bohater filmu jest rzemieślnikiem, twórcą, który kształtuje życie, nadają materii świadomość. Jego dłonie poruszają się jak w tańcu. Pogrążone w półcieniu, przypominają o wiecznych przeciwieństwach, światło – cień, twórca – twór.

Dzięki pitchingom podczas ANIMARKT Stop Motion Fotum twórcy mają okazję zaprezentować swoje projekty przed profesjonalnym jury, pozyskać partnerów oraz wygrać wartościowe nagrody. W tym roku projekty oceniają: Jean Thoren, Edwina Liard, Jacek Spychalski, Nancy Denney-Phelps, Wim Vanacker. Ponieważ jednym z celów ANIMARKT jest wspieranie twórców z Europy Środkowo-Wschodniej to jako priorytetowe (podczas selekcji) były traktowane zgłoszenia z Polski, Słowacji, Czech, Węgier, Estonii, Niemiec, Ukrainy, Litwy i Łotwy.

Jury podczas pitchingów, fot. ANIMARKT.

Nagrodami w pitchingu są:
– wkład rzeczowy Centrum Technologii Audiowizualnych w wysokości 60 tys. zł i 40 tys. zł
– akredytacja na targi MIFA 2019 w Annecy, ufundowana przez CITIA
– zakup praw do telewizyjnej emisji ukończonego filmu przez Ale kino+
– usługa postprodukcji dźwięku ufundowana przez Playade Sound Studio (5 dni w studio, pod opieką inżyniera dźwięku)
– licencja programu Dragonframe 4 oraz keypad
– w przypadku realizacji wybranego projektu poza Polską: 50% rabatu na zakup sprzętu DitoGear (rabat nie obejmuje dostawy); rabat liczony od cen netto widocznych w sklepie na ditogear.com/store
– w przypadku realizacji wybranego filmu w Polsce: 50% rabatu na zakup sprzętu DitoGear lub darmowe wypożyczenie sprzętu (dostawa na terenie Polski jest darmowa); rabat liczony od cen netto widocznych w sklepie na ditogear.com/store

  ANIMARKT Stop Motion Forum z roku na rok rozbudowuje swój program. Wszystkie wydarzenia jego trzeciej edycji odbywają się w kompleksie EC1, który mieści się na terenie i w zrewitalizowanych budynkach pierwszej łódzkiej komercyjnej elektrowni, która powstała w 1907 roku i działała do roku 2000. Aktualnie jest ona przestrzenią otwartą na rozmaite działania kulturalne i naukowe. Jest domem Centrum Nauki i Techniki EC1, Narodowego Centrum Kultury Filmowej, Łódź Film Commission oraz Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej (w budowie).

Więcej o ANIMARKT:
www.animarkt.pl
www.fb.com/animarktPL
www.instagram.com/animarkt

Organizatorem ANIMARKT Stop Motion Forum jest MOMAKIN (www.momakin.pl) – wielozadaniowy podmiot działający na rzecz popularyzacji i upowszechniania animacji, a także wspierania jej twórców w kraju i na arenie międzynarodowej.

Albert Kiciński
ANIMARKT Stop Motion Forum
Ostatnia aktualizacja:  12.10.2018
Zobacz również
fot. ANIMARKT
Cda.pl na czarnej liście amerykańskich producentów filmowych
Październikowe premiery Studia Munka
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll