PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
18 października rusza 9. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja w Łodzi.

Najważniejsze panele dyskusyjne


Na początku października organizatorzy 9.FKA zaprezentowali widzom szczegółowy harmonogram festiwalu. Tradycyjnie jedynymi wydarzeniami, które nie będą pokrywały się z innymi, będą priorytetowe dla Kamery Akcji panele dyskusyjne z udziałem największych specjalistów branży filmowej. –Każdy kto po raz pierwszy ma styczność z naszym festiwalem zastanawia się jak to możliwe, aby w szczytowej porze dnia nie było żadnych projekcji. Przecież to w końcu festiwal filmowy! Tymczasem dla nas i dla stałych bywalców to coś oczywistego. Znak rozpoznawczy, który symbolicznie podkreśla różnicę pomiędzy FKA i innymi wydarzeniami. Panele dyskusyjne to dla nas czas, w którym wszyscy kinomani spotykają się, aby dyskutować o branży filmowej i poznawać jej kulisy. Widzowie, krytycy, twórcy, aktorzy, dystrybutorzy, agenci sprzedaży. Każdy jest partnerem w dyskusji. Wszyscy uczą się od siebie – tłumaczy Przemek Glajzner, organizator FKA.Podczas czwartkowego panelu dyskusyjnego„Przemoc w kinie. O warunkach pracy w branży filmowej” zaproszeni goście (światowej sławy reżyserka Agnieszka Holland, producentka filmów “Kamper” i “Córka trenera” Natalia Grzegorzek oraz badaczka mediów i członkini międzynarodowego sojuszu równości w mediach Greta Gober) porozmawiają o warunkach pracy w różnych sektorach branży filmowej w Polsce. Poruszą temat seksizmu, ageizmu, rasizmu czy klasizmu. Szczególną uwagę poświęcą relacjom władzy, wykluczeniom i niesprawiedliwości oraz nieformalnym hierarchiom w kinematografii. Porozmawiają o zmowach milczenia na planach filmowych, m.in. o akcji #metoo. – W gronie eksperckim tegorocznej edycji dominują kobiety, specjalistki z różnych dziedzin – mówi Gosia Gontarska, organizatorka wydarzenia. – Będziemy w tym roku słuchać głosów Agnieszki Holland, Grażyny Torbickiej, Natalii Grzegorzek, Gabrieli Muskały czy Agaty Szymańskiej. Chcemy podkreślić nasze pełne poparcie wobec inicjatywy Kobiety Filmu 50/50 w 2020 roku.


W piątek, w trakcie panelu „Kinofilia po końcu kina” Grażyna Torbicka, krytyczka filmowa, która przez dwadzieścia lat prowadziła autorski magazyn filmowy “Kocham kino”, Barbara Hollenderkrytyczka filmowa związana z dziennikiem “Rzeczpospolita”, Paulina Kwiatkowskateoretyczka kina, autorka książki “Nowa Kinofilia: przestrzenie i afekty” oraz Patrycja Mucha blogerka filmowa, z trzyletnim stażem jako prowadząca DKF, porozmawiają o współczesnej kinofilii.


Producent to nie zawód a stan ducha – mawiają przedstawiciele tej profesji. W sobotniej dyskusji„Twórca czy manager. Różne oblicza producenta kreatywnego”wezmą udział m.in. Joanna Solecka, strateg komunikacji i marketingu, Mariusz Włodarski z LAVA Films i Agata Szymańska z Balapolis. Porozmawiają o współpracy między ekipą filmową a producentami i producentkami, spróbują określić, jakie stawiają przed sobą cele, co stoi za ich sukcesami.


Ostatni panel dyskusyjny„Zmysły kina. Język filmu i współczesne technologie” będzie spojrzeniem na kino z perspektywy wszystkich zmysłów. Stawiając zmysły w centrum zainteresowania, rozmówcy na nowo przyjrzą się językowi kina i skonfrontują go ze współczesnymi technologiami, które mają do dyspozycji twórcy. Rozmawiać będą: Thomas Elsaesser światowej sławy teoretyk filmu, projektantka i reżyserka Iwona Pomianowska oraz Iwo Sulka, który swój doktorat poświęcił formatowi szerokoekranowemu.


Przegląd kina francuskiego


Nowością tegorocznej edycji festiwalu będzie przegląd kina francuskiego. W ramach sekcji zobaczymy produkcje, które podbijały francuskie kina, a jednocześnie nie są dostępne w Polsce. Wydarzeniem sekcji będzie pokaz „Barbary”. To film wyreżyserowany przez doskonale znanego kinomanom aktora Mathieu Amalrica, który łączy swoje twórcze zainteresowania, występując po obu stronach kamery. Film otrzymał nagrodę „Poetry of Cinema” w sekcji Un Certain Regard w Cannes. Na doskonałą zabawę można liczyć przy okazji seansu „Francuskiego ministra” (nagroda za najlepszy scenariusz na festiwalu w San Sebastian) w reżyserii ikony francuskiego kina Bertrandta Taverniera. Ponadto w ramach sekcji zobaczymy m.in. „Goodbye First Love”, trzeci film w karierze Mii Hansen-Løve,  „Sierotę” w reżyserii Arnauda des Pallières z udziałem Adèle Exarchopoulos – gwiazdy filmu “Życie Adeli” czy komedię „Niedobrani” Lucasa Belvaux. Partnerem sekcji jest Institut Françoise.


Trwają zapisy na warsztaty


4 festiwalowe dni dostarczą publiczności rekordową liczbę 30 wydarzeń z udziałem zaproszonych gości. W łódzkiej Szkole Filmowej i Muzeum Kinematografii będzie można spotkać blisko 60 ekspertów, którzy w różny sposób pracują na rzecz branży filmowej. Na te warsztaty i spotkania, na które obowiązują zapisy, można rejestrować się pod tym adresem:

http://kameraakcja.com.pl/formularz-zapisu-na-warsztaty-9-fka/


Trwają także zapisy na wydarzenia z serii „Akcji edukacja”, realizowane w ramach programu „Łódź akademicka, Łódź naukowa 2018”. Projekt dofinansowany jest z budżetu miasta Łodzi w ramach regrantingu przeprowadzonego przez Centrum Opus. Na wszystkie spotkania i warsztaty organizowane w ramach wydarzenia “Akcja Edukacja” można zapisywać się w tym miejscu:

http://kameraakcja.com.pl/formularz-zapisu-na-spotkania-i-warsztaty-akcja-edukacja/


Karnety jeszcze w sprzedaży


Trwa sprzedaż karnetów na 9. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja. Karnet uczestnika w cenie 50 zł uprawnia do wstępu na wszystkie wydarzenia festiwalu z wyjątkiem wydarzeń na zaproszenia. Karnet branżowy dla filmoznawców/kulturoznawców, studentów szkół filmowych i artystycznych oraz przedstawicieli branży filmowej kosztuje 25 zł. O otrzymanie bezpłatnego karnetu prasa / blog mogą starać się przedstawiciele mediów lub prowadzący bloga filmowego gotowi relacjonować festiwal. Warto pospieszyć się z zamówieniem karnetów, bo te sprzedają się bardzo szybko, a ilość miejsc jest ograniczona.


Więcej informacji: www.kameraakcja.com.pl

 

MR
Kamera Akcja
Ostatnia aktualizacja:  12.10.2018
Zobacz również
fot. materiały prasowe
Zakończyły sie zdjęcia do krótkich fabuł 24. Wielkiej Przygody z Filmem
Wystawa zdjęć Grażyny Banaszkiewicz z cyklu „Ludzie Sztuki”
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll