PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Literatura i film to dwie główne pasje Anny Osmólskiej-Mętrak, no i – oczywiście – piłka nożna. Dzieli je z mężem Januszem Zaorskim, znakomitym reżyserem, scenarzystą i znawcą futbolu. To były także światy Krzysztofa Mętraka, jej pierwszego – nieżyjącego już od ćwierć wieku – męża. Wspólnie z Januszem Zaorskim organizuje coroczny Konkurs o Jego Nagrodę dla młodych krytyków filmowych.
Jest absolwentką italianistyki na Uniwersytecie Warszawskim , gdzie pracuje jako wykładowczyni literatury. Poza włoską literaturą okresu powojennego zajmuje się również historią kina włoskiego oraz historią kultury i obyczaju regionów Półwyspu Apenińskiego. Jej praca doktorska, która ukazała się także w wersji książkowej, nosi tytuł „Kufer pełen rekwizytów. O roli przedmiotów i stałych motywów w twórczości Antonia Tabucchiego”. Jako krytyczka filmowa współpracuje z miesięcznikiem „Kino”, programy o tematyce filmowej prowadziła również w Polskim Radiu. Jest członkinią Sekcji Piśmiennictwa SFP, polskiego oddziału FIPRESCI.

Od 1994 roku organizuje (i przewodniczy jury) – zainicjowany przez Piotra Łazarkiewicza, Magdę Sandecką i grono przyjaciół skupionych wokół miesięcznika „Kino” – Konkurs o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka dla młodych krytyków filmowych, w którym triumfowali m.in. Mateusz Werner, Bartosz Żurawiecki, Michał Chaciński, Paweł T. Felis, Michał Oleszczyk, Marcin Adamczak. Warto dodać, że konkurs został wyróżniony w 2013 roku Nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii krajowe wydarzenie filmowe.

Anna Osmólska-Mętrak to także uznana tłumaczka literatury włoskiej. Ma na swoim koncie wiele głośnych książek przełożonych z języka włoskiego na polski, m.in. „1934” Alberto Moravii, „Trzecie zapiski na pudełku od zapałek” Umberto Eco, „Callas: zbyt dumna, zbyt krucha” Alfonso Signoriniego. Pośród nich można znaleźć także tytuły o tematyce filmowej, m.in. „Sophia Loren: życie jak film” Silvany Giacobini czy „Fellini: zawód reżyser. Rozmowy” Rity Cirio.

To translatorskie zaangażowanie, któremu przecież musi towarzyszyć samotność, trochę kłóci mi się z charakterem Ani Osmólskiej, która zawsze jawiła mi się jako osoba towarzyska. A miałem przyjemność biesiadować w jej towarzystwie czy oglądać mecze Ligi Mistrzów. Rozwiązanie tej „sprzeczności” znalazłem w wywiadzie z tłumaczką, opublikowanym na stronie Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury. „Moją najwierniejszą towarzyszką jest kotka Lolita (tak, tak, na cześć Nabokova, ale też ekranizacji, tej z Jeremym Ironsem), więc w żadnym wypadku nie mogę powiedzieć, że praca tłumacza to zajęcie samotnicze. Większość czasu spędza za laptopem w cieple lampy. Raz na jakiś czas przypomina o swojej obecności lekkim pomrukiwaniem (właśnie to przed chwilą zrobiła i wskoczyła mi na kolana), w przypływie większej energii oczywiście «pomaga», czyli rozsiada się na tekście albo na słownikach, wchodzi na klawiaturę itp., ale jest tak zgrabna i delikatna, że w ciągu piętnastu lat naszej «współpracy» nie skasowała ani jednego fragmentu tekstu” – wyznaje Anna Osmólska-Mętrak, która 10 października obchodzi swoje „okrągłe” urodziny. Z tej okazji dużo szczęścia, zdrowia i pozytywnej energii – co najmniej tyle, ile nabierają bohaterowie fantastycznego filmu Lone Scherfig „Włoski dla początkujących”.
Jerzy Armata
Ostatnia aktualizacja:  9.10.2018
Zobacz również
fot. Kuźnia Zdjęć/SFP
"III" z nagrodą w Rumunii
Zakończył się Giżycki Festiwal Filmowy
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll