PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie zaprasza na III edycję projektu PLAN FILMOWY ze scenografią z filmu „7 uczuć” Marka Koterskiego oraz edukacyjnego cyklu filmowego „Historia w ożywionych obrazach”.
PLAN FILMOWY to niezwykła opowieść o pracy filmowców i o powstawaniu dzieła filmowego. Wyjątkowa scenografia, kostiumy i rekwizyty przenoszą zwiedzających w czasie i pozwalają poczuć atmosferę miejsca, w którym na co dzień pracują twórcy filmowi. Narracja ścieżki zwiedzania prowadzi przez kolejne etapy powstawania filmu przybliżając najciekawsze aspekty produkcji filmowej. Przestrzeń PLANU FILMOWEGO wyposażona została w nowoczesne multimedia.

PLAN FILMOWY składa się z dwóch części, scenograficznej i kostiumowej
Wchodząc do części scenograficznej zwiedzający mogą zobaczyć dekoracje wykreowane przez twórców filmowych - korytarz szkolny i klasę, prawdziwie królewską ucztę, salę tronową, królewską sypialnię oraz filmowe lochy. Podczas projekcji na goglach VR każdy może przenieść się w plener na plan, by z bliska przyjrzeć się pracy ekipy filmowej i nagrywaniu kolejnych ujęć.

W części dotyczącej kostiumów ścieżka prowadzi do pracowni kostiumografa opowiadając o powstawaniu kostiumów. Zwiedzający mogą sprawdzić się w zadaniach z filmowej garderoby i przymierzyć wybrane kostiumy historyczne. W strefie projekcyjnej prezentowane są materiały making of.

Projekt PLAN FILMOWY stworzony został z myślą o wspieraniu realizacji m.in. programów szkolnych w zakresie elementów dotyczących edukacji filmowej, posiada także cechy ponadprzedmiotowe m.in. z zakresu edukacji historycznej, obywatelskiej, medialnej, kulturalnej i artystycznej. Działania projektu skierowane są do uczniów szkół podstawowych (od IV klasy), gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, a także studentów, grup rodzinnych i seniorów oraz osób indywidualnych.

Zwiedzanie PLANU FILMOWEGO odbywa się zawsze pod kierunkiem osoby oprowadzającej. Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja terminu zwiedzania. Czas zwiedzania: 2,5 godziny.

W 2018 roku projekt PLAN FILMOWY - "EDUKACJA NA PLANIE FILMOWYM. Historyczno - filmowa przestrzeń multimedialna i pakiety edukacyjne dla szkół" został finalistą prestiżowego Plebiscytu na Wydarzenie Historyczne Roku 2017 w kategorii Edukacja i Multimedia. Plebiscyt organizowany jest przez Muzeum Historii Polski.

„Historia w ożywionych obrazach - Jan Matejko", fot. WFDiF.

„Historia w ożywionych obrazach - Jan Matejko"
Cykl edukacyjny „Historia w ożywionych obrazach - Jan Matejko" jest próbą przedstawienia kluczowych momentów historii Polski w formie filmowo „ożywionych" obrazów Jana Matejki.

Widzowie mają niepowtarzalną okazję, aby niejako wejść do wnętrza obrazu, przyjrzeć się jego bohaterom, usłyszeć ich rozmowy, a także poznać kontekst historyczny, w jakim znajdowała się Polska tuż przed momentem, kiedy wszyscy bohaterowie zastygli zamknięci w klatce czasu i ramie malarskiego dzieła. Warstwie fabularnej towarzyszy komentarz wybitnych historyków, znawców historii Polski. Taka forma edukacji może być przyczynkiem do lepszego zrozumienia zagadnień historycznych, pretekstem do dyskusji, a także znakomitym uatrakcyjnieniem zajęć szkolnych.

Ekranizacje dziesięciu słynnych dzieł Jana Matejki powstały przy zaangażowaniu wybitnych polskich twórców filmowych. Reżyserem i autorem scenariuszy jest Marek Brodzki, za zdjęcia odpowiada Arek Tomiak, scenografię stworzył Marek Warszewski, kostiumy przygotowała Katarzyna Lewińska, montażu dokonał Wojciech Janas.

Cykl "Historia w ożywionych obrazach - Jan Matejko" uzyskał patronat Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, a w 2017 był finalistą w plebiscycie na Wydarzenie Historyczne Roku, organizowanym przez Muzeum Historii Polski.

Uzupełnieniem filmów są Pakiety Edukacyjne  dla nauczycieli, umożliwiające wykorzystanie filmów na zajęciach szkolnych. Cykl wraz z Pakietami edukacyjnymi uzyskał honorowy patronat Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Elementy scenografii oraz kostiumy i rekwizyty przygotowane na potrzeby produkcji cyklu "Historia w ożywionych obrazach - Jan Matejko" można zobaczyć na wystawie Plan Filmowy dla zwiedzających w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.

Projekt powstał dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


AK
WFDiF
Ostatnia aktualizacja:  9.10.2018
Zobacz również
fot. WFDiF
PITCHING FORUM na Festiwalu Filmowym NNW: podsumowanie
Druga rocznica śmierci Andrzeja Wajdy
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll