PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Film dokumentalny „Dotknięcie Anioła” w reżyserii Marka Tomasza Pawłowskiego otrzymał kolejny laur za granicą. Jury festiwalu Films Infest Palma de Mallorca w Hiszpanii zdecydowało o nagrodzeniu obrazu tytułem Najlepsza Historia Dokumentalna. To już czterdziesta nagroda dla filmu, który w najbliższych tygodniach powalczy w konkursowych pokazach w Rosji, Stanach Zjednoczonych i Niemczech.
Przejmująca historia Henryka Schoenkera, bohatera filmu „Dotknięcie Anioła”, nie od razu spotkała się z ciepłym przyjęciem na świecie. Gorzki i niełatwy w swojej wymowie przekaz opowieści budził początkowo konsternację i kontrowersje. Bohater odkrywał nieznany światu fakt istnienia na początku II wojny światowej Biura Emigracji Żydów do Palestyny w Oświęcimiu, które założył na rozkaz niemieckich władz wojskowych ojciec Henryka, Leon Schoenker, ostatni przywódca Żydów Oświęcimia. Istniała wtedy szansa uratowania tysięcy Żydów ze Śląska, a w dalszej kolejności z całej Europy. Pod jednym wszak warunkiem - że świat tych ludzi przyjmie. Tymczasem cały pomysł spotkał się z milczeniem poszczególnych państw. Bohater filmu dzieli się z widzem bolesną historią przetrwania rodziny przez sześć lat wojny. Wystawia Polakom uczciwe i finalnie pozytywne świadectwo.

„Archicollage” - język filmowy autora obrazu Marka Tomasza Pawłowskiego, rozwijany na przestrzeni kilkunastu lat, robi wrażenie w wielu zakątkach świata. Gdy amerykańska kapituła filmowa, związana z portalem filmowym IMDB, zwróciła uwagę na Pawłowskiego nazywając go „polskim wizjonerem sztuki dokumentu” i zaliczając obraz „Dotknięcie Anioła” do stu najważniejszych filmów, jakie powstały o Holocauście - posypały się zaproszenia na kolejne festiwale. Film niejednokrotnie reprezentował Polskę w tak odległych miejscach, jak Japonia, Indie, Stany Zjednoczone, Republika Południowej Afryki, czy Australia.  

Mimo wielu prób ze strony różnych instytucji w Rosji, nigdy nie doszło do pokazu filmu w tym kraju. Teraz film powalczy w konkursie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego KinoDuel, odbywającego się w Moskwie w dniach 26-28 października 2018 roku. Wcześniej, bo od 12 do 14 października „Dotknięcie Anioła” poznają widzowie Festiwalu „Indigo Moon” w Fayetteville w Północnej Carolinie w USA.

„Dotknięcie Anioła” ma za sobą już ponad trzysta pokazów na wszystkich kontynentach. Ostatni z konkursowych seansów filmu będzie miał miejsce w Berlinie w dniach  25 – 31 października 2018 podczas Festiwalu „Refugees Film Festival”, a projekcje filmów będą miały miejsce w słynnym kinie Babylon.

Producentem wiodącym filmu jest Małgorzata Walczak, Zoyda Art Production, w koprodukcji z Telewizją Polską, Westdeutscher Rundfunk, ze wsparciem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz programu Media/ Kreatywna Europa.
AK
Zoyda Art Production
Ostatnia aktualizacja:  8.10.2018
Zobacz również
fot. Zoyda Art Production
„Córka trenera” na Świdnickim Festiwalu Filmowym SPEKTRUM
Po premierze "Kleru": najważniejsze polskie otwarcia
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll