PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Zakończyła się jubileuszowa, X. edycja festiwali Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Przedstawiamy nagrodzonych.
- Dziesiąta edycja Festiwalu jest wyjątkowa, bo przypada w roku obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a dodatkowo 2 października to także data kapitulacji Powstania Warszawskiego i uroczystości pogrzebowe wielkiego patrioty admirała Józefa Unruga – opowiadał zebranym na Gali Zamknięcia o idei i historii festiwali jego dyrektor, Arkadiusz Gołębiewski. - Festiwal NNW, który stworzyliśmy 10 lat temu z grupką przyjaciół filmowców, miał być początkowo miejscem, gdzie chcieliśmy pokazywać nasze filmy, dyskutować z historykami, ekspertami, poszerzać nasze horyzonty, inspirować się nawzajem. Dziś to też przestrzeń dla młodych ludzi, którzy chcą odkrywać swoje korzenie, poznawać tradycję, historię. Naszym motywem przewodnim jest w tym roku Polak – symbol żołnierza podziemia niepodległościowego czy działacza Solidarności – który z biało-czerwoną opaską przemierza Europę. Tematem festiwalowym X edycji jest „Europa Środkowa: Wygrane starcie z dwoma totalitaryzmami”. Staliśmy się zaczynem dla innych państw, które też chcą pokazywać historie swoich krajów. Nie bez znaczenia jest fakt, że gościmy kilkadziesiąt osób z zagranicy – z Węgier, USA, Czech, Łotwy, Francji, Kanady. Jako filmowcy wiemy, że znalezienie klucza do tego, żeby historia łączyła, a nie dzieliła jest trudne, a my z zaszczytem staramy się to realizować.

NAGRODY W KONKURSIE GŁÓWNYM
Jury X Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci w składzie: Krystyna Krauze, Urszula Rybicka, Jan Ruman, Piotr Niwiński, Mateusz Werner postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia.

Trzy równorzędne wyróżnienia:
- filmowi Ignacego Szczepańskiego „PAMIĘĆ ŚLADÓW” „za przejmującą opowieść o losach najmłodszej Sybiraczki i jej rodziny, dzięki której współczesny widz może dotknąć ludzkiego doświadczenia walki o przetrwanie w nieludzkich warunkach, ale także siły miłości i więzi rodzinnych”.
- filmowi Krzysztofa Żurowskiego „ADA KRYSIA WILLENBERG” „za piękny i czysty portret bohaterki, i jej poruszające świadectwo o Zagładzie przekazywane izraelskiej młodzieży i polskiemu widzowi”.
- filmowi Rafała Geremka „1966” „za odkrywcze spojrzenie na historię PRL-u i odwagę w formułowaniu tezy o roli Wielkiej Nowenny w oporze społeczeństwa polskiego wobec systemu komunistycznego”.

ZŁOTY OPORNIK
Nagrodę Złotego Opornika przyznano filmowi Marii Dłużewskiej „KRÓTKIE POPOŁUDNIE NA MAZURACH” za ukazanie w lakonicznej formie doświadczenia życiowego zapomnianego barda Solidarności w sposób pełen prostoty, ciepła i humoru. Nagrodę Marii Dłużewskiej wręczyła Anna Maria Anders.

PLATYNOWY OPORNIK
Nagrodę specjalną za całokształt twórczości, za „niezłomność w podejmowaniu trudnych tematów, bezkompromisowość i niezależność w pracy twórczej” otrzymał Michał Lorenc, jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów muzyki filmowej.

NAGRODA DYREKTORA FESTIWALU
Arkadiusz Gołębiewski przyznał nagrodę dla reżysera Sławomira Cioka za „Na zawsze pilot Spitfire’a i Dywizjonu 303”.

NAGRODA IM. JANUSZA KRUPSKIEGO
Nagroda trafiła do rąk Doroty Kani, reżyserki filmu „Ryngraf” – „za odwagę i trud w poszukiwaniu tematów oraz postaci niepokornych, niezłomnych, wyklętych”. Kapituła nagrody im. Janusza Krupskiego przyznała też wyróżnienie dla Tadeusza Arciucha i Macieja Wojciechowskiego za „Niedokończone msze wołyńskie”.

NAGRODA SPECJALNA PREZESA TVP
Nagrodę specjalną Prezesa TVP otrzymał film Dariusza Walusiaka "Gurgacz. Kapelan wyklętych".

Nagrody PITCHING FORUM
- W tym roku, dzięki wsparciu finansowemu PISF, odbyła się na Festiwalu NNW trzecia edycja Pitching Forum. Przyznano następujące nagrody:
- Nagrodę specjalną ufundowaną przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, w wysokości pięciu tysięcy złotych dla projektu filmu „Na północ od Piekła” w reżyserii Macieja Janiszewskiego, produkcja LIMVA Paweł Zawadzki.
- Nagrodę dla najlepszych projektów prezentowanych na Pitching Forum, ufundowane przez Telewizję Polską, wręczyła Anna Ferens z biura programowego Telewizji Polskiej i Krzysztof Karwowski, dyrektor Agencji Kreacji Publicystyki, Dokumentu i Audycji Społecznych Telewizji Polskiej.
- Nagroda w wysokości 5 tysięcy złotych dla projektu filmu „Żwirko i Wigura. 15 dni chwały” w reżyserii Piotra Kloca, produkcja PRINTOMATO Magda Piotrowska-Kloc.
- Nagrodę w wysokości 10 tysięcy złotych dla projektu filmu „Powstaniec” w reżyserii Anny Piasek Bosackiej, produkcja Fundacja Sztuki i edukacji filmowej Sztuka Poznania.

Wyróżnienie Drzwi do Wolności przyznawane jest za odwagę oraz poświecenie bohaterom drugiego planu, wspierającym działaczy podziemia niepodległościowego oraz solidarnościowego. W tym roku otrzymali je również filmowcy:
- Twórcy filmu „Dywizjon 303. Historia Prawdziwa” – „za fabularne podjęcie ważnego tematu i umiejętność dotarcia do masowego widza”. Dyrektor Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski i Wojciech Saramonowicz przekazali nagrodę na ręce producenta filmu Jacka Samojłowicza.
- Adam Sikora – reżyser filmu fabularnego "Autsajder" „za przełożenie swojej osobistej historii na duży ekran. Za umiejętność pokazania i opowiedzenia o ukrytej i pozornie niewidocznej przemocy systemu komunistycznego”. Arkadiusz Gołębiewski i dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL Jacek Pawłowicz wręczyli nagrodę producentowi filmu Włodzimierzowi Niderhausowi.

AK
Festiwal „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”
Ostatnia aktualizacja:  8.10.2018
Zobacz również
Fenomenalna passa filmu „Kler” w kinach
Camerimage zaprasza na Beiks Roadshow
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll