PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Tegoroczny laureat Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii najlepsza filmowa książka roku („Aktorki. Odkrycia”, ex æquo z tomem „Od Munka do Maślony” Barbary Hollender) otrzymał właśnie kolejne ważne wyróżnienie - został uhonorowany „ArtKciukiem 2018” dla osobowości roku i „Człowieka Instytucji”.

Poprzednimi laureatami „Złotych ArtKciuków” przyznawanych od 2010 roku byli Krystyna Janda, Anna Dymna, Marek Żydowicz – dyrektor festiwalu „Camerimage”, Jerzy Owsiak, Marek Niedźwiecki, Artur Rojek, Roman Gutek oraz prezes Fundacji „Kino” Jacek Cegiełka.

 

Złoty ArtKciuk jest główną nagrodą Interdyscyplinarnego Festiwalu „M{i}aSTO/a Gwiazd” przyznawaną „wybitnym osobistościom polskiego życia kulturalno-artystyczno-społecznego za nieoceniony wkład w rozwój polskiej kultury i sztuki oraz za globalne oddziaływanie na społeczeństwo”.


 

Przewodniczącymi Kapituły „ArtKciuków” jest profesor dr hab. Artur Krajewski z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz profesor Jacek Zdybel z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.Podczas uroczystej gali X jubileuszowej edycji festiwalu prowadzonej przez aktorkę Małgorzatę Lewińską, laudację na cześć Łukasza Maciejewskiego wygłosiła Marta Ewa Olbryś – dziennikarka, kuratorka, działaczka kultury oraz współtwórczyni Interdyscyplinarnego Festiwalu Sztuk:

 

„Oto nagroda dla niezwykłego krytyka filmowego i teatralnego, dziennikarza, pisarza, jurora i współtwórcę wielu festiwali. Szanowny Panie Łukaszu! Mamy ogromny zaszczyt i przyjemność wręczyć Panu statuetkę Złoty artKciuk 2018 na X jubileuszowej edycji Interdyscyplinarnego Festiwalu Sztuk 2018, za wyjątkowe i ważne zasługi na rzecz kultury polskiej. Jest Pan Człowiekiem Instytucją, Człowiekiem Renesansu. Mnogość działań, które Pan wykonuje jest imponująca. Kapituła doceniła Pana wielki talent, zarówno jako krytyka filmowego, teatralnego, ale także jako współtwórcę setek festiwali i wydarzeń artystycznych, ogromny takt i wiedzę w prowadzeniu rozmów oraz wielką kulturę rozmowy z drugim człowiekiem. Doceniamy także działalność jurorską i pisarską. Życzymy Panu dużo siły i energii do działania i realizacji kolejnych planów życiowych, zarówno zawodowych, jak i prywatnych”.

 

„Zawsze, dokąd pamiętam, mam wrażeniem, że los trzyma za mnie kciuki. ArtKciuki! Że spotyka mnie w życiu tyle dobra, że spokojnie można bym tym dobrodziejstwem obdarzyć kilka życiorysów. Jestem za to wdzięczny, ale i pełen pokory. Na każdy sukces, każde wyróżnienie zapracowali także inni. Bohaterowie moich książek i recenzji, organizatorzy festiwali przy których mam zaszczyt pracować. Powtórzę za Niemenem: „Ludzi dobrej woli jest więcej”. Ja w to wierzę!” - mówił wzruszony laureat.

 

Interdyscyplinarny Festiwal Sztuk M{i}aSTO/a Gwiazd w Żyrardowie jest festiwalem poświęconym edukacji artystycznej, integracji dziedzin sztuki oraz artystów. Festiwal odwiedziło do tej pory ponad 3500 artystów, ponad 500 znanych i rozpoznawalnych osobistości świata nauki, kultury i sztuki, zorganizowanych zostało ponad 30 tys. m2 wystaw, które obejrzało ponad 60 tys. zwiedzających i odwiedzających Miasto Sztuki.

 

Gośćmi i bohaterami tegorocznej edycji festiwalu, poza Łukaszem Maciejewskim, byli  m.in. Ernest Bryll, Robert Bolesto, Sławomira Łozińska, Arkadiusz Jakubik, Marcin Prokop, Edyta Jungowska, Andrzej Strzelecki, Tomasz Miłkowski, Monika Małkowska, Kamil Dąbrowa, Mikołaj Trzaska, Robert Gonera czy Rafał Bryndal.

 

MR
M{i}aSTO/a Gwiazd
Ostatnia aktualizacja:  1.10.2018
Zobacz również
fot. materiały prasowe
Polak zagrał w filmie "Fantastyczne Zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda"
Specjalny Złoty Dinozaur dla Ewy Braun
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll