PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Polska premiera „Kiedy padają drzewa”, debiutu reżyserki i scenarzystki Marysi Nikitiuk, będzie miała miejsce w sekcji Odkrycia nadchodzącego Warszawskiego Festiwalu Filmowego.

Światowa premiera ukraińsko-polsko-macedońskiej koprodukcji odbyła na 68. Festiwalu Filmowym w Berlinie w sekcji Panorama, film otrzymał również nagrodę dla Najlepszej Aktorki - Anastasii Pustovit na międzynarodowym festiwalu filmowym w Odessie. Producentami filmu ze strony polskiej są Dariusz Jabłoński, Izabela Wójcik i Violetta Kamińska, za zdjęcia odpowiadali Michał Englert i Mateusz Wichłacz, za montaż – Milenia Fiedler.

Akcja filmu rozgrywa się w zapomnianej przez Boga wiosce na Ukrainie, gdzie mała, zbuntowana dziewczynka poznaje życie obserwując romans swej nastoletniej kuzynki z lokalnym rozrabiaką. Kiedy ten ucieka po dokonaniu przestępstwa, kuzynka jest zmuszona poślubić innego mężczyznę. Mała bohaterka przekonuje się wtedy, jak ważna jest walka o własne marzenia.


Zdjęcia do filmu zrealizował nagradzany na festiwalach w Berlinie i Sundance Michał Englert („Twarz”, „Body/Ciało”) wraz  z Mateuszem Wichłaczem („Jack Strong”, „80 milionów”), za montaż odpowiadała wybitna polska montażystka Milenia Fiedler („Katyń”, „Weiser”, „Wałęsa. Człowiek z nadziei”).


„Kiedy padają drzewa” już w fazie scenariusza wzbudziły zainteresowanie międzynarodowej społeczności filmowej, zdobywając 10. Nagrodę ScripTeast im. Krzysztof Kieślowskiego dla najlepszego scenariusza Europy Wschodniej, wręczoną podczas festiwalu filmowego w Cannes w 2016.  Rada Artystyczna ScripTeast, do której należą m.in.: Sanford Lieberson, wieloletni szef 20th Century Fox, jeden z producentów takich arcydzieł światowego kina jak: „Misja”, „Thelma i Luise” czy „Jabberwocky” oraz Simon Perry, wieloletni szef British Screen, który stoi za takimi filmami z Europy Wschodniej, jak „Przed deszczem” i „Ziemia niczyja”,  szef ACE (europejskiego klubu producentów), uzasadniła wówczas wybór następująco:  Nagrodę ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego otrzymuje scenariusz, który jest niezwykle bogaty w możliwości kinowe. Przedstawia zniewalający obraz symboli i narracji, które przenikając się ze sobą, tworzą niezwykły świat, który jest jednocześnie przerażający, magiczny, zmysłowy i zabawny, ale nigdy nie przekracza granic autentyczności. Wyobraźnia autora iskrzy na stronach scenariusza, a my wszyscy oczekujemy z niecierpliwością, jak ta wizja zostanie zrealizowana ekranie.


34. Warszawski Festiwal Filmowy rozpocznie się 12.10 i potrwa do 21.10.MR
WFF
Ostatnia aktualizacja:  1.10.2018
Zobacz również
fot. materiały prasowe
Specjalny Złoty Dinozaur dla Ewy Braun
Szukamy nowego Munka. 10-lecie Studia Munka na 43. FPFF
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll