PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
W kinie Kultura odbył się specjalny pokaz dokumentu „Wieś pływających krów” w reżyserii Katarzyny Trzaski. Film trafi do polskich kin 5 października.
Trójka uduchowionych i ekologicznie świadomych młodych Berlińczyków – Elle, Mario i Jon, w ramach wakacyjnej wyprawy, a także poszukiwań miejsc, gdzie ludzie żyją w zgodzie z naturą, zwiedza wschód Polski i trafia na malutką podlaską wieś, gdzie wynajmują stary drewniany dom bez żadnych wygód od miejscowego gospodarza, zajmującego się hodowlą krów i produkcją mleka - pana Stanisława. Przybysze z Berlina medytują, modlą się do księżyca, kapią nago przy studni, jedzą warzywa wygrzebane ze śmietnika, w ramach oszczędzania pożywienia na ziemi. Dla miejscowych są bardziej egzotyczni, niż jakiekolwiek osoby znane im z telewizji. Czy mimo bariery komunikacyjnej i kulturowej przepaści jest możliwe porozumienie pomiędzy dzisiejszym neo-hipisami i rolnikami z Podlasia?


Film w zabawny sposób opowiada o poszukiwaniu utopijnej jedności z naturą i przygląda się modnym obecnie trendom na tzw.: „zdrowe życie w zgodzie z naturą”. Czy poszukiwania zdrowego i ekologicznie świadomego pożywienia nie jest tylko modą zamożnych mieszkańców dużych miast? Co się wydarzy gdy bardzo szczytne poglądy młodych Berlińczyków zderzą się z twardą prozą wiejskiego życia? Reżyserka bez prób oceniania przygląda się bohaterom z wydawałoby się, przeciwnych obozów. Nowa wizja ekologicznej przyszłości kontra stara podlaska tradycja, a w tle ludzkie radości i dramaty oraz dużo humoru i piękna strona wizualna.

fot. Jacek Czerwiński/SFP.

Film miał swoją premierę na tegorocznym Festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu w sekcji "Odkrycia" i został bardzo ciepło przyjęty przez widzów i krytykę. Kolejne pokazy konkursowe odbędą się na festiwalach Toffifest w Toruniu i Provinziale Ebelswalde w Niemczech. Na specjalnym seansie film będą mogli również zobaczyć uczestnicy festiwalu Camerimage w Bydgoszczy.

Pokaz w kinie Kultura, organizowany przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich, odbył się 27 września 2018 roku. Po seansie z autorką rozmawiała Anna Serdiukow.

"Wieś pływających krów" pojawi się na ekranach polskich kin 5 października 2018 roku. Dystrybutorem filmu jest Solopan.

"Wieś pływających krów", fot. Solopan.

***

Katarzyna Trzaska
Urodzona w Toruniu, absolwentka filologii angielskiej UMK w Toruniu; studiowała reżyserię filmową na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Autorka nagradzanych na całym świecie filmów dokumentalnych "10 lat do Nashville" oraz "Maksimum przyjemności". Autorka scenariuszy i reżyserka programów telewizyjnych (m.in. „Polacy z wyboru” dla stacji Canal + Discovery). Reżyserka teatru TV pt.: „Humani” oraz sztuki teatralnej na podstawie filmu „Mulholland Drive” Davida Lyncha w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu.

Mieszkanka Warszawy; jej ojciec urodził się we wsi Brzostowo nad Biebrzą, obecnie na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego – stąd zainteresowanie tymi terenami.
AK
Solopan
Ostatnia aktualizacja:  10.10.2018
Zobacz również
fot. Jacek Czerwiński/SFP
Nie żyje Lucyna Kobierzycka
Praktyczne problemy z rozliczaniem podatku od towarów i usług (VAT) w produkcji audiowizualnej
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll