PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
„Kamerdyner” Filipa Bajona to jeden ze zwycięzców 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Otrzymał aż cztery laury: Srebrne Lwy, nagrody za główną rolę męską dla Adama Woronowicza, za muzykę Antoniego Komasy-Łazarkiewicza oraz charakteryzację Ewy Drobiec i Miry Wojtczak. Od premiery 21 września tytuł zgromadził 150 tysięcy widzów.
- Hermann von Krauss jest głową rodu von Kraussow – mówi o swojej roli Adam Woronowicz. - Poznajemy go na początku XX wieku w Prusach Wschodnich – jest rok 1900, za kilkanaście lat wybuchnie I wojna światowa. Polska nie istnieje jeszcze na mapie. "Kamerdyner" to historia o Niemcach i Polakach, ale przede wszystkim o Kaszubach, o społeczności, ludziach, którzy tak jak Ślązacy stracili najwięcej na tym, że każdy chciał ich przeciągnąć na swoją stronę. Kaszubi dla Polaków mieli być Polakami, dla Niemców – Niemcami, a tak naprawdę byli Kaszubami i chcieli zachować swoją odrębność – podkreśla aktor.

"Kamerdyner" to opowiedziana z epickim rozmachem, inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia splątanych losów Polaków, Kaszubów i Niemców na tle burzliwych wydarzeń pierwszej połowy XX stulecia. Na ekranie imponująca obsada: Janusz Gajos, Sebastian Fabijański, Marianna Zydek, Adam Woronowicz, Anna Radwan, Borys Szyc, Łukasz Simlat, Daniel Olbrychski, Kamilla Baar-Kochańska, Marcel Sabat, Diana Zamojska oraz Sławomir Orzechowski.

"Kamerdyner" to premiera filmowa wpisująca się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości.  W sieci opublikowane zostały filmy z Januszem Gajosem, w których aktor i odtwórca roli Bazylego Miotke, wzorowanej na postaci Antoniego Abrahama, opowiada i uczy trudnej polskiej historii.  Na rynku dostępna jest książka "Kamerdyner", która powstała na podstawie scenariusza. Jej autorami są Mirosław Piepka, Michał Pruski, Marek Klat i Paweł Kraśnicki. w sprzedaży jest już ścieżka dźwiękowa z filmu piosenką Korteza „Stare drzewa” . Utwór został skomponowany specjalnie do filmu "Kamerdyner".

"Kamerdyner" opowiada historię Mateusza Krola (Sebastian Fabijański), kaszubskiego chłopca, który po śmierci matki zostaje przygarnięty przez pruską arystokratkę Gerdę von Krauss (Anna Radwan). Dorasta w pałacu. Rówieśniczką Mateusza jest córka von Kraussów Marita (Marianna Zydek). Między młodymi rodzi się miłość. Ojcem chrzestnym chłopca jest kaszubski patriota Bazyli Miotke (Janusz Gajos), który podczas konferencji pokojowej w Wersalu walczy o miejsce Kaszub na mapie Polski, a potem buduje symbol ich gospodarczego sukcesu: Gdynię. Traktat wersalski, który daje Polsce niepodległość, sprawia, że von Kraussowie tracą majątek i wpływy. Wszyscy bohaterowie czują, że świat, który znali, wkrótce diametralnie się zmieni. Wśród żyjących obok siebie Kaszubów, Polaków i Niemców narasta niechęć i nienawiść. Wybucha II wojna światowa. W lasach piaśnickich naziści dokonują mordu na ludności cywilnej – pierwszego ludobójstwa tej wojny.


AK
Next Film
Ostatnia aktualizacja:  8.10.2018
Zobacz również
fot. Next Film
Śniadanie biznesowe „Umowy cywilnoprawne w branży audiowizualnej”
Kamera Akcja w łódzkiej Szkole Filmowej
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll