PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Zapraszamy na projekcje połączone ze spotkaniami z twórcami filmów “Festiwal” (reż. Anna Gawlita i Tomasz Wolski) oraz “Opera o Polsce” (reż. Piotr Stasik) w ramach projektu “Ucho na Dokument”.
Czy muzyka może być bohaterem filmu dokumentalnego? Czy możemy zastąpić klasyczną dramaturgię filmową, dużo bardziej wyrafinowaną dramaturgią utworu muzycznego? Jakie kierunki rozwoju może przyjąć dokument muzyczny? Na te i inne pytania postara się odpowiedzieć „Ucho Na Dokument”, jedyny w swoim rodzaju projekt dokumentalno-muzyczny łączący film dokumentalny, muzykę i działania edukacyjne. Zagości on jesienią 2018 roku w najlepszych kinach i Dyskusyjnych Klubach Filmowych w całej Polsce.
 
Organizatorzy pragną zaprezentować dwa wielokrotnie nagradzane filmy dokumentalne - “Festiwal” w reżyserii Anny Gawlity i Tomasza Wolskiego oraz “Operę o Polsce” w reżyserii Piotra Stasika. Dla widza staną się one możliwością zanurzenia się, poprzez kino, w dwa różne muzyczne światy. Wolski i Gawlita pokazują nam kulisy festiwalu muzyki klasycznej. Przedstawiają widzom niedostępny przeciętnemu odbiorcy proces “tworzenia się muzyki”. Stasik natomiast, odwołując się do awangardy muzyki współczesnej, tworzy pierwszą na świecie filmową, dokumentalną operę. Forma ta staje się dla niego pretekstem do wykreowania subiektywnego i bezkompromisowego obrazu Polski.
 
Twórcy obydwu projektów są uznawani za jednych z najlepszych polskich dokumentalistów. Byli nagradzani na najważniejszych międzynarodowych festiwalach filmowych m.in. Złota Żaba na Festiwalu Camerimage i Wrocławska Nagroda Filmowa w konkursie "Nowe Filmy Polskie" na Festiwalu Era Nowe Horyzonty dla Tomasza Wolskiego, a także Polska Nagroda Filmowa - Orzeł i nominacja do Europejskiej Nagrody Filmowej dla Piotra Stasika. Po projekcjach organizatorzy zapraszają na spotkania z reżyserami, które będą okazją do rozmowy o filmach, ale również dyskusji wokół postawionych powyżej pytań.

Ważnym aspektem projektu jest jego edukacyjny i popularyzatorski charakter. Każdy może zorganizować pokaz w ramach “Ucho Na Dokument”. Organizatorzy zapraszają do współpracy DKFy, instytucje oraz ośrodki kultury. Oferują możliwość wyboru jednego lub obu filmów, a także w miarę możliwości zorganizowania projekcji połączonej ze spotkaniem z twórcami.

W przypadku "Opery o Polsce" istnieje możliwość wspólnego seansu z krótkometrażowym filmem "Krzyżoki" (reż. Anna Gawlita). W tym muzyczno-formalnym dokumencie podczas obchodów Niedzieli Wielkanocnej we wsi niedaleko Opola pewna stara konno-nabożna tradycja powoduje, że sacrum miesza się z profanum.
 
Organizatorami “Ucha Na Dokument” są Kijora Film, Wrocławska Fundacja Filmowa i Fundacja Instytut Filmu Dokumentalnego.


AK
Kijora Film
Ostatnia aktualizacja:  27.09.2018
Zobacz również
fot. Kijora Film
Łazarkiewicz, Olszańska, Zamecka, Bortkiewicz i Sauter jurorami Tofifest
70. urodziny Szkoły Filmowej w Łodzi
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll