PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Z nowym filmem w tym roku powraca również Janusz Kondratiuk. Zakwalifikowany do Konkursu Głównego „Jak pies z kotem” to intymna opowieść o pogodzeniu się z odejściem brata.
- Tym się może różnię od innych reżyserów, że nie używam słowa jakby – mówił podczas konferencji prasowej reżyser Janusz Kondratiuk. - To jest słowo zakazane reżyserowi. Ponieważ, albo coś jest albo nie ma - jakby wchodzisz, jakby się ukrywasz. Nie ukrywałem się. Miałem w głowie zapamiętane te wszystkie wydarzenia i przyszedł mój przyszły scenarzysta Dominik Retinger i powiedział, że to jest naprawdę materiał na film. Ja się trochę bałem, bo będą mi zadawać takie pytania czy kochałeś brata, czy on by chciał zagrać itd. Przecież nie o to chodzi. Zdecydowałem się więc napisać scenariusz.


Janusz Kondratiuk opowiada w sposób zniuansowany o tematach trudnych. W historię odchodzenia swojego brata wplata również elementy humorystyczne. Tym sposobem można jego film można nazwać „kinem środka”, gdzie tragedia łączy się komedią. - Ten film ma być jednocześnie smutny i śmieszny – mówi sam reżyser. "Jak pies z kotem" to pełna ironicznego humoru wizja nieszablonowej rodziny, z jej konfliktami i rywalizacją, niepozbawiona momentów wzruszenia i autentycznej bliskości. Gdy starszy z braci Andrzej, nagle zachoruje, młodszy pomimo różnic i muru nieporozumień jaki przez lata wyrósł między nimi, podejmie się opieki nad potrzebującym pomocy bratem.

fot. Borys Skrzyński/SFP.

  - Spisałem to co było, nie dodałem nic od siebie. Te wszystkie rzeczy są prawdziwe, jeżeli chodzi o dialogi czy sytuacje. Po prostu to odtworzyłem. Teraz jest moda na grupy rekonstrukcyjne. To ja coś takiego właśnie zrobiłem - mówił reżyser na spotkaniu z widzami po seansie podczas 12. edycji festiwalu Dwa Brzegi.

W rolach głównych występują: Robert Więckiewicz (Janusz), Olgierd Łukaszewicz (Andrzej), Aleksandra Konieczna (Iga) i Bożena Stachura (Beata, żona Janusza). - Kręciliśmy w domu Janusza, a jego meble służyły nam za scenografię. W filmie wystąpiły jego psy, a my, aktorzy, odgrywaliśmy sceny z jego życia. […] Podczas jednej z prób przymierzałem różne kostiumy, nic nie leżało dobrze. Wtedy ktoś zaproponował: „a może spróbujemy z rzeczami Andrzeja?”. Włożyłem jego ubranie. I pasowało – mówił Olgierd Łukaszewicz w wywiadzie dla onet.pl.

Zdjęcia do filmu zrealizował Witold Płóciennik. Za produkcję odpowiada Michał Kwieciński. Producentem filmu jest Akson Studio. Dystrybucją zajmuje się Akson Dystrybucja. "Jak pies z kotem" wejdzie do kin 19 października 2018 roku.

Albert Kiciński
FPFF/Akson Studio/onet.pl
Ostatnia aktualizacja:  24.09.2018
Zobacz również
fot. Borys Skrzyński/SFP
43. FPFF. Polskie kino jest kobietą
43. FPFF: Jak realizować filmy historyczne w Polsce?
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll