PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
NIEPODLEGŁOŚĆ
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
Niepodległość
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  14.09.2018
W Warszawie rozpoczął się Walny Zjazd Europejskiej Federacji Reżyserów Filmowych (FERA). W spotkaniu twórców sektora audiowizualnego biorą udział m.in. reżyserka Agnieszka Holland, dyrektor PISF Radosław Śmigulski i wiceprezes SFP Karolina Bielawska.


fot. Borys Skrzyński/SFP


- Cieszę się, że przyjechali Państwo do Warszawy. Mamy unikalne lokacje i wprowadzamy wsparcie finansowe dla produkcji powstających w Polsce – mówił Radosław Śmigulski, dyrektor PISF. Licznie zebranych członków Europejskiej Federacji Reżyserów Filmowych przywitała również Karolina Bielawska, wiceprezes SFP.


Karolina Bielawska, fot. Borys Skrzyński/SFP


Następnie głos zabrała Agnieszka Holland, honorowa członek FERA. Reżyserka zwróciła szczególną uwagę na rewolucję cyfrową spowodowaną rozwojem platform internetowych oraz znaczenie prawdy w wirtualnym świecie. Kluczową kwestią jest ponowne nawiązanie komunikacji z publicznością poprzez sztukę filmową. Należy zdefiniować potrzeby widzów i otworzyć się na szerszą dyskusję. Europejscy twórcy powinni być bardziej czujni na populizm, pokorni wobec odbiorców i nieustająco kreatywni. Należy także rozwiązać problem niewielkiej dystrybucji europejskich produkcji na naszym kontynencie. Niezwykle ważna jest promocja i zwiększony dostęp do filmów zrealizowanych w Europie. – Nasze filmy nie mogą być jedynie wyrazem talentu, ale przede wszystkim muszą zmieniać myślenie widzów o otaczającym ich świecie – podsumowała Holland.


Agnieszka Holland, fot. Borys Skrzyński/SFP


W dalszej części zjazdu Anna E. Dziedzic z PISF przedstawiała najważniejsze informacje dotyczące produkcji filmowej w Polsce, a Michał Kosmala z Mazovia Warsaw Film Commission oraz Mazowieckiej i Warszawskiej Komisji Filmowej zaprezentował komisje filmowe i regionalne fundusze filmowe działające w naszym kraju.


Karolina Bielawska, Radosław Śmigulski, fot. Borys Skrzyński/SFP


Europejska Federacja Reżyserów Filmowych (FERA) jest jedną z najstarszych i najważniejszych międzynarodowych organizacji zrzeszających twórców sektora audiowizualnego. Ma siedzibę w Brukseli. Reprezentuje ponad 11 tysięcy twórców w 27 krajach. Jako organizacja pozarządowa FERA bierze czynny udział w pracach Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego, Rady Europy i UNESCO. Wchodzi w skład Europejskiego Biura Kinematografii i Telewizji (BECT). Prowadząc w imieniu środowisk audiowizualnych negocjacje z politykami, członkami rządów, parlamentarzystami europejskimi i członkami Komisji Europejskiej, stara się przekonać ich do stworzenia spójnego systemu wspierania branży audiowizualnej w Europie. Szczegółowe informacje na stronie www.filmdirectors.eu

 

Walny Zjazd Europejskiej Federacji Reżyserów Filmowych odbywa się w dniach 14 - 16 września w Warszawie. Wydarzenie organizowane jest przez FERA i Stowarzyszenie Filmowców Polskich przy współpracy z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej i Mazovia Warsaw Film Commission.

Marcin Radomski
SFP
Ostatnia aktualizacja:  17.09.2018
Zobacz również
fot. Borys Skrzyński/SFP
43. FPFF.Otwarte posiedzenie Rady PISF w Gdyni
ANIMARKT Stop Motion Forum ogłasza nabór
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2019
Scroll