PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Od 19 września w sklepach będzie dostępna książka Marcina Jamkowskiego i Huberta Kowalskiego „Uratowane z potopu”. Do publikacji będzie dołączony film o tym samym tytule.
„Uratowane z potopu” to historia skarbów zaginionych 350 lat temu i wypraw, które latami ich poszukiwały. Polskę i Szwecję, dwa państwa leżące po dwóch stronach Bałtyku, w XVII wieku łączyła jedna dynastia – Wazów. Szwecji ich panowanie przyniosło spektakularny rozwój, prawdziwy złoty wiek. Polsce – potop szwedzki i bezprzykładny rabunek dóbr kultury. Wystarczyło pięć lat, by Rzeczpospolita, europejska potęga, legła w gruzach. Takiego spustoszenia nie dokonali potem ani naziści, ani Rosjanie podczas II wojny światowej.

Ta książka to historia wielkich ambicji, zdrad i barbarzyńskiej wojny, która zakończyła się gorzkim pojednaniem. Książka "Uratowane z potopu", podobnie jak towarzyszący jej film, to głos w dyskusji o wspólnej historii – trudnej, krwawej, ale pasjonującej. Ale przede wszystkim jest to fascynująca opowieść o przygodach kilku zapaleńców, którzy postanowili zobaczyć, co zostało po Szwedach w nurtach Wisły.


Film "Uratowane z potopu" w reżyserii Marcina Jamkowskiego i Konstantego Kulika to historia potopu szwedzkiego z zupełnie nieznanej perspektywy. Pokazuje, jak wyglądała XVII-wieczna Warszawa, jej pałace, zamki i dwory tuż przed najazdem. To jednak przede wszystkim przygodowy film dokumentalny o poszukiwaniu skarbów i popularnonaukowe kino o epickim rozmachu. Film miał światową premierę w Nowym Jorku w siedzibie elitarnego The Explorers Club. Narratorem filmu jest Daniel Olbrychski, pamiętny Kmicic z „Potopu” Jerzego Hoffmana.

Producentką filmu jest Dorota Roszkowska (Arkana Studio). Obraz powstał w koprodukcji z TVP 2, Muzeum Warszawy, Mazowieckim Funduszem Filmowym oraz Instytutem Adama Mickiewicza. Film został dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz program Kreatywną Europę (program Media).


AK
Agora/Arkana Studio
Ostatnia aktualizacja:  12.09.2018
Zobacz również
fot. Arkana Studio
Parlament Europejski zajął stanowisko o prawie autorskim w przestrzeni cyfrowej
Europejskie Nagrody Filmowe: Weź udział w głosowaniu o Nagrodę Publiczności
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll